II NIEUWS 13 ■rrrn Het politiejaar 2018 INTERVIEW ERIK AKERBOOM A WhatsApp dicht lek wwtHhüwti Kruisboog lijkt zelfmoordpact Cel voor valse bloedmonsters bij NFI We moeten altijd wel een telefoon of een server in het buitenland uitlezen Omdat criminelen zich steeds minder aan grenzen storen, stuurt korpschef van de politie Erik Akerboom extra agenten naar het buitenland. „Internationale samenwerking is het geheim van de smid, echt." Vandaag presenteert Akerboom de jaarverantwoording van de po litie. In 2018 lijkt aan de almaar da lende misdaadcijfers een eind te zijn gekomen. Het aantal overval len en zedenzaken steeg voor het eerst sinds jaren. En dan hebben we het alleen nog over de klassieke misdaad. ,,We hebben er met digitale criminali teit een groot fenomeen bij gekre gen. Dat laat zich moeilijker in cij fers vatten, omdat mensen nauwe lijks aangifte doen. Maar neem nu een phishing-expeditie, waarbij geprobeerd wordt van zo veel mo gelijk mensen het wachtwoord te ontfutselen. Over hoeveel potenti ële slachtoffers gaat het wel niet?" Vanwege die snel veranderende wereld wil Akerboom sleutelen aan zijn organisatie. Van de 17.000 politiemedewerkers die vanwege een naderend pensioen moeten worden vervangen, wil de korps chef meer mensen met digitale ex pertise terugkrijgen. Want zelfs de wijkagent moet een belangrijk deel van zijn tijd op het internet actief zijn. ,,Dat is waar je tegen woordig steeds vaker jongeren vindt, online en op straat." Na zware jaren van reorganise ren tot één Nationale Politie, fi nanciële tekorten en veel onrust onder agenten, lijkt een fase aan te breken waarin de blik weer vooruit gericht kan worden. ,,We hebben onze organisatie ingericht op basis van plannen van acht jaar geleden. Inmiddels ziet de wereld er totaal anders uit. Ik wil nu verder door ontwikkelen. Naar buiten kijken en onze organisatie daarop toesnij den. Dat zie ik als een belangrijke opgave voor de komende periode, dus dat wil ik nog wel even doen voorlopig." CRIMINALITEIT veau staan. Onze hele infrastruc tuur leent zich goed voor de mis daad. Dat trekt foute lieden aan." Voor de politie betekent dit dat het werk in hoog tempo verandert. Bijna elk politieonderzoek kent te genwoordig een internationaal element, of het nu om de georga niseerde misdaad, kinderporno of een ogenschijnlijk simpele overval gaat. „We moeten altijd wel een te lefoon of een server in het buiten land uitlezen. Tegelijkertijd ont vangen we ook steeds meer infor matieverzoeken uit het buiten land." Witwassen Samenwerking met andere politie korpsen staat daarom hoog op de agenda. „We kennen al Joint Inves tigative Teams, JIT's, waarin meer dere landen samen optrekken in een onderzoek. Je zou zo'n JIT ook kunnen opzetten rond een thema als witwassen. Dat is zo'n interna tionaal fenomeen geworden, daar voor heb je ook anderen nodig om dat te kunnen bestrijden." De extra 291 miljoen euro die Akerboom het afgelopen jaar van het kabinet kreeg, heeft hij on der meer gebruikt om tiental len politiemedewerkers in het buitenland te stationeren. Zij moeten daar de Nederlandse belangen behartigen. „Zor gen dat ons rechtshulpver zoek bovenaan de stapel komt, bijvoorbeeld." Deze politiemedewer kers moeten ook verhin deren dat een container met cocaïne uit Colombia naar Rotterdam komt. „We moeten meer tips uitwisselen. Informa tie gaat pas stromen als je die deelt. Inter nationale samenwer- Een drugslab op een boot die met een boobytrap bijna tot zinken wordt gebracht en vervolgens