Marjan Berk NIEUWS 17 Er zijn jaren geweest dat ik eerst het einde van het nieuwe boek las woensdag 15 mei 2019 Aan de rand van het grasveld steek ik mijn blote benen in de magere ochtend zon terwijl ik de brave groene computer, die wij Maai-ke noemen en die geheel op eigen kracht het gras voor haar rekening neemt, van uit mijn ooghoeken in de gaten houd. Op mijn schoot ligt het nieuwe boek van Ian McEwan, Machi nes like me. Er zijn jaren geweest dat ik in de boekwinkel eerst het einde van het nieuwe boek las. Pas wanneer dat einde mij beviel, ging ik tot aanschaf over. Die rare gewoonte is gelukkig verdwenen. Nu prijs ik mij ge lukkig dat de verse vertaling van dit boek ook op mijn schoot ligt. De doorgewinterde McEwan-vertaler Rien Verhoef heeft het mij zojuist persoonlijk gebracht. Hij kent mijn nieuws gierigheid wanneer er weer 'een nieuwe McEwan aankomt'. En dan spoor ik hem aan een klein beetje te vertellen waar dat boek over gaat. Op de omslag van de Engelse versie staat het portret van een beeldschone jonge man, té beeldschoon, plastic, maar toch wel bloedmooi. Op de achter kant van het boek staat het por tret van een blonde vrouw. De Nederlandse omslag is rood bruin, er staan geen mensen af gebeeld. Nu ga ik toch even kijken naar het laatste hoofdstuk. Gewoon, even zien wat Rien Verhoef daarvan heeft gemaakt. ,,Ik ging naast Adam staan en legde mijn hand op zijn revers, boven het stilstaande hart.'' ,,Mooie stof'', was mijn overbo dige gedachte. Ik boog me over de tafel en keek in de blinde troebelgroene ogen. Soms weet het lichaam eerder dan de geest wat het moet doen. Nadat ik even had geaarzeld, boog ik mijn gezicht over het zijne en kust zijn zachte, o zo mense lijke lippen ,,Een buitengewoon bevredi gend eind'', dacht ik. Het liefst zou ik hier en nu, aan de rand van dit gladgemaaide grasveld waarop Maai-ke haar werk deed, gaan lezen. Ik klapte het boek met de Ne derlandse titel Machines zoals ik dicht. Vanavond, als iedereen sliep, zou ik gaan lezen. En af en toe mijn hoofd heffen en naar de foto kijken op de Engelse omslag. Op dit ogenblik maakte Maai ke de maairobot een vreemd geluid. Het klonk of iemand haar de robotkeel dichtkneep. Het klonk als pijn, terwijl Maai ke stopte omdat haar accu leeg wasof zoiets. Of was er toch meertussen hemel en aarde tussen mens en robot...? Er valt nog veel te onderzoe ken. Als John Bolton in het Witte Huis zijn intrek neemt als Nationale Veiligheidsadviseur geeft hij met een een signaal af. Het eerste wat aan de muur van zijn werkkamer hangt, is een kopie van het decreet waarmee Donald Trump het kern akkoord met Iran opzegt. Bolton haat die overeenkomst uit 2015, ondertekend door Barack Obama. ,,Het is een blunder van de eerste orde'', aldus zijn commentaar. Met Boltons aantreden op 9 april 2018 zit een van de felste Ameri kaanse critici van Iran in de West Wing van het Witte huis, in het centrum van de macht. John Bol ton (70), een favoriet van oud-ad viseur Steve Bannon, is een van Trumps belangrijkste adviseurs. Net als de president heeft hij de mentaliteit van een straatvechter. Zijn grote, brede snor geeft hem een vriendelijke uitstraling - van een walrus - maar als hij spreekt dondert het. Hij minacht de 'theekransjes' van de diplomatie. Hij bezigt spierballentaal, beroept zich op het recht van de sterkste. Iedereen is zich daarvan bewust. Ook zijn fans, onder wie de in