Eén brochure als opmaat naar fusie podia 5 'Die formules boeien me niet' EXAMENS 2019 Isa en Jeroen zitten op het OdyZee College, een 'speciale' middelbare school in Kloetinge. Toch doen ze deze weken mee met de gewone' havo examens, net als andere leerlingen. Isa: „Zonder dezeschool was me dat nooit gelukt." en tijd lang ging Isa de Koeijer (19) uit Ritt- hem helemaal niet naar school. Ze liep vast op I de havo op de Christe lijke Scholengemeenschap Wal cheren, door psychische klachten. Bij het OdyZee College in Kloe tinge vond ze zichzelf terug. Daar werd ook ontdekt dat ze autisme had. ,,Ik vind school heel leuk, en tot en met de derde klas ging het goed. Ik ben heel erg gemotiveerd om mijn diploma te halen. Na de zomervakantie wil ik de hbo-op- leiding verpleegkunde gaan doen aan de HZ. Dat wilde ik altijd al: ik zorg graag voor mensen." Isa zat in de zogeheten Restart- klas: een speciaal traject voor leer lingen die lang thuis zitten. ,,Ik kon de havo in mijn eigen tempo doen: sommige leerlingen komen één dag per week, anderen drie da gen. Er is voor iedereen een pro gramma. Als je een mindere dag hebt, is het hier niet zo erg. Je bent niet de enige: andere leerlingen hebben ook problemen. Doordat je je veiliger en vertrouwder voelt, gaan je schoolprestaties omhoog." Jeroen Uijtdewilligen (17) uit Steenbergen liep in de derde klas vast op Gymnasium Juvenaat in Bergen op Zoom. Tot dan zorgde zijn autisme niet voor problemen op school. „Dingen die voor mij makkelijk te begrijpen waren, luk ten wel. Maar als ik bij Duits bij voorbeeld rijtjes met naamvallen moest leren, ging het niet. Mijn cijfers gingen omlaag. Uiteindelijk zei de school dat ze mij de zorg niet konden geven." Jeroen kon op het OdyZee Col lege instromen in havo 4. ,,De do centen kennen mij persoonlijk. Ze weten wat er met me is. Ze helpen je bij het oplossen van een op dracht, met plannen, en bieden hulpprogramma's aan voor het le ren van woordjes voor Engels." Je roen gaat volgend schooljaar de hbo-opleiding informatica doen in Rotterdam. ,,Ik heb zin om aan een opleiding te beginnen die echt mijn interesse heeft." Als je een mindere dag hebt, is het hier niet zo erg Isa en Jeroen doen allebei staats examen voor havo. Ze doen deze weken mee met de centraal schrif telijke examens, net als alle havo leerlingen in het land. Ze halen per vak een certificaat: daardoor kon Isa vorig jaar al een paar vak ken afronden. Leerlingen die staatsexamen doen, hebben geen schoolexamens. In plaats daarvan volgen mondelinge toetsen, die pas na de schriftelijke examens door de Dienst Uitvoering Onder wijs (DUO) afgenomen worden. De leerlingen van het OdyZee College weten pas op 3 juli of ze geslaagd zijn. ,,Het is jammer dat we op 12 juni, als iedereen de uit slag krijgt, nog geen vlag kunnen uithangen", zegt Isa. Toch zijn de leerlingen blij dat ze op deze ma nier examen kunnen doen. Isa: ,,Ze vragen van tevoren wat ze moeten doen als je dichtslaat." Jeroen: ,,Die examinatoren kunnen er bij jou uithalen wat je weet." Om de leerlingen zo goed moge lijk voor te bereiden op de eind examens, hebben ze al een proef- examen gedaan in de ruimte waar de echte examens ook afgenomen worden. ,,Ze hebben de examina toren ook al een keer gezien", ver telt OdyZee-directeur Tonia de Groene. ,,We proberen het zo voorspelbaar mogelijk voor ze te maken, zodat er meer ruimte is om goed na te denken." VMBONASK De besturen van beide organisaties zijn nog in overleg over de samen voeging, maar op de werkvloer zijn de eerste stappen gezet. Het kantoor van MPZ is in maart verhuisd van Vlissingen naar de Zeeuwse Con certzaal in Middelburg. Daardoor hebben de beide pro grammeurs, Maurits Portier (MPZ) en Jakko van der Heijden (Zeeuwse Concertzaal), al veel nauwer con tact. ,,We zijn druk aan het naden ken hoe we vanaf 2020 samen mooie dingen kunnen neerzetten