12 NIEUWS FOTODOCUMENTAIRE KRZYZANOWSKI Het is misschien wel de langste fotodocumen taire ter wereld. Al 44 jaar volgt de Oosterhoutse fotograaf Michel Szulc Krzyzanowski het bewogen leven van Henny uit Waalwijk. Nu ligt er een zevende boek: 'Henny, ik ben er nog niet' Zij was 16 jaar oud en werkte aan de lopende band in een koekjesfabriek. Hij een 25- jarige fotograaf op zoek naar een werkende jongere voor een boek. Nooit had Michel Szulc Krzyza- nowski kunnen bedenken dat die ontmoeting met Henny Arendse zou uitmonden in de - zover bekend - langste fotodocumentaire ter wereld. Al 44 jaar volgt hij de Waalwijkse. Vandaag wordt het zevende boek ge presenteerd. ,,Dat ik Henny heb ont moet, voelt als een geschenk." Szulc Krzyzanowski (70) reist voor zijn werk als nomade de wereld over. Toch houdt hij altijd contact met Henny. Als haar leven weer allerlei wendingen neemt, zoekt de foto graaf haar op in Waalwijk. ,,Dan schreeuwt dat om een nieuw foto boek." Zo ging het ook nu weer: de moeder van zes kinderen verloor in één jaar haar tweede man Arie én ge liefde zoon Pascal. ,,Henny is daar door sterk veranderd, ze staat op een andere manier in het leven." Het zijn gebeurtenissen die moei lijk in foto's te vatten zijn. Daarom besloot Szulc Krzyzanowski het dit keer anders aan te pakken: hij inter viewde de Waalwijkse over haar le vensgeschiedenis. Over haar adhd, moeilijke jeugd, haar verslaafde part ner en over de zes kinderen met alle maal een 'rugzakje'. De fotograaf bi vakkeerde vier maanden in een cha let, in de buurt van Henny. Hij sprak haar dertien keer, vijftien uur lang. ,,Moeilijke en vooral emotionele ge sprekken." Zo vertelt Henny hem openhartig over haar incestverleden. Uit het boek: 'Mijn incestervaring is me overkomen. Is me aangedaan. Ik heb er niet om gevraagd. Ik kijk er door op een bepaalde manier naar mannen. Incestplegers zijn niet een handvol, maar een land vol.' Szulc Krzyzanowski: ,,Het is schokkend om te horen wat haar allemaal is overkomen. Hoe een paar minuten genot van een man, zorgen voor een levenslang slachtoffer. Hopelijk brengt haar verhaal de maatschappe lijke discussie over dit onderwerp op verhaal over Henny's plotseling over leden zoon Pascal. Uit het boek: ,,Dan zie je daar je kind liggenje houdt hem vast, maar dat heeft geen nut. Ik keek naar hem en dacht, dit plaatje klopt niet. Een gezond ie mand. Niks aan de hand. Iemand die midden in het leven stond. En dan wegSzulc Krzyzanowski: ,,Henny bleef achter met een enorm schuld gevoel, dat ze er niet voldoende voor hem is geweest. Pascal is als kind uit huis geplaatst; had geen fijne start in het leven. Na zijn overlijden heeft Henny zijn ogen op haar borsten ge tatoeëerd." Dat Henny zo openhartig is, heeft alles te maken met de band die de twee in al die jaren hebben opge bouwd. ,,Ik vertel veel over mijzelf aan haar. Mijn angsten, onzekerhe den. Dat maakt dat zij ook opener wordt." Vriendschap wil Szulc Krzy- zanowski het niet noemen. ,,Daar zijn we te verschillend voor", zegt hij lachend. ,,Het is het project dat ons bindt. We zijn een beetje tot elkaar veroordeeld, maar dan wel op een lieve en vriendelijke manier. Ik oor deel niet, bemoei me niet met de keuzes die zij maakt in haar leven. Dat vindt ze prettig." Het is ongelooflijk wat deze vrouw allemaal heeft meegemaakt Het is volgens hem belangrijk om bij zo'n project 'je persoonlijke kant' uit te schakelen. ,,Als ze lijdt, trek ik me dat natuurlijk aan. Maar je moet je niet laten meeslepen, anders kun je geen objectief verslag meer doen. Als Henny zegt 'alle mannen kunnen door de stront zakken', dan moet ik dat niet op mijzelf betrekken." Na elke sessie had hij wel twee 'thera pieën' nodig om bij te komen. ,,Ik maakte lange wandelingen in de om geving en omringde me met vrien den en vriendinnen, bij wie ik mijn emoties kon uiten." Of er ooit nóg een boek komt, weet de fotograaf niet. ,,Het is maar net hoe het met Henny's leven loopt, ze is nu 58 jaar en haar gezondheid is niet best." Szulc Krzyzanowski is na 44 jaar in ieder geval nog niet op haar uitgekeken. ,,Nog steeds verwonder ik me over haar. Het is ongelooflijk wat deze vrouw allemaal heeft mee gemaakt. En hoe ze ondanks alles op timistisch en strijdbaar blijft." 'Henny, ik ben er nog niet' (te koop bij de boekhandel en Bol.com) wordt vandaag gepresenteerd bij Electron- Galerie MotMot in Breda. Ook is er onder leiding van Gerrit Jan Wolffens- perger (oud-fractievoorzitter D66) een discussie over de realisatie en sociale kanten van het project. Aan vang 17.00 uur. gang." Datzelfde hoopt hij voor het verhaal over Henny's tweede man Arie. Uit het boek: ,,Hij is van een werknemer een nummer geworden. Het was een kolossaal groot bedrijf dat de nieuwe eigenaar was en Arie kon dat niet aan. Hij kon de vraag die het nieuwe bedrijf aan de werkne mers stelde niet aan." Arie greep naar de fles en dronk zich uiteindelijk let terlijk dood. De Oosterhoutse foto graaf: ,,Zo zijn er veel mensen die niet kunnen meedraaien in onze steeds snellere wereld. Zijn verhaal is een pleidooi voor meer menselijk heid." Wat de fotograaf ook raakte: het dinsdag 14 mei 2019 VL 'Dat ik Henny heb ontmoet, voelt als een geschenk' Jamaica Vink Oosterhout ▲A Boven: Henny (op de foto met dochter Charlotte) heeft zes kin deren gekregen. Links: Michel Szulc Krzyza nowski presenteert van daag zijn zevende boek over Henny Arendse. Onder: Henny in haar jongere jaren. FOTOBRON MICHEL SZULC KRZYZANOWSKI - Michel Szulc Krzyzanowski, fotograaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63