8 ZEELAND H UP Wie ben ik? SUNSHINE CLEANERS CD OP BASIS VAN WERK BONHOEFFER t: Dietrich Bonhoeffer zat in een complot om Hitler te vermoorden. Vanuit de nazi-gevangenis in Berlijn schreef hij indrukwekkende gedichten aan familie en vrienden. Tien ervan zijn vertaald en op muziek gezet door de Middelburgse band Sunshine Cleaners. «ga- Ik kende zijn naam, maar wist niet dat hij zo belangrijk was", bekent Sjef Hermans, zanger, gitarist en tekstschrijver van Sunshine Cleaners. In het voorwoord bij de cd Silent voices kenschetst hij Bonhoeffer zo: Zijn kerk werd gesloten, zijn boeken wer den verboden, zijn dierbaren mocht hij niet meer zien. Hij werd gevangen gezet, hij werd ter dood veroordeeld, maar zijn wil kon niet worden gebro ken. Zijn laatste woorden op 9 april 1945 waren: 'Dit is het einde, voor mij het begin van leven.' Theoloog Bonhoeffer groeit op in een niet zo kerkelijk gezin maar wordt een prominent theoloog, met name vanwege zijn rol in de Beken nende Kirche, die zich kritisch op stelt tegenover de nazi's. Als zijn betrokkenheid wordt ontdekt bij een aanslag op de Führer, zorgt Hitler zelf ervoor dat Bonhoeffer in de gevangenis belandt. Op 9 april 2020 is het 75 jaar ge leden dat Bonhoeffer werd te rechtgesteld. De stichting Roos van Culemborg wil dat herdenken en heeft daarom een project rondom de theoloog opgezet. On derdeel daarvan zijn een boek met gedichten, gebeden en schilde rijen en een (bijbehorende, maar ook los te verkrijgen) cd van Suns hine Cleaners. In het boek staan ook Nederlandse gedichten van Corrie Kopmels ('s-Gravenpolder, 1944) die zijn gebaseerd op het werk van Bonhoeffer. Zij vertaalde ook gedichten en gebeden uit het Duits. Sjef Hermans vertaalde Bon- hoeffers gedichten eerst in het En gels, vervolgens in het Nederlands. ,,Zijn teksten zijn inhoudelijk ge weldig. Zijn zieleroerselen zijn heel herkenbaar. Stille Stimmen bij voorbeeld": Maar hoor je ook het stille schreeuwen Dat weerklinkt uit elke cel Het koor stemloze zangers Hoor je ons eigenlijk wel? We zingen elk een eigen lied Maar hebben iets gemeen We hunkeren naar aandacht En warmte om ons heen We zijn getekend door de tijd Onze leeftijd loopt uiteen We zijn daders en onschuldigen Sterk en zwak in één Voel je onze eenzaamheid Het verlangen in ons hart Kun je ze echt horen Onze liederen vol smart? (Uit: Stille stemmen) Als band brengen we liedjes over moord, dood, de donkere kanten van het leven „Bonhoeffer is naar buiten toe heel standvastig, maar wordt van binnen opgevreten door angst en pijn", duidt Hermans de tekst. ,,Maar ondanks de moeilijkheden voor zichzelf in de cel, was hij er ook voor de anderen in de gevan genis." Geert de Heer (mandoline, do- bro) en Jacqueline Heijmans (zang) hielpen met het compone ren van de muziek. ,,Ik vond het meteen een interessant project", vertelt Heijmans. ,,Het inleven in de teksten was ook niet moeilijk. Ik ben religieus opgevoed, dus ze waren wel herkenbaar. Bonhoeffer was geen meeloper. De teksten gaan ook over verzet, tegen het na- tionaal-socialisme, en overgave, aan het geloof, met een onwrik baar vertrouwen in een leidende God." Terrorist Bonhoeffer zou nu als een terrorist gezien kunnen worden, merkt Hermans op. ,,Hij hielp bij een aanslag op Hitler, gaf de daders een ethisch motief. Wij zien hem als een held, maar het ligt er maar aan welk perspectief je kiest." Dat maakt het project over Bon hoeffer ook zo passend bij Suns hine Cleaners, vindt Hermans. ,,Wij doen meer dan muziek ma ken. Wij creëren context." Heij- mans valt hem bij: ,,Die meer waarde vind ik belangrijk. Als band brengen we liedjes over moord, dood, de donkere kanten van het leven. Daar gaat het op deze cd ook over, over dood en le ven." GEDICHT dinsdag 14 mei 2019 GO 5? Gedichten uit de nazi cel krijgen een stem Maurits Sep Middelburg - Jacqueline Heijmans, zangeres M De Middelburgse band Suns hine Cleaners zingt en speelt liedjes gebaseerd op gedichten van Dietrich Bonhoeffer. Vlnr Sjef Hermans, Jacqueline Heij mans en Geert de Heer. FOTO LEX DE MEESTER Sunshine Cleaners presenteert het album Silent voices op za terdag 18 mei om 20.30 uur in de Oostkerk in Middelburg. Het eerste exemplaar wordt aange boden aan Jan de Vlieger. Hij is behalve directeur van De Drvkkery ook dominee en ken ner van het werk van Bonhoef- fer. Toegangskaarten voor de cd-presentatie zijn te koop bij De Drvkkery en kosten 7,50 euro. Hier lig ik - wachtend in mijn laatste uur Starend naar een kille, grijze muur Opgesloten - maar mijn geest blijft vrij Mijn eindbestemming komt nu heel dichtbij Ik ken mijn lot - mijn dagen zijn geteld Ik wacht hier tot mijn vonnis wordt geveld Nog even en de deur gaat van het slot Mijn naam zal klinken, dan wacht het schavot Men vindt me kalm en bedaard Een sterke optimist Geduldig en berustend Maar ze hebben zich vergist Ik voel me radeloos, ontwricht Gekooid en zonder kracht Verscheurd door de onzeker heid Over het einde dat me wacht Ik krijg geen grip op m'n ge dachten Voor een gebed ben ik te moe Ik denk aan mensen die ik lief heb Kon ik maar naar ze toe Ik ben de weg kwijt en de con trole 'k Voel me helemaal alleen 'k Raak steeds meer ingeslo ten Door het duister om me heen Maar wie ben ik? Degene die ik lijk te zijn? Of degene die ik denk dat ik ben? Wie ben ik nu echt? Degene die de strijd aangaat Degene die zich overgeeft Of ben ik beiden? Er is er maar Een die dat weet Hier lig ik - wachtend in mijn laatste uur Starend naar een kille, grijze muur Opgesloten - maar weldra ben ik vrij Mijn eindbestemming is nu heel nabij Dietrich Bonhoeffer Dietrich Bonhoeffer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40