II 7 INGEBORG BOUWMAN MASSAGETHERAPEUT Wanneer je kanker hebt of hebt gehad, kun je niet 'zomaar' gemasseerd worden. Massagetherapeut Ingeborg Bouwman (55) volgde er een speciale opleiding voor. Ik werk op Schouwen- L\ Duiveland Bouwman meldde zich aan en haalde vorig jaar mei haar di ploma. Toen voegde ze deze vorm van massage toe aan haar prak tijk. „Massage bij mensen met kanker heeft als doel ontspan ning en weer vertrouwen in je li chaam te krijgen. Het draagt bij aan de kwaliteit van leven. De massage is gericht op het para- sympatische zenuwstelsel (verge lijkbaar met het insmeren van een lotion), de druk is daarom licht en ook de duur van de mas- Bij of na kanker moet je weer leren op je lichaam te vertrouwen sage is korter dan gewoonlijk, om het lichaam niet in disbalans te brengen." Bouwman kan geen genezing bieden, maar kan in dat proces wel een grote steun zijn. Symptomen als slapeloosheid, angst, stress of depressie kunnen door de massage verminderen en het werkt pijndempend. Jammer In Zeeland is deze vorm van mas sage nog niet erg bekend, ook niet bij oncologen, fysiotherapeuten, oedeemtherapeuten, verpleeg kundigen en artsen. Dat vindt ze jammer, want het is volgens haar zeker een waardevolle aanvulling op de reguliere zorg, zelfs in de laatste fase van iemands leven. ,,In de VS wordt massage bij kan ker al meer dan twintig jaar toe gepast als complementaire on dersteuning. In de grote steden in Nederland wordt het al veel aan geboden, maar in Zeeland is het nog vrij onbekend. Veel mensen met kanker weten niet dat er naast de medische behandelin gen ook ontspanning mogelijk is in de vorm van een massage." Glimlach Het aan huis werken vindt Bouwman heerlijk. ,,In mijn praktijk kan ik helemaal mezelf zijn. Dan voel ik me krachtig. Tijdens een behandeling, die an derhalf tot twee uur duurt, ben ik ook niet alleen maar lichame lijk bezig met een cliënt. Het is veel luisteren. Ik geef mijn cliën ten met (na) kanker graag even dat gevoel van totale ontspan ning. Dat je er mag zijn, dat je li chaam nog steeds van jou is. Het mooiste is als de cliënt met een grote glimlach mijn praktijk ver laat en zegt: 'hé, ik voel mijn li chaam weer, ik mag er gewoon zijn'." ngeborg Bouwman (55) is massagethe rapeut. Dat doet ze naast het admini stratieve werk bij Transportbedrijf Bouwman, van haar en haar man. Sinds vijf jaar heeft ze een eigen praktijk in ontspan ningsmassages, Inside Balance. Vorig jaar voegde ze er een wel heel bijzondere aan toe: massage bij en na kanker. „Er kwam regel matig een vraag voor een ont spanningsmassage van iemand die kanker had. Mijn intuïtie zei me dat ik dat niet moest doen, omdat ik niet wist of ik iets zou activeren dat schade kon aanrich ten. Mijn docent van de opleiding aromatherapie Fytarom kwam met de tip dat er een opleiding was voor massage bij kanker." dinsdag 14 mei 2019 SD In de wekelijkse rubriek, Ik werk op Schouwen-Duiveland, vertelt iemand over zijn werk op het ei land. In deze aflevering: Ingeborg Bouwman. - Ingeborg Bouwman Ingeborg Bouwman: ,,In mijn praktijk kan ik helemaal mezelf zijn. Dan voel ik me krachtig." FOTO'S MARIEKE MANDEMAKER Mariska den Hartog Renesse Ingeborg Bouwman heeft in Renesse een massagepraktijk aan huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58