Theaters aan Zee is geen kleine speler meer Cel geëist voor drugs dealen en wapenbezit Werkstraf geëist voor misbruik stiefdochter 4 Gezamenlijke aanpak om dieren voorgoed te verdrijven uit Nederland Waterschappen maken continu jacht op muskus- en beverratten. Het is noodzakelijk omdat de die ren uitgebreide gangenstelsels in dijken en oevers graven. Dat leidt tot verzakkingen, met alle risico's van dien. De rat plant zich ook ra zendsnel voort, als die niet wordt bestreden. Op dit moment is het doel om het aantal muskusratten onder controle te houden. Het streven is per jaar niet meer dan 15 ratten per 100 kilometer watergang te hoeven vangen. Elke sloot wordt minimaal één keer per jaar gecontroleerd. Kostbaar De aanpak is enorm kostbaar. Lan delijk steken de waterschappen er ruim 33 miljoen euro per jaar in. Bij Scheldestromen speurden in 2017 14 bestrijders samen ruim 15.000 uur naar muskusratten. Dat leverde een kleine 3000 ratten op, ofwel 1 per 5 uur. In 2018 werden 2395 rat ten gevangen. Landelijk ging het in 2018 om 400.000 'velduren' en 53.500 gevangen ratten. De waterschappen hebben al in 2013 de Veldproef Muskusratten in gang gezet. Dat is een grootschalig wetenschappelijk onderzoek om te kijken of de bestrijding goedkoper, effectiever en diervriendelijker kan. Komende maand moet de leden vergadering van de Unie van Wa terschappen de knoop daarover doorhakken. Namens Scheldestro men is dijkgraaf Toine Poppelaars daarin vertegenwoordigd. Het voorstel dat 14 juni op tafel komt is om te kiezen voor een andere aan pak van de muskusrat: niet meer al leen proberen het probleem onder controle te houden, maar de rat vol ledig 'terugdringen tot aan de landsgrens'. Als de waterschappen de handen ineenslaan en het huidige budget van 33 miljoen euro slim inzetten, moet het mogelijk zijn om Zeeland Het moet mogelijk zijn om Zeeland en Nederland in 10 tot 15 jaar muskusratvrij te krijgen en Nederland in tien tot vijftien jaar muskusratvrij te krijgen. Ver volgens is het zaak om ervoor te zorgen dat de rat zich niet opnieuw hier vestigt. De verwachting is dat daarvoor landelijk zo'n 20 miljoen euro per jaar nodig is. Het Zeeuwse waterschap schaart zich achter de nieuwe strategie. Als de Unie van Waterschappen ermee heeft ingestemd, moet er een lan delijk plan worden gemaakt om te komen tot een 'gecoördineerde aanpak'. Landsgrenzen Als de rat eenmaal verdreven is, zullen vooral waterschappen bij de landsgrenzen - zoals Scheldestro- men met België - en langs de gro tere rivieren extra kosten moeten maken om te voorkomen dat het dier terugkeert. Het is de bedoeling dat alle waterschappen daaraan meebetalen 'op basis van solidari teit'. ,,Theaters aan Zee is geen kleine speler meer", zeggen Peter en Es ther de Neef, de mensen achter Theaters aan Zee. Zij programme ren voor de kleinere podia. Naast hun eigen theater De Verwachting en de kerk in Ritthem zijn dat de Nieuwe Kerk en De Weverij in Zie- rikzee, De Stenge in Heinkenszand en het dorpshuis in Renesse. Podiumkunst Het programma voor het komende seizoen staat inmiddels online. Op vallend is dat er ruimschoots aan dacht is voor podiumkunst uit Zee land. Onder de noemer 'Theaters aan Zee Van Streek' treden onder anderen Zeeuwse Sien, Madelijne Kool, Marjon van Iwaarden, Danny Vera (exclusief soloconcert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee) en Broe der Dieleman op. Ook Merrow, Middelburgs Theater en Theater groep Zierikzee worden verwacht en er komt nog meer bij. Grote namen in het programma zijn onder meer Stef Bos, Freek de Jonge, Pieter Derks, Veldhuis Kemper en Handsome Poets. Thea ters aan Zee is verder trots op de ge boekte kleinkunst- en cabaretar tiesten, met onder anderen Marjo- lijn van Kooten, Jan Beuving, Sjaak Bral, De Meisjes met de Wijsjes, Nathalie Baartman, Chris Verlaan, Piepschuim, Andries Tunru en Ste fan Hendrikx. Een