II Waterschap rest 'peanuts' over 2018 II 'Ik was heel snel klaar' 5 EXAMENS 2019 Ze letten erop dat leerlingen hun eindexamens in alle rust kunnen maken en dat er niet wordt gespiekt: de eindexamen surveillanten. De eindexamens zijn omgeven met strenge protocollen. Van wan neer de enveloppen met de opgaven ge opend mogen worden, tot 'wat te doen als iemand te laat komt'. De surveillanten houden het allemaal in de gaten. Henk Eerkes (39, do cent godsdienst) en Tonny Maen hout (59, docent natuurkunde) van het Lodewijk College in Ter- neuzen zijn respectievelijk elf en negen jaar (reserve)surveillant tij dens de eindexamens op hun school. ,,Na zo'n tijd weet je wel hoe het werkt", zegt Eerkes. ,,Als het nodig is, kun je de regels altijd nalezen. Een exemplaar van het protocol is altijd in de examenzaal, in ons ge val de gymzaal, aanwezig." Er moeten altijd minstens twee surveillanten in de zaal zijn en hoe meer eindexamenkandidaten, hoe meer toezichthouders. Eerkes: ,,Die zijn er altijd genoeg, want de surveillanten zijn doorgaans die genen die op dat moment les zou den geven aan de stressende leer lingen in de examenzaal." Laatkomers Te laat komen op een eindexamen is voor niemand leuk. De rest van de blokkende leerlingen wordt ge stoord en voor de laatkomer kun nen de gevolgen groot zijn. Eerkes: ,,Je mag een half uur te laat komen. Dan krijg je wel een enorme repri mande. Kom je nog later binnen, dan is het jammer. Dan mag je niet meer meedoen en moet je examen in de inhaalperiode maken. Ik heb dat gelukkig nog nooit meege maakt." Maenhout weet nog wel dat een aantal jaar geleden een leerlinge onwel werd tijdens een eindexa men. „Waarschijnlijk een combi natie van spanning en niet genoeg gegeten. Ze is buiten de zaal ge bracht, knapte gelukkig snel op en kon daarna haar examen gewoon Een paar lolbroeken gaven buiten de zaal een vuvuzela- concert. Die hebben we weggejaagd afmaken." Spiekende leerlingen zijn Eerkes en Maenhout ook nog nooit tegengekomen. Eerkes: ,,Het is dan ook allemaal nogal dichtge- timmerd. Je mag geen horloges/smartwatches dragen en de conciërges delen zelf drinken uit." Als een leerling tijdens het examen naar het toilet wil, gaat er wel een surveillant mee. Eerkes: ,,Niet tot in de wc natuurlijk." De ernstigste verstoring van een eindexamen maakte Eerkes mee in 2010. ,,Bij het WK voetbal in Zuid- Afrika, toen die vuvuzela's in de mode waren. Toen stonden er bui ten een paar lolbroeken een con certje te geven. Die hebben we weggejaagd." Zelf nemen de sur veillanten ook maatregelen: hun HAVO GESCHIEDENIS schoenen. Maenhout: ,,Ik zorg er voor dat mijn zolen niet piepen of tikken." Eerkes: ,,Ik draag altijd fluisterstille sneakers." Als dat buiten beschouwing wordt gelaten, bedraagt het overschot 44.000 euro. ,,Het is toch leuk als je zo dicht bij je begroting uitkomt", zegt dagelijks bestuurder Denis Steijaert (CDA, financiën). ,,44.000 euro op een begroting van 121 mil joen euro is peanuts." Het waterschap heeft vorig jaar behoorlijk geïnvesteerd, voor in to taal 33,6 miljoen euro. Dat is fors meer dan voorgaande jaren, toen veel projecten langer bleken te du ren dan verwacht. In 2018 werden onder meer de ombouw van de ri oolwaterzuivering bij Ritthem tot energiefabriek (9,1 miljoen euro) en de aanleg van fietspaden tussen Kortgene en Colijnsplaat (2,4 mil joen euro) en tussen Goes en Kat- tendijke (1,7 miljoen euro) afge rond. Toch ligt het totale investerings