Zeeuwse gasnet gevoed met groen gas ZEELAND 3 VOOR EEN LAGERE CO2-UITSTOOT? A richting de stappen gaan, in welk tempo en hoe groot de stappen zijn. Dat zal niet voor iedere Zeeuw het zelfde zijn, dat is nu al duidelijk. Nederland heeft met 194 andere landen in het Klimaatakkoord van Parijs beloofd om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen. De Nederlandse overheid wil 49 pro cent minder uitstoot in 2030 dan in 1990. Om een complex probleem Het team heeft in kaart gebracht wat er kan in Zeeland. Waar liggen kansen en wat zijn de knelpunten? aan te pakken, is het handig om het in delen uiteen te trekken. Dat is in Nederland gebeurd, onder meer door het land te verdelen in dertig regio's. Zeeland is een regio waar van de grenzen samenvallen met die van de provincie. De vraag is: hoe vertalen we de Parijse ambities naar de schaal van Philippine, Tholen of Vlissingen? Sinds februari vorig jaar is een team aan de slag om te bedenken hoe in Zeeland de uitstoot van het broei kasgas kooldioxide (CO2) terug te dringen is. De grote industrie en zeescheepvaart, hoewel een grote bron van CO2-uitstoot, laten ze buiten beschouwing. De oplossin gen hiervoor ontstijgen de Zeeuwse schaal en in sommige ge vallen zelfs de nationale schaal. Het Zeeuwse kernteam heeft vele tientallen organisaties en meer dan honderd mensen betrokken bij het maken van de Regionale Energie strategie. Ze hebben hun werk ver deeld over drie thema's: de ge bouwde omgeving (woningen, be drijven en instellingen), mobiliteit (personen- en goederenvervoer) en elektriciteit. Het team heeft in kaart gebracht wat er kan in Zeeland. Waar liggen kansen en wat zijn de knelpunten? Pasklare oplossingen zullen er niet in staan. De RES is een Zeeuwse verfijning van de nationale doel stelling, zoals het Nederlandse Kli maatakkoord een verfijning was van het Parijse. De volgende stap is het vertalen van de RES naar het niveau van ge meenten. Zij moeten uiterlijk in 2021 per wijk aangeven welke stap pen genomen worden voor ver duurzaming van de warmtevoor ziening en het tijdpad voor de wijk om van het aardgas af te gaan. Voor wijken die al voor 2030 aan de beurt zijn, moeten gemeenten de alterna tieven voor gas bekendmaken en wat dit de bewoners kost of ople vert. Niet alleen de gemeenten moe ten aan de bak. Wat betreft mobili teit ligt er een grote rol voor de pro vincie, als aanbesteder van het openbaar vervoer. En wat te denken van netwerkbeheerder Enduris. Die heeft een uitvoerende rol als het gaat om het transport van elek triciteit en gas, en daarmee op het tempo van de omschakeling naar bijvoorbeeld elektrisch vervoer en elektrisch verwarmen. Frank Balkenende Axel Aben Green Energy maakt me thaangas uit plantaardige restpro- ducten. Dat gebeurt in grote silo's van elk twintig meter hoog. Vervol gens wordt het methaangas opge werkt tot aardgas. Het 'groene' gas wordt al sinds februari geleverd aan het regionale gasnet van netbeheer der Enduris en het landelijke gasnet van Gasunie Transport Services (GTS). Beide organisaties, die gisteren met een publicatie naar buiten kwamen, controleren voortdurend de gaskwaliteit die Aben levert. De consument merkt geen verschil tussen conventioneel aardgas en groen gas. Gasfornuizen en cv-ke- tels presteren op beide even goed. Twee miljard kuub Groen gas is één van de duurzame alternatieven voor aardgas. Volgens het Klimaatakkoord is er in 2030 twee miljard kubieke meter groen gas nodig om woningen en gebou wen op een duurzame manier te verwarmen. Dat is meer dan mo menteel wordt geproduceerd. En- duris onderstreept dat de Neder- landse netbeheerders gezamenlijk maatregelen nemen om de in stroom van groen gas op het gasnet De verduurzaming van de miljoenen woningen in Nederland is een enorme uitdaging mogelijk te maken en te stimule ren. Enduris-directeur Koen Verbogt: ,,Groen gas is een van de wegen waarlangs we de energietransitie kunnen bespoedigen om uiteinde lijk te komen tot een CO2-neutrale samenleving." Jeroen Zanting, ma nager Assets GTS, vult aan: ,,De ver duurzaming van de miljoenen be staande woningen is een enorme uitdaging. De bestaande gasinfra- structuur in combinatie met de toenemende productie van groen gas zorgt dat we die duurzame toe komst sneller dichterbij kunnen halen. Op een dusdanige manier dat de energievoorziening be trouwbaar en betaalbaar blijft.' Glastuinbouw Aben ziet biogas als belangrijke bouwsteen voor de toekomstige circulaire economie, waarin geen afval meer bestaat maar alle rest stromen worden gebruikt om nieuwe producten te maken. Niels Peters, commercieel manager: ,,Door organische reststromen op nieuw te gebruiken willen wij onze bijdrage leveren aan een circulaire economie. Met onze bijdrage kun nen wij volledig CO2-neutraal een gedeelte van Zeeuws-Vlaanderen voorzien van groen gas en kunnen we de teruggewonnen CO2 leveren aan de glastuinbouw, waardoor de cirkel weer rond is. Een mooi voor beeld van een duurzame circulaire economie!" Achter Aben Green Energy gaan de broers Jan en Toine Aben uit het Brabantse Wanroij schuil. Zij ont vingen duurzaamheidssubsidie voor de bouw van de biovergas- singsfabriek aan de Autrichehaven- weg bij Westdorpe. woensdag 15 mei 2019 Parijs naar Philippine Doel is om in Zeeland in 2030 49 procent minder CO2 uit te stoten. Driekwart van de wonin gen in Zeeland heeft ener- gielabel C of slechter. De provincie wil dat vanaf 2024 alle bussen elektrisch zijn. Gemeenteraden (en burgers) ho ren de komende weken wat het routeplan is. In drie bijeenkom sten geeft het RES-team uitleg. Vanaf 20.00 uur staan ze klaar om ook vragen van burgers te be antwoorden. De bijeenkomsten zijn op woensdag 22 mei in de ZB in Middelburg, op maandag 27 mei in De Mythe in Goes en op maandag 3 juni in het Biobased Training Center in Terneuzen. Groen gas van de Axelse Vlakte gaat het Zeeuwse gasnet op. Aben Green Energy zal per jaar zo'n 18 miljoen kubieke meter biogas produceren. Dat is vol doende om een kwart (12.000) van de Zeeuws-Vlaamse wonin gen van gas te voorzien. -Jeroen Zanting, Gasunie Transport Services

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35