Geen krimp, wel uitdaging Vuildienst laat zakken plastic op straat achter Mestvergister wint het weer van tomatenboer Kijkbuiskinderen 2 Pij ENERGIETRANSITIE HOE ZORGEN WE 1.1 47. W'¥m woensdag 15 mei 2019 Commentaar De bevolking van Zeeland zal de komende jaren waar schijnlijk langzaam groeien. Het Centraal Bureau voor de Statistiek voorspelt dat het aantal inwoners in 2040 bijna 400.000 zal zijn. Een kleine 20.000 meer dan nu. Goed nieuws? Zeeland ziet een krimpende bevolking als een grote bedreiging voor de leefbaarheid. Met de bescheiden groei die het CBS nu heeft becijferd, kunnen veel voorzieningen wellicht toch in de benen worden gehouden. Dat de totale bevolking groeit, wil nog niet zeggen dat er nergens krimp zal zijn. En de vergrijzing gaat ook gewoon door, vooral in Zeeuws-Vlaanderen en aan de kust. Dit betekent onder meer dat gemeenten heel verschillend moeten denken over woningbouw. Hier en daar is groei mogelijk. Op andere plaatsen dreigt leegstand te ontstaan. Of er komt vraag naar een ander type woning. Het basisonderwijs zal eerst krimpen en later juist groeien, ook een ontwikkeling die lastig is op te vangen. Het CBS meldt dat de groei vooral komt door arbeids migranten. De toestroom van buitenlandse werknemers zal waarschijnlijk doorzetten want de inheemse beroepsbevolking slinkt snel door de vergrijzing. Dit is iets om rekening mee te houden. Het vraagt mogelijk om een ander cultureel aanbod en wellicht ook om aanpassingen in het onderwijs. Zeeland staat er dus wel iets beter voor, maar de uitdaging om het allemaal passend te krijgen voor de huidige en voor de nieuwe Zeeuwen is onverminderd groot. Het blijft moeilijk Zeeland passend te krijgen voor huidige en voor nieuwe inwoners Sinds deze week plakt de ZRD in de gemeente Tholen stickers op zak ken die niet aan de regels voldoen. Er zijn twee verschillende opties. Of mensen hebben ander huisvuil dan plastic afval en drankkartons in de zak gestopt óf niet-transparante zakken gebruikt, waardoor de op halers niet in één oogopslag kun nen zien of er 'fout' afval in de zak zit. Volgens Paul Marinissen van de ALMANAK ZRD is er in feite niets aan het op- haalbeleid veranderd. ,,Voorheen lieten we die zakken ook al staan." De gemeente Tholen gebruikt de stickers nu om duidelijk te maken waarom de zak niet is opgehaald. De fracties van ABT en SP jui chen het gebruik van die stickers niet toe. ,,Hoe kunnen we accepte ren dat afval wordt achtergelaten op straat", vroeg Han van 't Hof zich maandagavond bij de commissie vergadering af. En Kees Slager (SP) herhaalde nog maar eens dat wat zijn fractie betreft, de gemeente be ter had aan kunnen sluiten bij de proef met nascheiding. Plastic kan dan weer bij het gewone afval ge daan worden. Volgens wethouder Jan Harmsen houdt zijn gemeente in de smiezen of de 'stickerme thode' geschikt is. ,,Zo niet dan kij ken we hoe het experiment met na- scheiding uitpakt." Kinderen zien een hoop pro gramma's op televisie. Zo kijken meisjes graag naar Heel Holland Bakt. En als paps De Wereld Draait Door wil zien, pikken zij daar natuurlijk ook wat van mee. Al die programma's neste len zich dan in het hoofdje van het kijkbuiskind. Dat bleek bij de laatste verkiezingen. Forum voor Democratie heeft zojuist stevig gewonnen en op de tele visie zijn uitzinnige partijleden te zien die rare dingen doen. Een jonge Walcherse ziet de beelden een tijdje aan en vraagt dan: ,,Mama, is dat Heel Holland Draait Door!" Lasergun schiet drie overtredingen op 30 per uurweg Avond over Europees Parlement De nummers 1 en 2 op de gezamenlijke lijst van de ChristenUnie-SGP komen maandag naar Yerseke. In Partycentrum De Lepel praten lijsttrekker Peter van Dalen en Bert-Jan Ruissen (foto) over 'de betekenis van christenen in het Europees Parle ment'. Van Dalen is al tien jaar Europarlementariër namens de Christenunie. Bert-Jan Ruissen, nu nog raadslid voor de SGP in Krimpen