II Van Jole Meer Zeeuwen in2040 Keeper Dennis Rijnberg stopt, Drogisterij Twee jaar geleden zag het toe komstbeeld er nog heel anders uit. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) becijferde dat de Zeeuwse bevolking vanaf 2020 zou krimpen. In 2040 zou Zee land nog maar 370.000 inwoners tellen. Een terugloop van ruim Eén blauwdruk volstaat niet. Elke gemeente moet maatwerk leveren 13.000 mensen. Zeeland telt mo menteel 383.137 inwoners. Dat worden er de komende twintig jaar bijna 400.000, blijkt uit de Provinciale Bevolkings- en Huis houdensprognose 2019. De groei wordt puur veroorzaakt door de komst van arbeidsmigranten. Die zijn in dit nieuwste rapport veel nadrukkelijker in beeld gebracht dan twee jaar terug. Met een historisch lage werk loosheid van 2,8 procent kunnen werkgevers in de eigen regio nau welijks geschikt personeel vin den. Buitenlandse handen zijn nodig om de motor van de Zeeuwse economie op toeren te houden. Dat geldt niet alleen voor handwerk in de glastuinbouw en de fruitteelt. Chemie- en techni sche bedrijven halen steeds vaker hoogopgeleide werknemers uit Oost-Europa omdat ze de vacatu res anders niet krijgen ingevuld. De komst van nieuwe mede werkers uit andere landen doet het Zeeuwse sterfteoverschot te niet. Dat is opmerkelijk, want de Zeeuwse bevolking blijft vergrij zen. De komende twintig jaar zal het aantal 80-plussers met 20.000 groeien. Dat is een verdubbeling. De groep van 15 tot 60 jaar neemt met 15.000 mensen af. Daardoor slinkt de inheemse beroepsbevol king sterk. Groei door binnen landse migratie is er nauwelijks. Het aantal Nederlandse mensen dat uit Zeeland vertrekt of zich er vestigt blijft ongeveer gelijk. Een lichtpuntje is dat de leeftijdscate gorie tot 15 jaar met 4000 kinde ren/jongeren toeneemt. De vergrijzing slaat vooral toe in Zeeuws-Vlaanderen en in kustgemeenten. Het aantal basis schoolleerlingen daalt de ko mende jaren, maar zal later weer groeien. In 2040 zijn er 3000 kin deren in de leeftijd van 4 tot 12 jaar meer dan er nu zijn. Dat is een groei van 8 procent. De jonge aan was is vooral te vinden in de ge meenten Goes, Middelburg, Rei- merswaal en Terneuzen. De groep 12 tot 18 jaar krimpt tot 2032 fors (min 11 procent). De woningbehoefte blijft tot 2038 groeien, al scheelt dat sterk per gemeente. De komende tien jaar moeten er 8500 woningen bij komen, met name op de Bevelan- den, Walcheren en Tholen. Ge meenten zullen zich de vraag moeten stellen of het woningaan bod voldoet aan de vraag. ,,Eén blauwdruk voor Zeeland volstaat niet", zegt gedeputeerde Carla Schönknecht. met pijn in het hart 'heropent' als pop-upmuseum It woensdag 15 mei 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl >P0«T£R CBS past groeicurve Zeeland aan Zeeland krimpgebied? Vergeet dat maar. Uit de nieuwste voor spellingen blijkt dat het aantal inwoners tot 2040 blijft groeien tot bijna 400.000. Dat is vooral te danken aan de komst van arbeidsmigranten. Frank Balkenende Middelburg -Carla Schönknecht ZEELAND 11 ZEELAND 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33