Strijd tegen de sigaret gaat verder zonder Anne Marie van Veen 8 NIEUWS PIZZABEZORGER GRAPPERHAUS Veteranen die zwaar getraumatiseerd van een missie terugkomen, voeren vaak jarenlange gevechten met het ministerie van Defensie om erkenning en financiële genoegdoening. De frustraties lopen hoog op. VETERANEN ERKENNING Toen ze in april 2016 met advocaat Bénédicte Ficq in RTL Late Night verscheen met het verhaal dat ze een strafzaak ging beginnen tegen de tabaksindustrie, werd ze naar ei gen zeggen 'uitgekotst en uitgela chen'. Dat iemand zelf gaat roken en later, eenmaal zwaar ziek, de makers van de sigaret voor de rech ter sleept, vonden velen belachelijk. De strijd die de Zwolse moeder Van Veen ruim drie jaar geleden be gon, riep veel onbegrip op. Maar dat beeld veranderde drastisch. Van Veen kreeg tal van grote organisa ties achter zich. Ongeveer heel me disch Nederland deed ook aangifte en advocaat Ficq liet geen publici- teitsmiddel onbenut om uit te leg gen dat de tabaksindustrie er puur op uit is om rokers zwaar verslaafd te maken. En daarmee brengt de in dustrie mensen bewust in levens gevaar. Van Veens juridische ge vecht tegen de sigaret werd de aan jager van de strijd tegen tabak. Van Veen kreeg in 2014 de dia gnose longkanker. Chemo was al snel geen optie meer. Eind 2014 stapte ze over naar een experimen tele studie: immunotherapie. Dat hield haar lang op de been, al kon ze geen dag zonder zware pijnstillers. ,,Maar hoe ziek ze ook was, ze was altijd bij élke procedure aanwezig'', zegt Ficq. ,,Zij is diegene geweest die haarfijn heeft aangevoeld dat de tabaksindustrie strafbaar is. Ze deed het niet voor geld. Ze wil ge woon de sigaret de wereld uit. Een superinspirerende, intelligente vrouw.'' Tot een strafzaak tegen de tabaks industrie kwam het nooit. Eind 2018 besloot het gerechtshof dat de tabaksindustrie zich ondanks alles aan de regels houdt. Op politiek ter rein gaat de strijd tegen de sigaret verder, maar wel zonder inspiratie bron Anne Marie van Veen. elkens als zijn strijd om een Mi litair Invaliditeits pensioen (MIP) en fat soenlijke schadevergoe ding ter sprake komt, schiet Libanon-veteraan Josafat Jozua weer in de stress. Vijf herkeuringen, verzekeringsartsen die in formatie terzijde schuiven, te lage invaliditeitspercentages bere kenen, suggestieve vragen stellen om klachten te bagatelliseren, het traine ren door Defensie. ,,Het maakt me al leen maar bozer." Jozua heeft er een half jaar geleden eindelijk een streep onder kunnen zetten. Na jaren soebatten accep teerde Defensie het schadebedrag dat SAP Letselschade Advocaten voor stelde. Daarvoor is hij wel jarenlang door een hel gegaan. Twee keer eer der vertelde hij in deze krant hoe de posttraumatische stressstoornis (PTSS), die hij opliep door een missie in Libanon, zijn leven gijzelde. ,,Het was een slopend proces. Vijf jaar geleden wilde ik nog een einde maken aan mijn leven. Ik heb de mi nister bedreigd, omdat ik zo woe- dend was dat ik een aanslag wilde plegen. En ik ben vier keer naar Indo nesië gevlucht om tot rust te komen." Defensie wilde de schade pas bere kenen vanaf het moment dat officieel PTSS is vastgesteld, in 2008. Maar de klachten begonnen al direct na te rugkeer van de missie in 1984. Hij raakte verslaafd aan alcohol en drugs en kon niet meer werken. De strijd om erkenning van zijn trauma en financiële genoegdoening brak hem bijna op. Jozua had het ge luk dat het GAK, voorloper van het UWV, in 1993 zwart-op-wit stelde dat zijn verslaving het gevolg was van PTSS door de missie. Daar kon De fensie niet omheen. ,,Er was één mo ment dat ik dacht: laat maar. Doe maar wat Defensie zegt. Het komt toch niet meer goed. Ik krijg niet waar ik recht op heb. Waar andere veteranen opgaven, ben ik doorge gaan, bijna ten koste van mijn gezin." Jozua realiseert zich dat veel andere veteranen dat niet kunnen opbren gen. Vaak is het moeilijk om te bewij zen wanneer PTSS de kop opstak. De fensie rekt de datum vaak op, om minder te hoeven uitkeren. Veel veteranen hekelen de handel- dinsdag 14 mei 2019 Anne Marie van Veen, de long- kankerpatiënte die de tabaksin dustrie wilde vervolgen voor moord, is op 46-jarige leeftijd overleden. De Zwolse wordt vandaag in besloten kring be graven. Victor Schildkamp Zwolle FOTOFRANSPAALMAN Minister van Justitie en Veiligheid, Ferd Grapperhaus, kroop gisteren voor even in de huid van maaltijdbezorgers. Zij dragen tijdens hun werk een bodycam. De aanwezig- heid van die kleine, draagbare camera heeft ervoor gezorgd dat het aantal overvallen op maaltijdbezorgers sterk is teruggedrongen. Nederlandse militairen zijn actief over heel de wereld, maar eenmaal thuis worstelen sommigen met trauma's en hebben ze moeite hun leven weer op te pakken. fotos hennie keeris/anp 'Defensie zet veteranen met de rug tegen de muur' Raymond Boere en Tonny van der Mee Josafat Jozua in zijn diensttijd in Libanon. foto pim ras Anne Marie van Veen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8