Deze WOII-tank in Nieuwdorp is in 1,5 jaar mooi opgeknapt Krammer-Volkerak wordt beschermd natuurgebied ^.magazine 4 Minister: opsporingsonderzoek direct gestart na diefstallen Zij trokken vorige maand aan de bel bij de minister na een serie diefstal len van gps-apparatuur bij land bouwers in Zeeuws-Vlaanderen. Een van hen zei dat de politie hem had verteld dat de diefstallen geen prioriteit kregen in de opsporing.Grapperhaus wijst erop dat bij de inzet van de politie altijd keuzes moeten worden gemaakt. Daarbijwordt gekeken naar de ernst van de zaak en of er aanwij zingen zijn die kunnen leiden tot het achterhalen van de daders. In dit geval is er wel degelijk di rect een opsporingsonderzoek be gonnen, verzekert de minister, aan gezien het gaat om een serie dief stallen. ,,Daar waar sprake was van braakschade of kans op DNA-spo- ren is onderzoek gedaan door de af deling forensische opsporing." In april en begin deze maand sloegen de gps-dieven toe bij zeker negen landbouwbedrijven in Zeeuws-Vlaanderen en op Tholen. Daarbij werden tientallen syste men buitgemaakt. Deze hebben elk een waarde van tussen de 15.000 en 20.000 euro. Hoe vaak dergelijke systemen worden gestolen, is onduidelijk, al dus Grapperhaus. De diefstallen worden niet afzonderlijk geregis treerd en zijn in de administratie dus ook lastig te onderscheiden van andere diefstallen. Het kost de po litie te veel werk om de exacte cij fers boven water te krijgen. Demonteren Grapperhaus memoreert dat boe ren wordt geadviseerd om land bouwvoertuigen met gps in afge sloten stallen of loodsen te parke ren en het systeem, indien moge lijk, te demonteren als dat niet wordt gebruikt. Verder roept hij ge troffen landbouwers op direct mel ding te maken van diefstal, bij zo wel de politie als de leverancier of Hoe vaak dergelijke systemen worden gestolen, is onduidelijk fabrikant. Ook wijst hij erop dat bij voorbeeld camerabeelden zeer be hulpzaam kunnen zijn bij het op sporen van de daders. Van den Berg en Van Dam had- den de bewindsman ook gevraagd wat er wordt gedaan om de gedu peerde boeren te ondersteunen. Hij zegt dat de politie doet wat in haar mogelijkheden ligt. Als dat niet tot resultaat leidt, kunnen de boeren mogelijk een beroep doen op hun verzekering. De Oost-Zeeuws-Vlaamse afde ling van landbouworganisatie ZLTO sprak vorige week met bur gemeester Marga Vermue van de gemeente Sluis en de politie over de diefstallen. Zij spraken af om een informatiebijeenkomst te beleggen om alle betrokken partijen voor lichting te geven en om vragen te beantwoorden. Deze bijeenkomst is donderdag 23 mei in het belfort in Sluis. Theo Giele Nieuwdorp Het is dat er kogelgaten inzitten, maar verder ziet de tank eruit alsof hij zo van de productieband is gelo pen. Gisteren werd hij neergezet op het 'slagveld' van het museum. De loop van de tank staat naar de dijk gedraaid, alsof hij elk moment een schot kan lossen. De in Detroit geproduceerde Sherman was de meest door de ge allieerden ingezette tank in Zee land. Bas Rijk is een van de vrijwil ligers die veel tijd heeft gestoken in de restauratie van deze Sherman M4A3-105. Hij is er anderhalf jaar mee bezig geweest op de werk plaats van het museum. De tank kreeg zijn wielen en rupsbanden terug, onderdelen die niet meer te krijgen waren heeft Rijk nage maakt. Genie De Landmacht hielp gisteren bij het verplaatsen van de groen-glim- mende tank van de werkplaats naar zijn plekje in het museum. De mannen van de Genie komen het Bevrijdingsmuseum wel vaker te hulp als er zware materialen ver plaatst moeten worden. Met een mobiele kraan en een dieplader klaarden ze de klus. Zelf rijden was geen optie, want in de tank zit geen motor. De geschutskoepel kan nog wel draaien. In het museumpark staan nu twee Sherman-tanks. In 2016 werd het eerste gerestaureerde exem plaar geplaatst. Deze tank is echter van een ander type M4Ai(76)W- E8) en heeft een langere loop dan de 'nieuwe' Sherman van het mu seum. mer-Volkerak wordt beschermd natuurgebied. Minister Carola Schouten van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit zal daarvoor nog dit jaar een besluit nemen, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer. Het Krammer-Volkerak viel al deels onder de Vogelrichtlijn van de Europese Unie, waardoor zeld zame of bedreigde vogelsoorten er moeten worden beschermd. Het gebied was ook al aangemeld voor de Habitatrichtlijn, eveneens een leidraad van de EU die planten en dieren moet beschermen. Dit jaar volgt de definitieve aanwijzing als Habitatrichtlijn-gebied, blijkt uit de brief. De minister zal daarbij doelen formuleren waarmee het gebied in stand kan worden ge houden. Dat doet ze ook voor be scherming van vogels in het Zoommeer. Die doelen hangen sterk af van wat het kabinet met het Volkerak-Zoommeer wil. Het plan om de zoete plas te verzouten is opgeschoven naar 2031, omdat het kabinet er nu geen geld voor heeft. Van uitstel komt geen afstel. Het Volkerak-Zoommeer wordt wat betreft het kabinet hoe dan ook zout. woensdag 15 mei 2019 Volop aandacht voor gps-roof De politie doet wat mogelijk is om de golf van gps-diefstallen in Zeeland op te lossen. Minister Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) antwoordt dat op vragen van het Zeeuwse Tweede Kamerlid Joba van den Berg (CDA) en haar partijgenoot Chris van Dam. Rolf Bosboom Den Haag -Ferd Grapperhaus, minister Bas Rijk (foto) heeft veel tijd en energie gestoken in het opknappen van de Sherman-tank. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Even leek de Sherman-tank zijn carrière roemloos te moeten eindigen in schietkamp Olden- broek als doelwit voor de artille rie. Maar de vrijwilligers van het Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp hebben de tot een klomp roestig oud ijzer vervallen tank hersteld in zijn oude glorie. J Kijk op de site bij /video Nieuwe tank Bevrijdingsmuseum De Krammersluizen schei den het zoete water uit het Volkerak-Zoommeer van het zoute water in de Ooster- schelde. foto windpark krammer SINT-PHILIPSLAND Het Kram- Dé gitu voor radio, Movwo mi pfenong wvon 1019n.ZO I Ill/iaMtM I rammmW BAKIOEK MAALTIJDSERVICE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36