OZCAN AKYOL 6 Socioloog ziet groep worstelen met kansen Papa had weer eens sjans. Dat was lang geleden Thijs H. wordt voorgeleid Column Op het terras van de ijssa lon, aan het begin van de winkelstraat, zaten mijn zoon Baran (1) en ik een sorbet te eten. Hij kan nog niet écht pra ten, dus elke keer als hij een nieuw hapje wilde, begon hij on geduldig te zeuren en te kermen. Alle andere tafels waren bezet. De meeste door jonge vrouwen, wier kinderen heen en weer stui terden, dankzij suikers die ze even daarvoor hadden opgelikt. Twee tafels verderop lachte een blonde dame naar me. Ze was iets jonger dan ik en werd verge zeld door een oudere vrouw, ver moedelijk haar bejaarde oma, met wie ze de hort op was gegaan om haar te onttrekken aan de eenzaamheid. lijk hun vruchten af. Ik zag eer der deze week een foto van me zelf, van een halfjaar geleden, en ik leek daarop wel acht maanden zwanger. Maar nu had ik een tight body, zoals dat heet. En de beloning zat tegenover me. De wulpse blondine begon naar me te zwaaien. Hoewel ik dat een weinig tactvolle zet vond, tilde ik toch, enigszins be schaamd, mijn hand omhoog. Ze kreeg rode koontjes. deze keer begon ze met kushand jes te strooien. Drie achter elkaar. En plotseling deed oma ook mee. Ik hoorde Baran kirren van ple zier. Hij drukte onhandig een kusje op zijn pols en blies dat naar de dames, die nog sneller smolten dan het ijs in hun hoorntjes. Ik hoopte dat ze mijn onnozel heid niet hadden waargenomen en legde traag mijn armen op mijn benen, zoals mensen dat ook doen als ze tevergeefs en dus heel lullig de hand van iemand willen schudden. De dames stonden op en kwa men naar onze tafel. Baran kreeg een chocolaatje van de oma, een cadeau dat hij gretig ontving. Ze vroeg of ik er ook een wilde. Maar ik sloeg af. ,,Ik ben aan de lijn.'' Ze staarden me even aan, maar leken niet onder de indruk. Thijs H. wordt morgen voorge leid aan een onderzoeksrechter die gaat beslissen over zijn voor arrest, dat naar alle waarschijn lijkheid met negentig dagen wordt verlengd. Het Openbaar Ministerie (OM) verdenkt H. (26) van het doodsteken van twee wandelaars op de Brunssummer- heide bij Heerlen en een wande laarster in de Scheveningse Bosjes. Over de achtergronden van de steekpartijen leven, ook bij de nabestaanden van de slachtoffers, nog veel vragen. Antwoorden zijn er nog niet. De verdachte zit in beperkingen. Dat betekent dat H. alleen met zijn advocaat contact mag hebben. Onlangs werd wel duidelijk dat H. de afgelopen tijd meermaals heeft aangeklopt bij medische instanties. Volgens forensisch psychologen leed hij aan een psychose. Een politiebron zegt dat H. na zijn arrestatie zo in de war was dat van een zinnig ver hoor amper sprake kon zijn. Kabinet trekt zorgwet in Geen dna-plicht blokkeerfriezen ADM-krakers gaan vrijuit Moskee doelwit na aanslagen Ik glimlachte terug en staarde even in haar ogen, totdat Baran onze flirtage onderbrak: hij tikte woest met de ijslepel op de hou ten tafel. 'Ahh,' riep hij. En: 'Ook.' Hij kreeg een grote hap, en op de koop toe gaf ik hem, tegen alle regels van mijn vriendin in, mijn mobiele telefoon, want papa had weer eens sjans. Dat was langge leden. Blijkbaar wierpen mijn diëten en krachttrainin gen einde- sche ontwikkeling dat er steeds meer flexibele banen komen, dat koophuizen duurder worden en dat mensen in een flexbaan moeilijker een hypoheek krijgen. Ook blijven jongeren langer thuis wonen van wege het afschaffen van de studie beurs. Daarnaast is er de culturele ontwikkeling dat twintigers veel belang hechten aan hun vrijheid en daardoor bepalende keuzes uitstel len. Liefbroer: ,,Als je wacht met een relatie, dan vind je uiteindelijk Nederlandse twintigers bereiken steeds later 'de grote mijlpalen in hun leven', zo blijkt uit onderzoek van het CBS dat