middels overleden topbestuurder van Fox News, Roger Ailes. ,,Hij gooit graag bommen. Hij is een rotzak. Maar we kunnen niet zon der hem.'' De bijnaam 'Bommenwerper' dankt Bolton aan de oorlogstaal die hij al sinds de jaren 80 bezigt. Na zijn studie aan de Yale Univer sity, waar de zoon van een brand weerman een afkeer van 'de arro gante elite' ontwikkelt, bouwt hij een carrière op in het federaal be stuur. Hij leert het vak in de rege ring van Ronald Reagan, dient on der de presidenten Bush sr. en Bush jr. Wraak Altijd maakt hij bonje. Als onder minister van wapenbeheersing veegt hij het ABM-verdrag, over de beperking van anti-ballistische ra ketten, van tafel. Op Buitenlandse Zaken wil hij niets weten van het Internationale Strafhof in Den Haag. Zijn benoeming tot ambas sadeur bij de VN is een belediging van de organisatie. Bolton gruwt van de VN. ,,Als het hoofdkwartier in New York tien etages zou ver liezen, maakt dat helemaal niets uit. De wereld kan maar door één echte macht worden geleid en dat zijn de Verenigde Staten.'' Waar aan hij nog toevoegde",,Als het in ons belang is.'' Zijn lijfspreuk: Overgave is geen optie. Hij neemt het ook nooit zo nauw met de waarheid en hij zint op wraak als iemand hem tegen spreekt. Toen de CIA meldde dat er geen bewijs was voor zijn be schuldigingen dat Cuba werkte Als het hoofdkwartier van de VN tien etages verliest, maakt dat helemaal niets uit aan biologische wapens, lukte dat niet. Toen de directeur van de Chemische Wapenconventie, de Braziliaan José Bustani, verzet bood in de Irak-crisis lukte dat wel. Bustani moest onder Ameri kaanse druk voortijdig opstappen. Bolton, een van de architecten van de oorlog tegen Irak, kon daardoor met succes blijven wapperen met 'bewijzen' dat Saddam Hussein massavernietigingswapens ont wikkelde. Wapens die er niet ble ken te zijn. Ook in de conflicten met Noord- Korea en Iran ziet Bolton maar één oplossing: bommen. In het eerste geval moet hij zich gedeisd hou den - Trump blijft vasthouden aan onderhandelingen, in het tweede geval grijpt hij zijn kans. De grote militaire aanwezigheid van de VS in de Perzische Golf om Iran te in timideren is zijn verdienste. Bolton noemt Iran 'de aller grootste bedreiging van de we reldvrede'. Volgens hem werkt Iran samen met al-Qaeda (niet be wezen), blijft Iran werken aan ei gen kernwapens (internationale controleurs bestrijden dat) en wil Iran de hele regio in vuur en vlam zetten (waarmee hij de kracht van het land ernstig overschat). Zijn tegenstanders waarschu wen voor het gevaar dat Bolton president Trump in de richting van een gewapend conflict duwt, dat hij de VS in een oorlog 'rom melt'. ,,Bolton probeert al jaren een gevecht met Iran uit te lok ken'', zegt Ali Vaez, lid van de denktank International Crisis Group. ,,Hij hoopt dat Iran met de oplopende spanningen een fout maakt die kan worden aangegre pen om het land een flinke bloed neus te slaan.'' GO ac ii-ke Adviseur Trump gooit het liefst bommen op Iran Met John Bolton als Nationale Veiligheidsadviseur leunt Donald Trump op een echte houwde gen. In het conflict met Iran ziet Bolton maar één oplossing: oor log. Om een machtswisseling in Teheran af te dwingen. Hans van Zon Rotterdam/Washington - John Bolton Nationale Veiligheidsadviseur John Bolton is een van de felste critici van Iran in de West Wing. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17