de arrestatie van drie Mexicanen, waarvan één lid is van een gevaarlijk kartel. De Brabantse plaats Moerdijk leek afgelopen week het decor van een aflevering van de Netflix-serie Breaking Bad. Dat Mexicanen actief zijn in Brabant noemt Erik Akerboom reden tot ongerustheid. „Dat is een kaliber waar je liever niets mee te maken hebt." Toch kan zelfs het absurde scena rio van een zelfzin- kende drugsboot de korpschef van de politie nauwe lijks meer verras sen. Er is zo veel misdaadgeld in omloop, dat vrijwel dlles mogelijk is. „Of het nu gaat om professionele uitrus ting voor criminelen of betalingen van men sen die grof geweld willen plegen. Misdaadgeld heeft een enorm verziekende werking." Dat criminelen van over de hele wereld hier neerstrijken, ziet hij als een logisch gegeven. „We zijn een land waarin han del, transport en digitale com municatie op een heel hoog ni- woensdag 15 mei 2019 GO DUBLIN WhatsApp heeft een lek in de beveiliging gedicht dat begin mei is ontdekt. Hiermee was het mogelijk via de belfunctie spionagesoftware op An droid en Apple-telefoons te installeren. Daarmee was het mogelijk gebruikers op afstand af te luisteren, de camera van de telefoon aan te zetten, e-mail en an dere berichten te doorzoe ken en te zien op welke lo catie de smartphone zich bevond. Het lek is zondag gedicht en wordt na de in stallatie van een update doorgevoerd. Politie zet agenten ook over de grens in PASSAU De drie doden die afgelopen weekend in een pension in Passau met pij len in hun lichaam werden aangetroffen, hebben waarschijnlijk een soort zelfmoordpact gesloten. De drie, twee vrouwen (30, 33) en een man (53), heb ben zich volgens het Duitse OM niet verzet tegen hun dood. Ook werden er twee testamenten aangetroffen. De man en de 33-jarige vrouw zijn waarschijnlijk doodgeschoten door de 30-jarige vrouw. Die maakte daarna, ook met een pijl, een einde aan haar eigen leven. DEN HAAG Het OM wil dat een inmiddels ontslagen medewerkster van het Ne derlands Forensisch Insti tuut (NFI) een celstraf krijgt van één jaar, waarvan vier maanden voorwaarde lijk. De 39-jarige vrouw heeft bekend dat ze twee keer met veel te veel drank op een auto heeft be stuurd, waarna ze later op haar werk heeft gerom meld met de bloedmon sters die van haar waren afgenomen. Ze kon als NFI- medewerker met haar pasje op de afdeling komen waar de buisjes werden bewaard. De vervalste uit slagen bracht ze in bij haar proces. Volgens het OM is dit een ambtsmisdrijf en valsheid in geschrifte. Noodoproepen Er wordt steeds vaker een beroep gedaan op de politie. Het aantal telefoontjes naar 112 steeg van 2,6 naar bijna 3 miljoen. 0900 8844 werd ruim 4,5 miljoen keer gebeld, vrijwel evenveel als in 2017. ,,Of het nu gaat om meldin- gen van geluidsoverlast of perso nen met verward gedrag: we zien het aantal hulproepen van men sen niet afnemen", zegt Aker boom. Internetaangiften Het aantal internetaangiften steeg vorig jaar met 20 procent tot 277.350, terwijl dat aantal vorig jaar nog scherp daalde. Daling De geregistreerde criminaliteit daalde in 2018 met 6,1 procent. Die trend doet zich al jaren voor. Maar er is een interessant feno meen: in de tweede helft van 2018 vlakte de daling af en in het laatste kwartaal zag de politie de misdaadmeldingen juist weer toe nemen. Het lijkt erop dat de bodem in zicht is gekomen. king is het geheim van de smid, echt." -Erik Akerboom, korpschef Koen Voskuil Den Haag Erik Akerboom. FOTO HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13