bedrag lager dan de 38,7 miljoen die was voorzien. ,,Dat komt onder meer doordat we meer subsidies hebben ontvangen en doordat de markthonger dusdanig was dat we projecten goedkoper in de markt konden zetten", zegt Steijaert. ,,Daardoor waren we over 2018 bijna 2,2 miljoen euro goedkoper uit Het is toch leuk als je zo dicht bij je begroting uitkomt dan voorzien. We zijn ons er wel van bewust dat dat de komende ja ren anders kan zijn, door de aan- trekkende economie." De financiële positie van het wa terschap is goed. De algemene re serves groeiden naar 12,7 miljoen euro, waardoor minder geld hoeft te worden geleend en er voldoende achter de hand is om tegenvallers op te vangen. Steijaert is ook blij dat de Neder landse Waterschapsbank na zeven jaar weer dividend gaat uitkeren. Dat gebeurde jarenlang niet, van wege Europese regelgeving. Inmid dels is dat wel weer mogelijk. Voor dit jaar betekent dat voor het Zeeuwse waterschap ruim ander half miljoen euro. Binnenkort treedt een nieuw da gelijks bestuur aan bij Scheldestro- men. Steijaert zegt 'tevreden' te zijn over de afgelopen vier jaar. ,,We hebben ons goed gewapend tegen de klimaatverandering en dat bin nen de financiële kaders kunnen doen. Dat betekent maximaal een gemiddelde lastenstijging van 2,5 procent per jaar." Donderdag presenteert 'prefor- mateur' Ad Schenk zijn advies voor welke partijen het nieuwe dagelijks bestuur zouden moeten vormen. Schenk werd een week geleden be noemd nadat informateur Eppie Klein was bedankt voor zijn dien sten. Diens werkwijze en conclusie - hij wilde een minderheidscoalitie van CDA, Partij voor Zeeland, PvdA, Water Natuurlijk en Onge bouwd - wekten alom verbazing. De inhoudelijke verschillen tussen de partijen bleken al snel onover brugbaar. dinsdag 14 mei 2019 s Kijk op de site bij /video J Hoe ging het havo examen geschiedenis? Op fluisterstille sneakers Koen Florusse Plaats Henk Eerkes (links, docent godsdienst) Tonny Maenhout (rechts, docent natuurkunde) surveilleren al jaren tijdens de eindexamens op het Lodewijk College in Terneuzen. fotos boaz timmermans - Henk Eerkes, surveillant Als één van de eersten kwam de 17-jarige Pim Kobessen uit Burgh-Haamstede uit de gym zaal van het Pontes Pieter Zee man in Zierikzee. De havist was heel snel klaar met zijn examen geschiedenis. „Volgens mij ging het wel goed. Ik was veel eer der klaar dan toen ik het proefexamen maakte. Maar je weet natuurlijk nooit zeker hoe het echt gegaan is." Het examen ging over de vroegmoderne tijd en de mo derne tijd vanaf de middeleeu wen, vertelt Pim. Dat is niet de periode die hij heel boeiend vindt. ,,De tijd van de Koude Oorlog vind ik interessanter." Geschiedenis is niet zijn lieve lingsvak. ,,Ik heb voor het pro fiel economie en maatschappij gekozen. En daar hoort ge schiedenis nu eenmaal bij. Maar ik vind het niet erg dat ik dit vak heb. Ik kan het ook best redelijk." Pim heeft stevig geleerd voor het examen. ,,Ik ben tot gister avond tien uur bezig geweest. Het lastigste aan dit vak is dat je kenmerken en aspecten moet kunnen benoemen. In het examen werd het nu maar twee keer gevraagd. Normaal komt dat vaker aan bod." Waterschap Scheldestromen heeft vorig jaar 840.000 euro overgehouden. Voor het over grote deel gaat het om geld voor projecten die zijn doorgescho ven naar dit jaar. Rolf Bosboom Middelburg -Denis Steijaert, dagelijks bestuurder waterschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37