'Gemeenten frustreren steeds vaker nieuwbouwplannen' NIEUWS 3 Dierenactivisten van Meat the Victims bezetten varkenshouderij in Boxtel Dierenactivisten van Meat the Victims hielden gisteren heel de dag een varkensstal in Boxtel bezet uit protest tegen dierenleed. De Dierenbescherming is kritisch en neemt afstand van de actie. De Producenten Organisatie Var kenshouderij, zeg maar de vereni ging van varkensboeren, had vorige week al gewaarschuwd: varkens- boeren, doe uw stal op slot! De ver eniging zag op Facebook berichten van de actiegroep Meat the Victims voorbijkomen, zag dat er bij een manifestatie in Amsterdam veel ac tievoerders op de been waren en voorzag daarmee al dat er weleens een grote actie zou kunnen volgen. Die actie kwam er: gisteren rond 12 uur bezetten zo'n tweehonderd activisten een varkensstal in Boxtel, in het hart van het Brabantse boe renland. De groep forceerde de stal deur, waarna honderd actievoer ders tussen de varkensverblijven gingen zitten. De andere honderd bleven buiten staan. De dierenrechtenactivisten van Meat the Victims willen met de be zetting aandacht vragen voor het dierenleed dat volgens hen verbor gen wordt gehouden voor de Ne derlandse maatschappij. Volgens de woordvoerder van de actiegroep zijn veel dieren in de stal er slecht aan toe. ,,Er bevinden zich tiental len gewonde dieren binnen, waar van vermoed wordt dat ze binnen enkele dagen komen te overlijden." Willekeurig De actievoerders willen toestem ming om die dieren uit de stal te halen. Volgens de woordvoerder zijn er geen specifieke aanwijzin gen dat er op de bezette boerderij slechter met dieren wordt omge gaan dan elders, maar is de varkens houderij willekeurig uitgekozen. Meat the Victims, een losvaste organisatie van activisten, is een paar maanden geleden in Australië opgezet. Er werden al bezettings acties gehouden in Spanje, het Ver- nigd Koninkrijk, Canada en Austra lië. Het is voor het eerst dat de groep een stal in Nederland bezet. Vol gens een woordvoerder heeft Meat the Victims zo'n honderd Neder landse aanhangers. Aan de bezet ting van gisteren zouden mensen uit 26 verschillende landen mee hebben gedaan. Barbecue Als tegenreactie kwamen tientallen boeren uit de omgeving naar de boerderij toe. Vanaf een afstandje- hielden ze als protest een barbecue. Autos van de actievoerders werden op de zijkant geduwd. De varkenshouder zelf is 'zich rotgeschrokken toen de actievoer ders de boel hebben geforceerd', al dus een woordvoerder van de brancheorganisatie. Volgens de or ganisatie zijn het juist de actievoer ders die de gezondheid van de die- Dit is niet hoe wij strijden voor dierenrechten ren in gevaar brengen, door in de stallen te lopen. De Dierenbescher ming nam afstand van de actie. ,,Dit is niet hoe wij strijden voor dieren rechten", zegt woordvoerder Niels Dorland. ,,Ze jagen de varkens al leen maar de stuipen op het lijf. Stress is niet goed voor ze." Rond 22 uur gisteravond werd in overleg met OM en politie begon nen met het beëindigen van de be zetting. 'Het is onacceptabel dat mensen binnendringen bij onze inwoners en hun bedrijf bezet hou den', aldus de burgemeester van Boxtel op Twitter. Dat blijkt uit een uitgebreid leden- onderzoek door brancheclub NVB. De 120 aangesloten bouwbedrijven zijn verantwoordelijk voor ruim driekwart van alle nieuwbouw in Nederland. Door alle stroperigheid lukt het bouwers voorlopig niet om de jaar lijks met het kabinet afgesproken 75.000 woningen op te leveren. Het eerste kwartaal van dit jaar daalde het aantal verkochte nieuwbouw woningen met 5 procent. Zeven op de tien ontwikkelaars en bouwers wijzen naar gemeen- ten als grootste knelpunt. Er is vol gens hen een gebrek aan bouw- ambtenaren met voldoende exper tise en gemeenten stellen onrede lijk hoge duurzaamheidseisen, die plannen onbetaalbaar maken. ,,De nieuwbouwpijplijn raakt daardoor steeds leger", zegt NVB-voorzitter Piet Adema. Het alarm volgt op een onder zoek van het Economisch Instituut voor de Bouw, waaruit blijkt dat tot 2025 slechts 300.000 nieuwe wo ningen in bestemmingsplannen zijn ingetekend. Nu gemiddeld 30 procent van alle plannen faalt, zijn dat er volgens het EIB 150.000 te weinig. Probleem Vereniging Eigen Huis herkent het probleem. ,,Leden klagen bij ons dat ze zich meermaals inschreven, maar dat projecten worden uitge- steld of afgeblazen door lange be zwaarprocedures", zegt woord voerder Hans André de la Porte. Eigen Huis wijt de problemen deels aan de crisis. Gemeenten zet ten veel bouwprojecten stopt en slankten het ambtenarenapparaat af. Tegelijk belandden talloze bouwvakkers op straat wegens ge brek aan werk. Nu kampen bou wers juist met tekorten. Economie dinsdag 14 mei 2019 GO 'Ze jagen de varkens alleen maar de stuipen op het lijf' Maartje Huijben Boxtel - Niels Dorland, Dierenbescherming Bouwbedrijven luiden de nood klok over de achterblijvende nieuwbouw. Veel projecten raken jaren vertraagd of halen het helemaal niet. David Bremmer Voorburg Zo'n tweehonderd activis ten van Meat the Victims bezetten een varkensstal in Boxtel. FOTO'S ANP, ROB ENGELAAR, INSTAGRAM/KATXANASTASIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3