n Valpartij met grote gevolgen ZEELAND 27 WIELRENNEN 102DE GIRO D'ITALIA De roze droom van Tom Dumoulin is aan diggelen. Voorbij is de kans op een eindzege in de Giro door een harde val, waar hij geen breuken aan overhoudt. Wél is er serieuze twijfel of hij zijn Giro nog voortzet. Hij kan er nauwelijks op steunen, de knie amper buigen. Verslagen zijn de blikken van zijn ploeglei ders en ploegmaten. Ze hebben hem niet zien vallen, maar dat hun kopman de Giro nog kan winnen, is een utopie. Weg is zijn klassement, met na vandaag een achterstand van vier minuut en dertig seconden op rozetruidrager Primoz Roglic. De vraag is zelfs of hij zijn Giro nog voortzet. Hij is met zo'n zestig ki lometer per uur tegen de grond ge smakt en eenmaal opgekrabbeld lukt het duwen op de pedalen niet meer. ,,En Tom is geen mietje, dat belooft niet veel goeds", zegt Sam Oomen. Onzekerheid klinkt door in de woorden van de Sunweb-leden. Na een poos komt ploegarts Stephan Jacolino naar buiten in een gehaaste trippel. Met een ferm handgebaar houdt Jacolino een voorbijrijdende ambulance staande. De Giro-win naar van 2017 zal zo instappen. Een applaus volgt als Dumoulin zicht baar wordt en met een verbeten blik de trap afdaalt en vervolgens onder begeleiding tussen een haag verslaggevers, cameraploegen en fans moeizaam richting de wagen loopt. Zo'n honderd meter verderop stapt hij over in de Ambulatorio Radiologico Mobile, een medische wagen waar hij meteen een rönt genfoto laat maken om breuken uit te sluiten. Dan al is duidelijk dat deze etappe in de Giro, van Orte- bello naar Frascati, de Giro op zijn kop zet en mogelijk zelfs verre gaande gevolgen heeft voor de Tour de France in juli. Al op dag vier ver liest deze grote ronde een van zijn favorieten op de eindzege. En dat allemaal door een harde val op zes kilometer van de streep, ingeleid door de Ineos-renner Sal- vatore Puccio. Op het bewuste mo ment kijkt Puccio achterom, speelt daardoor niet in op de bewegingen in het peloton en tikt het voorwiel aan van de Mitchelton-Scott-ren- PODIUM 235 km Algemeen klassement ner Lucas Hamilton voor hem. Du- moulin kan de val van Puccio niet ontwijken. Vincenzo Nibali en Mi- quel Angel Lopez, die op dat mo ment net als hij voorin het peloton rijden, ontsnappen aan de crash. Schouder De deuren van de medische wagen gaan open. Dumoulin kijkt nog even over zijn schouder terwijl hij naar buiten stapt en bedankt de art sen. ,,Grazie." Op de Via Conti di Tuscolo, ingeklemd tussen een ste nen muur, medische wagen en tig journalisten doet de gehavende Dumoulin voor het eerst zijn ver haal. Hij heeft niets gebroken, meldt hij. ,,Maar het klassement voor de Giro is voorbij. Of ik nog van start ga, weet ik niet. Ik ga er een nachtje over slapen." Zijn knie is gezwollen. En boven zijn knie zit een kleine maar pijn lijke wond. Vermoedelijk ontstaan omdat hij op een tandwiel is ge klapt. ,,Er zit een flink ei op", zegt Dumoulin. ,,Ik kon de val gewoon niet ontwijken." Hij praat teneergeslagen maar kalm, soms zelfs met een lach. On danks het forse verlies en de fysieke schade vertrekt hij zonder al af scheid te hebben genomen van deze ronde. De Giro verlaten is makkelijker gezegd dan gedaan. Een tweede eindzege van de ronde in zijn lievelingsland zit al in zijn gedachten gekerfd sinds hij in no vember