opvallende trend zijn de theatercolleges, die veelal volle za len trekken. Theaters aan Zee haalt komend seizoen onder meer Bram Bakker, Omdenken, Thijs Lindhout en Guido Weijers voor een theater college naar Zeeland. ,,Ik vind het belachelijk dat wij moeten voorkomen. Wij zijn hier het slachtoffer", zei de 22-jarige Vlissinger A.G. gisteren voor de rechtbank in Middelburg. Hij moest samen met leeftijdsgenoot B.L. uit Meliskerke voorkomen. De twee verdachten zouden in augustus vorig jaar een man zwaar hebben mishandeld. Deze man was naar de woning van G. geko men om hasj te kopen. Volgens de Vlissinger trok de man bij binnen komst een vuurwapen en richtte dat op hem, zijn vriendin en op L. Een hevige vechtpartij tussen de drie mannen volgde. ,,We hebben een trauma opgelopen", aldus G. De koper hield aan de knokpartij verwondingen aan onder meer zijn nek en handen over. Ook had hij een schoenafdruk van L. op zijn gezicht. Volgens beide verdachten waren juist zij het slachtoffer. ,,Hij heeft me overvallen. Het was hij of ik", verklaarde G. De officier van justitie kon geen chocola maken van de tegenstrij dige verklaringen. ,,De waarheid hebben we vandaag niet gehoord en gaan we ook niet horen." Wel kwam hij tot de conclusie dat er sprake was van noodweerexces. Van de ten laste gelegde poging tot doodslag zouden G. en L. moeten worden vrijgesproken. G. zou zich wel schuldig hebben gemaakt aan verboden wapenbe zit en het dealen van hasj. Ook L. wordt door de officier beschuldigd van het in bezit hebben van een vuurwapen. Hij had het wapen dat zijn belager na de vechtpartij had achtergelaten verstopt. De officier eiste tegen L. een taakstraf van 120 uur. G. kreeg een hogere eis te horen: 14 maanden cel waarvan 7 voorwaardelijk. Uitspraak 27 mei MIDDELBURG Tegen een 53-ja- rige man uit Oud-Vossemeer is een werkstrafvan 200 uur geëist omdat hij ruim twee jaar geleden zijn toenmalige stiefdochter, die lijdt aan het syndroom van Down, sek sueel zou hebben misbruikt. De moeder van de nu 23-jarige vrouw die de verstandelijke ver mogens heeft van een kind van vijf, hield in de rechtszaal in Middel burg een emotioneel verhaal over hetgeen haar dochter, de rest van het gezin en haarzelf door haar, in middels bijna, ex-man is aange daan. ,,Door jouw toedoen is mijn blije downie veranderd in een bang muisj e. Mij n vertrouwen in de me demens is weg. Ik dacht in jou een lieve, rustige hardwerkende man te hebben. Maar je hield er een dub bele agenda op na. Vrienden wisten van je seksuele behoeftes. Ik voel me schuldig dat ik je in huis heb ge haald", aldus de moeder. Op de vraag van de rechter of de verdachte daar wat op te zeggen had, reageerde hij kort. ,,Waarom ik het heb gedaan? Ik weet het niet. Ik zou graag willen terugdraaien wat er is gebeurd. Maar dat gaat niet. Ik ben alles kwijtgeraakt." Het mis bruik deed zich voor op kerstavond 2017 in de slaapkamer van het slachtoffer in Oud-Vossemeer. Bij de strafeis is rekening gehouden met het feit dat de verdachte een blanco strafblad heeft, berouw heeft getoond en psychische hulp heeft gezocht. Uitspraak 27 mei dinsdag 14 mei 2019 Waterschap verbant muskusrat De muskusrat moet uit Neder land worden verdreven. De ge zamenlijke waterschappen wer ken aan een plan om dat te be reiken. Dat is naar verwachting op termijn goedkoper dan de huidige aanpak. Rolf Bosboom Middelburg Theaters aan Zee blijft maar groeien: meer voorstellingen en meer bezoekers. Vorig jaar trok de organisatie ruim 11.000 men sen. Dat wordt dit seizoen ruim overtroffen en komend seizoen verwacht zij zelfs bijna honderd voorstellingen te bieden en rond de 20.000 bezoekers te ontvan gen. Rolf Bosboom Middelburg Zie ook theatersaanzee.com Doris Giele Middelburg Psychiater Bram Bakker geeft komend seizoen een theatercollege. foto paul tolenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36