gisteren werd ge publiceerd. Het is een proces dat al een tijdje bezig is maar het kan nu ook 'grote maatschappelijke gevol gen gaan krijgen', stelt socioloog Aat Liefbroer. ,,Want van uitstel kan afstel komen." Eerst de cijfers. De leeftijd waarop twintigers een vaste baan hebben, stijgt. In 2018 had de helft van de 27-jarigen een vaste baan, in 2008 gold dat al voor de helft van de 24-jarigen. Hetzelfde geldt voor de leeftijd waarop de twintigers van nu het huis uit gaan: in 2018 woonde de helft van de 23-jarigen niet meer thuis, in 2008 was dat al zo op 22 jaar. En als ze het huis uit zijn, duurt het gemiddeld twee jaar langer voordat ze een koop huis heb ben. Ten slotte: waar in 2008 de helft van de 27-jarigen samenwoonde, is in 2018 dat percentage pas bij de 28-jarigen bereikt. Die trend is een mix van twee ontwikkelingen, zegt Liefbroer, ook onderzoeker bij het demogra fisch instituut Nidi. De economi- misschien wel niet de ware. Of je kiest er niet meer voor om kinderen te krijgen." En dat kan weer grote maatschappelijke en demagogische gevolgen hebben. Loser Daarnaast kunnen er psychologi sche consequenties zijn van de be perkte keuzes voor sommige twin tigers. ,,De jongeren van nu groeien op met het idee dat ze de auteurs van hun eigen leven zijn. Als je dat dan niet blijkt te zijn, kun je je een loser voelen." De socioloog ziet sowieso 'de mix veranderen'. ,,Waar mensen eerst keuzes uitstelden omdat ze dat wil den, doen ze het nu vaker omdat ze economisch niet anders kunnen. Dat geldt zeker voor een groep twintigers die geen hoogopgeleide ouders met een goed inkomen heb ben die kunnen bijspringen. Voor die groep is het moeilijk om de stap naar zelfstandigheid te maken We praten in Nederland veel over pen sioenen, of dat wel een paar maan den later kan. Maar dit is een veel sluipender en heel belangrijk pro ces." dinsdag 14 mei 2019 GO y @OzcanAkyol Aan de li n Maar ze was nog niet klaar: Twintigers maken 'grote keuzes' later en van uitstel komt afstel DEN HAAG Thijs H. FOTO ITIWANA DEN HAAG Het kabinet laat een wetsvoorstel vallen dat moest helpen zorgfraude te bestrij den. De Eerste Kamer dreigt het voorstel af te keuren, omdat het de privacy van verze kerden zou raken. De wet is in 2016 goedgekeurd door de Tweede Kamer. Het wetsvoorstel gaf zorgverzekeraars toestemming om in bepaalde gevallen medische dossiers van verzekerden in te zien. LEEUWARDEN Opnieuw hoeven twee zogeheten blokeer- friezen geen dna af te staan, heeft de rech ter bepaald. Het OM wil met dna bewijzen dat men deelnam aan de blokeeractie op de A7 tegen Zwarte Piet demonstranten. AMSTERDAM De acht mensen die begin dit jaar zijn aan gehouden bij de ont ruiming van het ge kraakte ADM-terrein in Amsterdam zijn vrijgesproken. De rechtbank vindt dat niet voldoende duide lijk is geworden of ze daadwerkelijk een bevel hebben gene geerd om het terrein te verlaten. Het OM eiste een boete van 200 euro tegen zes verdachten en cel straf tegen twee an deren. COLOMBO Relschoppers hebben in Sri Lanka mos keeën en bedrijven van moslims aange vallen. De autoriteiten melden dat het onrus tig was in zeker zes gemeenten in de Noordwestelijke Provincie van het Azi atische land. Uit voor zorg wordt in heel het land een avondklok in gesteld. De onlusten volgen op de bloedige zelfmoordaanslagen op hotels en kerken door jihadisten op eerste paasdag. au De laatste economische crisis, uit 2008, stelt twintigers nog steeds voor uitdagingen. De twintigers van nu gaan later uit huis, hebben later een vaste baan en krijgen later een relatie en kinderen. Deels 'omdat ze van hun vrijheid genieten', maar ook omdat ze slachtoffer zijn van de economische crisis. Cyril Rosman M Twintigers hebben het steeds lastiger. FOTO SHUTTERSTOCK Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6