9 Veteranenwet werkt niet 'Zorg is goed' ACHTERGROND REACTIE wijze van hun oud-werkgever en de verzekeringsartsen van het ABP, die namens Defensie de keuringen uit voeren. De onderhandelingen, be zwaarprocedures en (soms) rechtsza ken zijn een marteling. Procederen Frank* kan dat beamen. Hij kwam getraumatiseerd terug uit Libanon, raakte verslaafd aan drugs en alcohol en werd dakloos. De veteraan deed een beroep op een invaliditeitspensi oen MIP. Hij weet nog precies hoe dat eerste gesprek met de verzekerings arts verliep. ,,'Heb je een huis?' Ja. 'Heb je een vriendin?' Ja. 'Ben je in behandeling?' Ja. 'Hoe gaat dat?' Re delijk. 'Sport je nog?' Ja, mijn behan delaars raden dat aan. 'Heb je medi- Ik heb in Libanon gedaan wat ik moest doen. Andersom doet Defensie niets terug cijnen?' Ja. 'Ok, dan krijg je een uit nodiging voor een gesprek met een psychiater, maar ik kan je nu al zeg gen dat jij niet gewond bent en je geen invaliditeitspensioen krijgt'." De frustratie na dat bezoek was enorm. ,,Hij (verzekeringsarts, red.) nam gewoon een loopje met mij. Ter wijl ik een rapport had met wat ik mankeerde. Maar daar hebben we het niet over gehad." Uiteindelijk moest Frank tot aan de hoogste rechter procederen om zijn gelijk te krijgen. Nu krijgt hij wel een invaliditeitspensioen, maar niet dankzij Defensie. De rechter heeft het toegewezen. ,,Dat doet ontzet tend pijn. Ik heb in Libanon gedaan wat ik moest doen. Maar andersom doen ze niets terug en moet ik vech ten voor gerechtigheid. Ze hebben het mij alleen maar moeilijker ge maakt. Dat neem ik ze zeer kwalijk en ik ga nu door tot het einde." Opgeven Sommigen raken aan de grond, zoals veteraan Mari Heijmans. Hij raakte twee jaar geleden zijn paardenfokke rij in Duitsland kwijt en zijn relatie strandde door alle stress. ,,Nu woon ik bij mijn broer in Nederland in een kamertje van 3 bij 3 meter. Ik kom het huis bijna niet uit en durf geen plannen te maken voor de toe komst." Acht maanden diende Heij- mans in Libanon, zeven jaar worstelt hij al met klachten, vier jaar voert hij nu een strijd om een schadevergoe ding. Defensie stelde opeens dat de psychische klachten voornamelijk te wijten waren aan zijn hartproblemen en de stent die acht jaar geleden ge plaatst werd. ,,Absurd. Ik ben na de operatie gewoon blijven werken met mijn bedrijf." Ook kwam Heijmans bij de ABP- keuring niet in aanmerking voor een MIP, maar bij een second opinion wel. Toch kreeg hij geen invaliditeits pensioen, omdat de ABP-arts niet ak koord ging. ,,Ik krijg nog steeds EMDR-therapie. Mijn arts zegt dat de situatie alleen maar meer schade brengt aan mijn behandeling." Eric Hanstede, die twee keer uitge zonden werd naar Bosnië en Herze govina, heeft onlangs de handdoek in de ring gegooid en het bod van De fensie geaccepteerd. ,,Ik krijg geen gerechtigheid, maar puur uit on macht en onvermogen. Het rekken en uitstellen door Defensie geeft grote druk op mijn behandeling en mijn gezin. Nu zijn we nog gelukkig getrouwd. Dat wil ik graag zo hou den." Hanstede werd al vanaf 2004 behandeld voor PTSS. Hij is deels ar beidsongeschikt verklaard, maar bleef toch werken. De klachten ver ergerden, waarna hij zijn baan ver loor. Ook zijn vrouw raakte door de stress haar baan kwijt. Daardoor heb ben ze grote financiële problemen. Om de schade te berekenen, moest een beeld worden geschetst van zijn carrière zonder PTSS. Defensie becij ferde dat op basis van zijn meao-di- ploma. ,,Maar ik had een goede baan. Mijn oud-directeur en oud-collega hebben verklaard dat ik zou door stromen naar een leidinggevende po sitie en dat de PTSS mij heeft genekt. Toen ik in dienst ging, ben ik bij een test van Defensie op hbo-werk- en denkniveau ingeschaald." Hanstede heeft een klacht neerge legd bij de Veteranenombudsman. „Defensie zegt dat ze er samen uit willen komen, maar ze doen een bod waar de honden geen brood van lus ten. Als ik het niet accepteer, moet ik dingen verkopen en sta ik bij de Voedselbank. Je staat met de rug te gen de muur.'' dinsdag 14 mei 2019 GO j rilfiw Met een nieuwe Veteranenwet vijf jaar geleden zou de zorg voor vete ranen verbeterd worden. Maar dat gaat lang niet al tijd tot tevreden heid. Defensie zegt zijn uiterste best te doen om opgelopen schade na een traumatise rende missie snel te regelen. Maar tegelijkertijd mer ken advocaten dat Defensie vaak aan het traineren is. Veteranen raken daardoor nóg meer in de proble men op hun werk, in hun relatie, met verslavingen of cri mineel gedrag. ,,Defensie is door gaans weinig be reid om mee te denken met de ve teranen en voeren op onnodig veel punten verweer. Dit tot grote frus tratie van de vete raan die eindelijk tegemoetkoming verwachtte", zegt June van Oers van SAP Letselschade Advocaten. Som mige veteranen gooien murw ge slagen de hand doek in de ring. ,,Ze wachten lang op erkenning en genoegdoening. Daar loopt het mis. Defensie zegt: 'Als je het niet eens bent, ga je maar procederen'. Vete ranen zeggen: 'Laat het maar, ik kan niet meer. Ac cepteer het voor stel maar'." Wat meespeelt, merkt advocaat Vincent Dolderman, is dat er veel discussie is over schaderege lingen, zeker bij veteranen die er pas veel later dan hun uitzending achterkomen dat psychische klach ten veroorzaakt zouden kunnen zijn door hun uitzen ding. Met name die groep loopt tegen het probleem aan dat de concrete schade moeilijk te bewijzen is. Een herdenkingsdienst voor twee omgekomen Nederlandse soldaten in Afghanistan. foto anp Josafat Jozua: „Waar andere veteranen opgaven, ben ik doorgegaan, bijna ten koste van mijn gezin." FOTO MARCO OKHUIZEN Volgens kolonel voor Veteranenbe leid Richard Bos- keljon is de zorg voor veteranen goed. Dat de ge traumatiseerde ve teranen niet alle maal positief zijn, komt door het ziek tebeeld. ,,Uit on derzoeken blijkt dat veteranen die psychisch bescha digd zijn, de wereld negatiever zien dan hij in werkelijk heid is." Boskeljon erkent wel dat de keuringswachttij den korter moeten. Er zijn extra artsen aangesteld. Ook is begonnen met een evaluatie over de afwikkeling van schadevergoedin gen en kijkt men of een medische eindsituatie sneller kan worden vast gesteld. -Frank, veteraan *De naam van Frank is om privacy- redenen gefingeerd (M.m.v. Hanneke Keultjes) Kijk op de site bij /video Veteraan Josafat Jozua vecht voor erkenning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9