Weeten judder 't ook nog? 9 Zuiderburen KRINGLOOPWINKEL GENT Het is 1800 vierkante meter groot en telt vele plekjes waar iets te ontdekken valt. Voor liefhebbers van tweedehands spullen is de nieuwe ruime en lichte Kringwinkel op het Uco-terrein in Gent een genot om rond te dwalen. Streektaal Op zoek naar een wasma chine, fiets, complete woonkamer of jaren ze ventig blouse? Kring winkel Ateljee biedt het allemaal aan. Voorheen verdeeld over ver schillende locaties in Gent en om streken, nu ook onder hetzelfde dak. ,,We hebben in totaal negen winkels", vertelt winkelcoördina tor Isabel Van den Steen. ,,Deze lo catie is vorige week geopend, als vervanging van de winkel in de Tarbotstraat, die sinds maart geslo ten is." De nieuwe Kringwinkel is niet alleen de grootste van de stad, maar ook die met het meest com plete aanbod. Bovendien zijn op het Uco-terrein ook de ondersteu nende diensten te vinden van Kringwinkel Ateljee, zoals de her stelplaatsen voor fietsen en elektri sche apparaten. ,,Ook hebben we hier ons sorteercentrum en een gloednieuw brengpunt geopend. Zo kunnen we alles centraal prij zen, waardoor er minder prijsver schillen ontstaan in de winkels." Kringwinkel Ateljee ontstond in 1978 als een opvangtehuis voor volwassenen. ,,In '84 is daar een winkeltje uit gegroeid om deze mensen ook te werk te kunnen stellen", vertelt Van den Steen. ,,Het is dus gegroeid uit liefdadig heid. De sociale tewerkstelling van onder anderen langdurig werklo zen en mensen met minder kan sen is tot op de dag van vandaag nog steeds ons voornaamste doel." Ateljee stelt in totaal 450 mensen aan het werk, waarvan zestien in de nieuwe winkel op het Uco-ter- rein. ,,We hebben ook verschil lende sociale restaurants, die ver spreid zijn over Gent. Zoals de Kringwinkel Ateljee is gegroeid uit liefdadigheid Parnassuskerk, waar veel studen ten komen eten." Al is het publiek dat in de winkels te vinden is, ge mengd. ,,Sommige mensen moe ten uit noodzaak hun spullen tweedehands aanschaffen, ande ren doen het om ecologische rede nen en weer anderen willen graag originele items scoren of vinden het leuk om dingen te herstellen en creatief aan de slag te gaan." Waar vroeger nog bij sommigen de gedachte heerste dat tweede hands shoppen 'not done' is, is dat de afgelopen jaren volledig veran derd. ,,Het is juist hip geworden", merkt de coördinator op. En ook veel Nederlanders vinden hun weg naar de Kringwinkels in Gent. ,,Vooral onze locatie in Evergem is erg in trek. Ik denk dat het aanbod in België groter is en de prijzen la ger." Stom ee,'' zegt ie tegen me, ,,binst a tie z'n 'ouwêêle an de kant legt. ,,Stom ee, dat je diengen van gisteren vergeet en van 70 of 80 jaor geleejen nog 'elder voo je kan trekken.'' Vorige week reej ik deu de polder. Om èrpels die ze langst de kant van de wegt verkóópen. Dao was tie de hoskant in 't land wat an 't kappen. 'n Ouwe boer die a jaoren in 't durp weunt en noe bie z'n zeune nog 'n 'andje toesteekt. Me staon wat te praoten. Allicht, mènsen uut 't durp die staon altied te praoten mee me- kaore, ee. Over van alles en nog wat. Dat den diejen 'n nieuwe knie ge kregen 'eit of over 't weer. Over 'n 'uus dat pas verkocht is maor an wien? ,,Kiek, da weet ik noe toch nie mêêr ee en pas gisteren zeien ze die naome nog.'' En toen begon tie d'r over dat ie de diengen van vroeger nog 'elder voor z'n gêêst kon krie- gen. ,,Me deejen op 't schoolplein altied bok spriengen, ee. Tegen de muur. Mee wè vuuf, zes joengers. En a je nie oppassende, dan vloog je mee je kop tegen de muur.'' En die zag 't spil weer 'êêlemao voor 'm. Vuuf, zes joengers, achter mekaore, kop an kont. En dan most je op ud der rik spriengen. Toet an alle rik ken vol waoren en dan sloeg den achtersten drie kêêr op je kont. Dan begon 't spil weer van voren af an. Jao, op 't schoolplein joengen, dao gebeurde van alles, ee. Dao kwam 'n grijns op z'n gezicht. Ik docht: Noe gao je 't kriegen. 'n Schóón verhaol, mao nêê. Die 'ieuw 't achter z'n kie zen. Noe was 'k paor weeken geleejen in Middelburg, bie de Put van Mid delburg, zan 'k mao zeggen. 't Was middag en de overbluufkinders van de schoole speelende op 't hos van dien Put. ,,Da's noe 's een schóón groen schoolplein'', docht ik bie ei gen. De joengers waoren an 't voet ballen de de meisjes? Die deejen Anne Maria Koekoek. Ik docht dat dat nie mêêr bestoeng. 'n Meisje mee 'n róó jasje zat op de stenen trap mee d'r rik nao de rest gekêêrd. 't Was 'n 'êêle slierte meisjes zó van een jaor of tiene. 't Zonnetje scheen en ik stoeng daor 's lekker nao te kieken. (Ik most nao de tandarts daor in de buurte!) 't Meisje op de trap was 'n rappe. Nog voo ze riep, draoiende ze 'eur en wist twêê mei den aan te wiezen, die nog bewogen. Ze noemde udder naomen en de meisjes goengen nao de kant. Zon der protest, zonder gezeur. ,,Kiek,'' docht ik, ,,da's nog 's sportief. Zon der scheidsrechter, zonder VAR.'' Één van de overbluufmoeders riep. Alle kinders volgden. De pauze zat d'r op. Da's 't voorjaor ee. Kinders gaon buuten spelen. Joengers in udder korte broek, meisjes mee een rok. Allemao witte bêênen. Weeten jud der 't ook nog? dinsdag 14 mei 2019 'Tweedehands is hip geworden' In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Kringwinkel Ateljee in Gent Gertie De Boey Gent Een deel van het aanbod van de Kringwinkel op de Uco-site in Gent. foto s camile schelstraete -Isabel Van den Steen, coördinator De Kringwinkel in de Getouw straat is open van maandag tot vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Winkelcoördinator Isabel Van den Steen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41