aan den IJssel, krijgt bij de verkiezingen van 23 mei hoogstwaar schijnlijk voldoende stemmen om te worden verkozen. De gezamen lijke lijst haalt sinds 2004 twee zetels. Met Ruissen krijgt het Europees Parle ment een Zeeuws tintje: hij werd geboren en groeide op in Oostdijk. De avond begint om 20.00 uur. Zaal open om 19.30 uur. Middelburg Rijbewijs kwijt en rijverbod voor joint en te veel drank In een serie van vier artikelen besteedt de PZC deze week aandacht aan de Regionale Energiestrategie (RES) en de gevolgen daarvan voor de Zeeuwen. Vandaag deel 1: Wat is dat eigenlijk, de RES? Morgen: hoe houden we ons huis warm? Aardgas, diesel, benzine. We moe ten er vanaf. Gemakkelijker gezegd dan gedaan. De opstellers van de Regionale Energiestrategie presen teren deze maand hun ideeën aan de Zeeuwse gemeenteraden. Welke kant we opgaan is wel duidelijk. Maar hoe? En wanneer precies? De Regionale Energiestrategie dus, afgekort RES. Knoop die afkor ting in je oren, want de inwoners van Zeeland zullen die de komende jaren vaak horen. Het is het Zeeuwse routeplan om de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide (CO2) terug te dringen. Het moet gemeenten, bedrijven en niet in de laatste plaats de burgers de weg wijzen in het ingewikkelde proces van de 'energietransitie', naar een toekomst zonder uitlaatpijpen en schoorstenen. Ter geruststelling: we hoeven niet hals-over-kop onze woningen - 'M van warmtepompen te voorzien of massaal elektrische auto's aan te schaffen. De omschakeling zal stapje voor stapje gebeuren. De RES is bedoeld om aan te geven in welke Voor de bouw van de mestvergister van energiebedrijf Engie is volgens Gedeputeerde Staten geen milieu effectrapportage nodig. CombiVliet vocht dat aan. Nadat een eerste be zwaarschrift was afgewezen, ging de tomatenkweker in beroep. De externe bezwaarschriftencommis- sie heeft het beroep nu niet-ont- vankelijk verklaard. GS nemen dat advies over. De bouw van de mestvergister houdt de gemoederen in Rilland bezig. Volgens de betrokken instan ties waaronder de Regionale Uit voeringsdienst (RUD) zijn alle pro cedures netjes verlopen. Niemand hoeft te vrezen voor stankoverlast, drukten ze vorige maand bezorgde omwonenden op het hart. De groep Rillanders is niet alleen beducht voor stank, maar ook voor overlast door aan- en afrijdende vrachtwa gens. Engie rept van 70 tot 100 vrachtwagenbewegingen per dag. De buurt vreest dat het er meer worden. cl De vuilnisophalers van de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) hebben gisteren op Tho- len meer dan 200 vuilniszakken niet meegenomen. Om duidelijk te maken waarom ze dat doen, hebben ze de achtergelaten zak ken van een speciale sticker voorzien. Joeri Wisse Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl SINT LAURENS Tijdens een snelheids controle op de Noordweg in Sint Laurens heeft de politie gisterochtend vroeg drie automobilisten bekeurd. Zij overschre den de maximumsnelheid van dertig kilometer per uur. De politie contro leerde van 5.30 uur tot 6.30 uur en maakte ge bruik van een lasergun. YERSEKE Twee automobilisten zijn gisteren in Schoon- dijke en Middelburg be trapt op het rijden onder invloed. Een 39-jarige automobi list uit het Britse South ampton werd in Schoon- dijke betrapt. Uit een test bleek dat hij THC in zijn speeksel had. Hij kreeg een rijverbod van 24 uur. Een 39-jarige automobi list uit Vlissingen werd in Middelburg betrapt. Hij moest zijn rijbewijs inleveren omdat hij bijna acht keer te veel ge dronken had. De weg van Theo Giele Vlissingen Windmolens in het Sloege- bied. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Tomatenkweker CombiVliet uit Rilland krijgt geen voet aan de grond in zijn strijd tegen de bouw van een mestvergister in de Bathpolder. De provincie ver klaart het bezwaarschrift niet- ontvankelijk. Frank Balkenende Rilland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34