Bewoner kamp reikt banaan uit aan Hommel Arbeidsmigranten mogen in oude praktijk wonen 7 DAGBESTEDING INDICATIE NIET NODIG Aanschuiven bij de dagbesteding zonderdoorde ambtelijke molen te gaan. In Yerseke, Kruiningen en Rilland kan het sinds een jaar. De proef is een succes. Informatie over energiezuinig wonen Wie niet in een zorgcentrum woont, maar daar wel één of twee dagen per week gebruik wil maken van de dagbe steding, moet in de Nederlandse zorgwereld eerst een 'indicatie' aanvragen. Het kan maanden du ren voordat de ambtelijke molens een antwoord op dat verzoek pro duceren. Daarna volgt een zorg- leefplan en moet bijgehouden worden hoe vaak die persoon komt en moet per individu een re kening worden gestuurd. De gemeente Reimerswaal en Zorggroep Ter Weel hebben een jaar geleden al die bureaucratie overboord gekieperd. Vanaf dat moment is iedere oudere welkom. ,,Als je oma morgen mee wil doen met de dagbesteding, mag dat. We willen alleen even weten wie we in huis hebben en vragen contact gegevens van familieleden of mantelzorgers", legt Mirjam Vreeke van Ter Weel uit. Vertrouwensband De nieuwe aanpak werkt volgens haar perfect. Het aantal gasten van buiten Ter Weel is toegenomen en de uren dagbesteding flink uitge breid. Door besparing op indice- ring en administratie zijn de totale kosten niet gestegen. Ambtenaar Ingrid Brilleman van de gemeente Reimerswaal: „Voorheen betaal den we maandelijks 615 euro per persoon aan Ter Weel voor dagbe steding. Nu betalen we één be drag. Het was heel spannend of we het daarover eens konden wor den." Doordat volgens de betrok kenen Reimerswaal en Ter Weel een vertrouwensband hebben met elkaar, lukte het. ,,Heel mooi om te zien hoe er echt een klik is", zegt burgemeester José van Egmond. Volgens directeur Coby Traas heeft het ook met de de cultuur in de gemeente te maken. „Gewoon je boerenverstand gebruiken." Het Als je oma morgen mee wil doen met dagbesteding, mag dat biedt vooral de gasten - het woord cliënt is taboe - voordelen, aldus Traas. „Kwetsbare mensen worden niet op voorhand geconfronteerd met lastige bureaucratische hob bels." Bovendien kunnen ze uit meer activiteiten dan voorheen kiezen. Om te vieren dat de proef wordt omgezet in vast beleid, toerde Traas gisteren met Van Egmond langs de zorgcentra in de drie dor pen. Daar werd een evaluatie van het eerste jaar gepresenteerd. Ge heel in de filosofie van het project bestond die niet uit een door wrocht rapport vol cijfertjes, maar werd een video met tevreden gas ten vertoond. Ook werd de nieuwe naam voor 'indicatieloze dagbeste ding' bekendgemaakt: Gast&Hof. Een naam die niet doet denken aan procedures en geld, maar aan gastvrijheid. De kans is groot dat Gast&Hof in meer (Zeeuwse) ge meenten van start gaat. Met Goes, de andere gemeente waar Ter Weel actief is, zijn al gesprekken. Ook delegaties uit Kapelle en Bor- sele zijn een kijkje komen nemen in Reimerswaal. Traas ziet de vraag naar dagbesteding alleen maar toenemen in een tijdperk waar mensen steeds langer thuis blijven wonen en de aanwezigheid van mantelzorgers niet vanzelf sprekend is. ,,Tot 2040 komen er 14.000 alleenstaande ouderen tus sen de 60 en 80 jaar bij in Zee land." HEINKENSZAND KBO Zeeland en R&B Wonen houden morgen een informatiebijeenkomst over energieneutraal wonen. Erik Dutour Geerling van R&B Wonen legt uit wat de woning corporatie de komende jaren gaat bouwen en welke subsidie regelingen van het Rijk er zijn om huizen energiezuiniger te maken. Hij gaat ook in op herge bruik van materialen. De bijeenkomst wordt gehou den in het kantoor van R&B Wonen in Heinkenszand, aan vang 14.00 uur. Aanmelden bij Tineke Kalwij 06-45630213 of bij Ad Courtin 0651661926 POORTVLIET Arbeidsmi granten mogen wonen in de oude huisartsenpraktijk in Poortvliet. Dat heeft de recht bank in Breda bepaald. Omwonenden hadden be zwaar gemaakt tegen de bewo ning van het huis in de Schoolstraat door arbeidsmi granten. Het huis is in bezit van Robert Grootscholte (Steenbergen) die het ver huurt aan een uitzendbureau. Dat bureau huisvest er buiten landse werknemers. Dat zowel de eigenaar als huurder niet in het pand woont, is volgens de omwonenden niet toegestaan. Volgens hen is dat in strijd met het bestemmingsplan. Boven dien hebben ze geluids- en parkeeroverlast en voelen zij zich onveilig. Ook zou er as best in het gebouw zitten. De omwonenden wilden dat de gemeente zou ingrijpen. In maart veegde de gemeente Tholen alle bezwaren van ta fel. Vier omwonenden stapten naar de rechter. Die volgt ech ter de lijn van de gemeente en concludeert dat, volgens het bestemmingsplan, de werkne mers er mogen wonen. De an dere bezwaren achtte de recht bank niet van belang. THOLEN Een gouden banaan. De Thoolse wethouder Frank Hommel kreeg de 'prijs' gisteravond uit han den van woonwagenbewoner Joop Schot. Dat gebeurde tijdens de commis sievergadering in het gemeente huis. Hoewel de banaan volgens Schot geen betekenis heeft, is die wel bedoeld om aandacht te vragen voor het woonwagenkamp aan de Oudelandsedijk. Dat is een kwestie waar Schot de afgelopen maanden al drie keer over insprak. Voorafgaand aan de vergadering hielden bewoners van het kamp ook een protestactie voor de deur van het gemeentehuis. Ze zien geen heil in de samen- werking met TWEG, een bureau dat door de gemeente wordt inge schakeld om te bemiddelen. De ge meenteraad trok daar onlangs 50.000 euro voor uit. Dat moet lei den tot een plan dat er voor zorgt dat het kamp weer schoon, heel en veilig wordt. ,,TWEG heeft jaren lang alles gedaan om de communi catie te vertragen en te saboteren", zegt Schot. Hij hekelt de handel wijze van de organisatie. Toch zitten Schot en andere woonwagenbewoners volgende week rond de tafel met TWEG en wethouder Frank Hommel. Schot: ,,Niet van harte, maar om onze goede wil te tonen hebben we toe gestemd." dinsdag 14 mei 2019 BE Bureaucratie overboord in Ter Weel Joeri Wisse Kruiningen ^5- Graag a"e tafets en stoelen laten itaan cpstelimg Dagbesteding zonder indicatie gaat vanaf nu verder onder de naam Gast&Hof. Burgemeester José van Egmond van Reimerswaal (l) en directeur Coby Traas van Zorggroep Ter Weel (m) proosten op het succes van de samenwerking. foto marcelle davidse -Mirjam Vreeke, Ter Weel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60