'I Voordelig op vakantie in juni effeweg.nl MEDIA CULTUUR 29 LJ' Met de nog compleet onervaren Duncan Laurence begint Nederland morgen aan zijn jacht op de eerste Eurovisiezege in 44 jaar. Wie is de man die volgens de bookmakers topfavoriet is? effeweg.nl oF bel 08810 30 800 Boek zonder aanbetaling en zondagochtend in november vorig jaar. Duncan de Moor zit thuis aan het ontbijt. Op het scherm van zijn mo bieltje ziet hij de naam van Ilse DeLange oplichten. Zijn voormalige coach in tv-talen- tenjacht The Voice (2014), met wie hij nadien contact hield over de vorde ringen van zijn nog jonge loopbaan. DeLange komt snel ter zake. In zijn online dropbox heeft ze het liedje Arcade gevonden. Laurence heeft het zo'n twee jaar eerder ge schreven. DeLange vindt het mooi en heeft een plan. ,,Ze vroeg of ik misschien open stond voor een deel name aan het Songfestival. En ik dacht: ja, natuurlijk doe ik dat, maar ik ben toch niet bekend genoeg om mee te mogen doen?'' Dat blijkt dit jaar anders te liggen. In de zoektocht naar een Eurovisie-act is de AvroTros nog niet verder geko men dan een afwijzing van Armin van Buuren ('Misschien een andere keer') en een paar demo-opnames van vers geschreven popliedjes. 'Bag ger', recenseert DeLange als ze die hoort. Ze stuurt Arcade op. De leden van het selectiecomité zijn enthou siast. Niet veel later is de deal rond: Duncan de Moor mag onder zijn ar- tiestennaam Laurence naar het grootste muziekevenement op de mondiale televisie. Het is een merkwaardige twist in een loopbaan die eigenlijk nog niet eens echt was begonnen. Laurence had dan weliswaar een contractje verdiend als songschrijver bij mu ziekuitgeverij Sony, zijn eerste eigen concert geeft hij pas een paar dagen voor vertrek naar Tel Aviv. In het Amsterdamse Zonnehuis blijkt hij dan al een volwassen repertoire bij elkaar te hebben. Liedjes over verlo ren liefdes, opbloeiende liefdes of ge miste kansen. Vrijwel allemaal in licht melancholieke toonzetting. Eigen geluid Ze imponeren zozeer dat je je af vraagt waarom Laurence in 2014 niet veel hoger eindigde toen hij mee deed aan The Voice of Holland. Hij kwam niet door de halve finale. Na zijn auditie, met een versie van Ed Sheerans Sing, kiest hij voor het team van het jurylid dat als eerste enthou siast was over hem: Ilse DeLange. Die merkt op dat ze kan voelen dat Dun can vanuit zijn hart zingt. Dat doet hij, vertelt hij in de aan loop naar zijn vertrek, al sinds zijn middelbare schooltijd. In lastige ja ren wordt Duncan - brilletje, beugel en buikje - gepest op school. Hij is een leergierig type, slaagt uiteinde lijk voor het gymnasium, maar vindt nauwelijks aansluiting bij zijn klas genoten. Liever is hij bij zijn grootou ders in Hellevoetsluis. Daar hoort hij de Rolling Stones en Elvis. En hij be speelt, bij zijn andere opa en oma, het orgel. ,,Achter de piano voelde ik me veilig'', analyseert hij later. Hij droomt al snel van een carrière in de muziek. Of zoals hij het zelf for muleert: ,,Ik wilde een plek vinden om mijn verhalen te vertellen.'' Brielle blijkt de eerste locatie op die zoektocht. Laurence wint er in 2012 - net 18 jaar oud - een talentenjacht. Twee jaar later waagt hij een poging bij The Voice. ,,Ik deed mee om mezelf te laten zien, om mensen uit het vak te ontmoeten'', vertelt hij op een schaduwrijk terras aan de kustlijn van Tel Aviv. ,,Maar na afloop ben ik bewust teruggegaan achter de scher men. Ik was net begonnen aan de Rockacademie in Tilburg, wilde mijn opleiding afmaken. Ik vond mezelf er op dat moment gewoon nog niet klaar voor. Ik wilde liedjes schrijven. Voor anderen én voor mezelf. Zo kon ik in alle rust mijn eigen geluid ont wikkelen.'' Glimlach Maar daarbij verloor hij zijn doel nooit uit het oog, benadrukt hij. ,,Mijn gedachte was: als de juiste kans zich voordoet, wil ik er klaar voor zijn. Dan moet ik de juiste liedjes hebben en mijn team compleet. Het klinkt bijna als een stappenplan, dat besef ik. Alleen heb ik nu ineens een heel grote stap gemaakt.'' Toch valt het op hoe ontspannen en schijnbaar moeiteloos Laurence zich tot nu toe door het Songfestival slaat. Zelfs een interviewmarathon aan de rode loper van de openingsce remonie (score na een tapijtparcours van een kleine anderhalf uur: zo'n 50 minigesprekjes) legt hij zonder hape ren af. ,,Ik vind het oprecht leuk, dat helpt'', verklaart hij zonder aarzeling. Ook het gebruikelijke Songfestival tumult, zoals het inmiddels veelbe sproken ballendilemma ('Vind ik zo'n grappig woord'), trotseert hij met een glimlach. Het is dezelfde ma nier waarop hij de favorietenrol op zijn nog jonge schouders laat rusten. Hij ziet de positie bij de bookmakers vooral als compliment, antwoordt hij iedereen die er om vraagt. Vereerd is hij dat ze het in zo'n onervaren ar tiest zien zitten. ,,Natuurlijk wil ik winnen'', zegt hij er nu bij. ,,Maar ik vind het zelf vooral geslaagd als het me lukt het verhaal van mijn lied te vertellen, zoals ik het in mijn hoofd heb: puur en eerlijk.'' va. 399. va. €499. Bohemen en Praag Rome, Florence Q en Venetië Lake District en Yorkshire Rondreis Schotse Q Hooglanden Rondreis Noordkaap en LoFoten woensdag 15 mei 2019 GO i fff 'Ik vind het oprecht leuk, dat helpt' Stefan Raatgever Duncan Laurance tijdens The Voice in 2014 (b), en in aanloop naar het Eurovisie Songfestival. FOTO'S RTL EN ANP 8 dagen 8 dagen Ontbjjten diner Vertrek o.a.: 24 mei, 21jun, 5,19,26jul, 4 okt Ontbjjt en diner Vertrek: 7,21jun, 19,26jul 9 aug, 6 sep Ontbjjt en diner Vertrek: 7,21jun, 5,19jul 2,16 aug, 6,20 sep Ontbjjt en diner Vertrek: 7jun, 1,15,29juL, 16,26 aug Logies en ontbjjt Vertrek: lOjun, 14,21 okt, 18,25 nov, 2 dec Alle fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteiten fonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29