beslist alles opnieuw alles op de Giro te zetten. Maandenlang heeft hij naar deze drie weken toe gewerkt, middels een beperkt wed strijdprogramma en twee hoogtes tages. Snel de zinnen verzetten naar juli wordt door deze tegenslag een seri euze optie. Maar over de Tour, de ronde die ook op zijn programma staat, heeft hij het nu nog niet. Wel twijfelt Dumoulin openlijk over of hij start in de vijfde Giro-rit van Frascati naar Terracina. ,,Ik kon he lemaal geen kracht meer zetten. Het is mooi dat er geen breuken zijn geconstateerd, maar ik moet kijken of ik überhaupt kan fietsen én als ik een beetje kan fietsen wat dat gaat toevoegen." Snelheid Na bijna vier minuten interviews geeft de persman van Sunweb het teken dat Dumoulin hier klaar is. Op dat moment komt Primoz Ro- glic op snelheid voorbijgesjeesd. De rozetruidrager heeft zijn voor KNIE sprong alweer uitgebouwd. Hij zit na de val mee in het voorste groepj e en wordt zesde in de door Richard Carapaz gewonnen rit. Gevraagd naar Dumoulin schudt hij zijn hoofd. ,,Het is zonde", zegt Roglic. ,,Zo wil je geen tijd winnen op con currenten. Ik hoop dat hij oké is." Dumoulin is dan al in de auto op weg naar hotel Capanelle, in een buitenwijk van Rome. Daar zal hij na een nacht moeten beslissen wat wijsheid is. Wat zeker is: zijn roze droom is aan diggelen. woensdag 15 mei 2019 GO Girodroom Dumoulin is voorbij na valpartij Pim Bijl Frascati RONDEVAN ITALIË Etappe 4: Orbetello - Frascati 1. Carapaz (Ecu/Mov) 2. Ewan (Aus/Lot) +z.t. 3. Ulissi (Ita/Emi) +z.t. 4. Ackermann ((Dui/Bor) +0.02 5. Sénéchal (Fra/Dec) +z.t. 6. Roglic (Slv/Jum) +z.t. 7. Conti (Ita/Emi) +0.14 8. Angel López (Col/Ast) +0.18 9. Démarex (Fra/Grp) +z.t. 10. S. Yates (GB/Mit) +z.t. 64. Sinkeldam (Ned/Grp) +2.45, 70. Leezer (Ned/Jum) +3.09, 73. Van Emden (Ned/Jum) +3.10, 85. Tolhoek (Ned/Jum) z.t., 98. Dumoulin (Ned/Sun) +4.04. 1. Roglic (Slv/Jum) 16.19.20 2. S. Yates (GB/Mit) +0.35 3. Nibali (Ita/Bah) +0.39 4. López (Col/Ast) +0.44 5. Ulissi (Ita/Emi) +z.t. 6. Majka (Pol/Bor) +0.49 7. Mollema (Ned/Trk) +0.55 8. Caruso (Ita/Bah) +0.56 9. Jungels (Lux/Dec) +1.02 56. Dumoulin (Ned/Sun) +4.30 Met een bloedende knie, gevolg van een valpartij in de laatste tien kilometer, komt Tom Dumoulin over de eindstreep. foto cor vos 25 km FRASCATI Hij hinkt. Vijf meter is het van zijn fiets naar de ploegbus, maar ze duren een eeuwigheid voor Tom Dumou lin. Het bloed stroomt uit zijn knie, over zijn scheenbeen, zijn sokken in. Bij de deur van de bus houdt hij even halt. Hij kijkt naar de trap, daarna beklimt hij de treden met een grimas. Het is nog voordat de wond wordt onderzocht door de dok ter van de ploeg, nog voordat hij met de ambulance naar de mo biele röntgenkliniek is gevoerd, nog voordat hij heeft gehoord dat er hij geen breuken heeft op gelopen. Maar daar, als hij de trap op loopt, weet hij het al. Hij weet het al vlak nadat hij is gevallen. Hij weet het al als hij de laatste kilometer naar de finish rijdt. Hij kan geen druk meer zetten op de pedalen, hij laat zijn ploegge noten weten dat het zinloos is om voor hem op kop te rijden. De seconden tikken weg, maar hij vecht er niet meer voor. Het is over. De beslissing om wel of niet uit de Giro te stappen, neemt Dumoulin vandaag. Latina Terracina

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27