en welke accenten we daarbij willen leggen", zegt Portier. ,,We zijn daar heel positief over, maar de fusie is nog niet rond", vult Van der Heijden aan. Hij verwacht dat een samengaan meerwaarde op levert. ,,We zijn twee kleine, kwets bare organisaties en we doen deels hetzelfde. Als we die overlappingen eruit halen, hebben we de ruimte om er uiteindelijk meer van te ma ken." Aanzet Een aanzet geven ze nu al door hun brochures voor de rest van dit jaar samen te voegen, al zijn de pro- grammas nog gescheiden. De ene helft is gewijd aan de Zeeuwse Concertzaal en wie het boekje omdraait heeft het programma van MPZ in handen. In het hart van de brochure wordt, heel symbolisch, een geza menlijk project gepresenteerd: Grote Archipel, het magnum opus van Daan Manneke (foto). Op 9 no vember, twee dagen na de 80e ver jaardag van de componist, wordt de cd gepresenteerd die in Middelburg is opgenomen. De betrokken pia nisten (Hannes Minnaar, Ralph van Raat, Geoffrey Madge, Jelena Ba- zova, Daniël Kramer en Kelvin Grout) treden opnieuw op. MPZ gaat nog meer dan voorheen provinciebreed programmeren. Naast de klassieke optredens in de Sint Jacobskerk zijn er concerten bij de buitenplaatsen Welgelegen in Serooskerke (W) en Overduin in Oostkapelle. Ook wordt er een mu zikale fietstocht in Oost-Zeeuws- Vlaanderen gehouden en komt er een concertserie in de Bewaer- schole in Burgh-Haamstede, te be ginnen met Douwe Eisenga. Bovendien gaat MPZ niet alleen jazz aanbieden in De Spot in Mid delburg, maar ook in 't Beest in Goes. Het eerste concert in Goes is op 20 december, door BRUUT! Hoogtepunten in het programma zijn verder The Wooten Brothers en Dam'nco, aldus Portier. De Zeeuwse Concertzaal luidt het nieuwe seizoen op 28 september in met Wim Mertens. die na elf jaar weer optreedt in Middelburg. Van der Heijden kijkt ook uit naar L'his- toire du soldat door Philhamonie Zuidnederland, met Bart Moeyaert als verteller (in het kader van 75 jaar bevrijding en Slag om de Schelde) en naar Vive le Geus! door Camerata Trajectina en Hans Goedkoop. Beide organisaties presenteren hun brochure zaterdag tijdens 'Uit in Zeeland' in het centrum van Goes, de vooruitblik op het cultu rele seizoen. Violist Mathieu van Bellen geeft aan het begin van de middag twee miniconcerten in Ka toen. woensdag 15 mei 2019 GO Havo op een speciale manier Cornelleke Blok Kloetinge Isa de Koeijer (l) en Jeroen Uijtdewilligen doen beiden staatsexamen voor havo. foto s johan van der heijden -Isa de Koeijer (19) Apothekersassistente, dat wil Angel Schets uit Vlissingen graag worden. De 17-jarige leerlinge van het Scheldemond College in Vlissingen kan de vakken natuur- en scheikunde daar goed bij gebruiken. Jam mer genoeg wel, verzucht ze, net nadat ze gis termiddag haar examen had ingele verd. „Want dit is niet mijn favo riete vak." En ook niet het leuk ste examen om te maken, ver volgt ze. ,,We moesten de stroomsterkte berekenen, en de netto kracht van iets. Je moet veel formules gebruiken. Dat vind ik niet zo interessant." Biologie is meer haar ding. ,,Dat examen heb ik al gehad. Was veel leuker." Of het goed gaat tot nu toe? Dat durft Angel niet te zeggen. ,,Ik wacht liever maar af." Ook over het examen NaSk hoor je haar niet zo hard klagen als veel van haar klasgenoten - die liepen na afloop mopperend door de gangen. ,,Ach, mijn cijfers waren dit jaar tot nu toe goed. Dus ik heb best wat ruimte, dat scheelt." Als ze slaagt, wordt ze apothe kersassistente, zegt ze reso luut. ,,Ik heb open dagen be zocht, en dit past het beste bij me." Kijk op de site bij /video Veel rekenwerk bij vmbo-examen NaSk De Zeeuwse Concertzaal en Mu- ziekpodium Zeeland (MPZ) pre senteren zaterdag voor het eerst een gezamenlijke bro chure. Het is de opmaat naar de fusie die volgend jaar een feit moet zijn. Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37