Doris Day had uitstraling van de eeuwige maagd Doris Day 4 (1922 -2019) Poolse ambassadeur hekelt misbruik Gemeenten moeten meer doen om de 180.000 Poolse arbeidsmigranten zich welkom te laten voelen in Nederland, vindt de Poolse ambassadeur. ,,Het begrip Polenhotel hoor je alleen hier.'' De Amerikaanse zangeres, actrice en dierenactiviste Doris Day is op 97-jarige leeftijd overleden. Ze overleed gisteren in haar woning in Carmel Valley aan de gevolgen van een ernstige longontsteking die ze onlangs opliep. Ze had de uitstraling van de eeu wige maagd. Doris Day schitterde in de jaren 50 en 60 in vooral preutse films, zoals de romantische ko medie Pillow Talk (1959), waarin zij als carrièrevrouw viel voor de charmes van een versierder, gespeeld door Rock Hud son. De aan aids overleden Hudson was haar dierbaarste vriend uit de filmwe reld. Het onschuldige karakter van derge lijke producties leverde Day de bijnaam van The Virgin Queen op in Hollywood. Behalve als actrice was Day - echte naam: Doris Mary Ann Kappelhoff- ook zangeres. Haar bekendste hit is Que Sera Sera, dat tegenwoordig zelfs in voetbal stadions, zoals dat van Chelsea, nog wordt gezongen. Het lied is afkomstig uit Hitchcockfilm The Man Who Knew Too Much (1956). Het nummer werd het lijf lied van Doris Day. Miljoenen mannen hebben Doris Day in de jaren 50 en 60 geadoreerd en be geerd. In die zin was ze ook een sekssym- bool, maar dan wel een nette versie van zwoele sterren als Marilyn Monroe en Jayne Mansfield. Doris was meer het knappe buurmeisje of de aantrekkelijke buurvrouw, en het aardige aan haar was dat ze ook altijd zo gewoontjes bleef. Kapsones en sterallures waren haar totaal vreemd. Haar privéleven was wel stormachtig. Ze trouwde vier keer. Haar derde man was ook haar manager, Martin Melcher, die er met haar geld vandoor ging. In haar openhartige biografie Doris Day: Her Own Story gaf zij in 1975 opening van zaken. Melcher overleed in 1968. Haar laatste huwelijk (1976-1981) was met Barry Comden. Doris Day was de kleindochter van Duitse immigranten. Als kind wilde ze dolgraag ballerina worden, maar een auto-ongeluk maakte daar een einde aan. Ze liep daarbij een ernstige beenbreuk op en zag zo haar prille danscarrière in dui gen vallen. Ze nam zanglessen, verliet op haar vijf tiende de middelbare school en werd zangeres in een band. Toen ze eind jaren 30 op de radio zou komen, verzon de bandleider voor haar de artiestennaam Doris Day. Populaire films van haar waren Move Over Darling (1963), Do Not Disturb (1965) en Where Were You When The Lights Went Out? (1968). In 1968 kreeg Doris ook een eigen tv-programma: The Doris Day Show waarin ze vijfjaar lang in diverse hu moristische soapseries acteerde en zong. De titelsong van de show was Que Sera Sera. In de jaren 70 trok ze zich terug in haar huis in het Californische Carmel. Inci denteel kwam ze nog weleens op tv, vooral als het ging om haar acties ter be vordering van het welzijn van huisdie ren, waaraan ze zich gaandeweg overgaf. Haar laatste echtgenoot, een restaurant eigenaar, klaagde bij de scheiding in 1981 dat Doris meer belangstelling had voor dieren dan voor hem. De ambassadeur van Polen luidt de noodklok over malafide uitzendbu reaus, die de soepele Nederlandse arbeidswetgeving misbruiken om geld te verdienen over de rug van arbeidsmigranten. ,,Zo ontstaat een parallelle samenleving." De bureaus weten precies hoe ze de mazen in de wetten voor uit- zendwerk, zzp-schap en tijdelijke contracten zo moeten inzetten dat ze maximaal kunnen verdienen, soms over de rug van de werkne mers. Die moeten bovendien vaak toch betalen voor verblijf, terwijl hun in Polen gratis huisvesting was voorgespiegeld, zien ambassadeur Marcin Czepelak en consul-gene raal Renata Kowalska. Het consulaat krijgt de afgelopen jaren dagelijks telefoontjes van Po len die hierdoor in de problemen raken, vertellen ze. Kowalska: ,,Mensen worden onder valse voor wendselen naar Nederland gehaald, en moeten hier onder slechte om standigheden werken terwijl ze buiten de Nederlandse samenle ving worden geplaatst." Overheden kijken regelmatig weg van wantoestanden, signaleert Czepelak. ,,In 2017 was er een brand in een pension in Kwadijk in Noord-Holland, waar veel arbeids migranten woonden. Daarbij raak ten zeventig personen dakloos. Niemand bleek ingeschreven in de gemeentelijke Basisregistratie Per sonen (BRP), terwijl sommigen er al meer dan een jaar woonden. De gemeente was niet geïnteresseerd in de registratie van de arbeids krachten, kregen we bij navraag te horen." Ongehoord, vindt de am bassadeur dat. ,,Hoe kan de brand weer dan weten hoeveel mensen er in een brandend huis aanwezig kunnen zijn?" Brand In Naaldwijk brak dit weekend brand uit in een kleine bovenwo ning boven een pizzeria, ook daar bleken ineens veel meer mensen te wonen dan gedacht. Onder de ar beidsmigranten was in ieder geval een gezin met een baby. Polen willen niet snel klagen over de slechte omstandigheden, omdat ze bang zijn te worden ontslagen. Czepelak: ,,Huisvesting hangt bo vendien ook vaak af van een ar beidscontract, dat maakt mensen extra kwetsbaar. Van die zwakke positie wordt door sommige bu- dinsdag 14 mei 2019 Ab Zagt Dick van Rietschoten 'Gemeenten, Jan-Willem Navis Den Haag Poolse arbeidsmigran ten wonen vaak met veel mensen bij elkaar en staan niet altijd inge schreven bij de gemeente. FOTO'S ANP De Poolse ambassadeur Marcin Czepe- lak en de con sul-generaal Renata Ko- walska komen op voor hun landgenoten. FOTO HENRIETTE GUEST Doris Day was actrice en zangeres. Ze speelde vooral in roman tische films. FOTO GEMEENTE MUSEUM DEN HAAG Doris Day in 1989. foto wireimage

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4