c u a O 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV WELKOM BIJ HET SONGFESTIVAL Quote van de dag Veertig jaar geen hit is ookeen carrière Welke van de zeventien landen die vanavond strijden op het Eurovisie Songfestival in Tel Aviv gaan door? De gorgelende leerporno uit IJsland of de huiszanger uit San Marino's enige discotheek? Het is dat het weer nog niet heel erg meewerkt, maar op basis van de week endprogrammering van de NPO krijg je toch sterk het idee dat we diep in juli of au gustus leven en het halve land met zijn luie, roodverbrande bips op het strand ligt. Zowel op vrijdag, zaterdag als op zondag laat vlaggen schip NPO 1 het momenteel ernstig afweten. Ik heb al eerder geschreven over de herhalin gen van Flikken Maastricht, maar op zaterdag avond moeten we het nu ook al een paar we ken doen met stokoude afleveringen van Ik Vertrek. Waarbij het op z'n zachtst gezegd merkwaardig is dat je er als kijker na afloop op de website van het programma achterkomt dat een van de hoofdrolspelers al snel na de oor spronkelijke uitzending in 2015 is overleden. De Beste Zangers Songfestival was een luchtig opwarmertje voor het Eurovisiecircus dat komende dagen z'n hoogtepunt bereikt in Tel Aviv. Maar laten we eerlijk zijn: Gerard Joling die in Starship Enterprise-kostuum Vrede staat te zingen is hartstikke leuk voor De Toppers in de Arena, maar niet waar we met z'n allen belastinggeld voor betalen Ver der redt het eredivisievoetbal de boel nog een beetje, samen met Ellie Lust. Maar wie heeft bedacht dat De Klas het ultieme zondagavond programma is, mag van mij acuut een stevig functioneringsgesprek krijgen. Nu moet de NPO niet aankomen met het slappe excuus dat er nu eenmaal keuzes ge maakt moeten worden. Dat moet elk huishou den. Het eerste wat je leert als je op jezelf gaat wonen, is budgetteren en plannen. Natuurlijk is het geweldig om de eerste week na je salaris elke avond entrecote te eten, maar niet als je vervolgens de rest van de maand op witte bo nen in tomatensaus leeft. Daar lijkt het bij de NPO nu toch sterk te zijn misgegaan. Een paar weken geleden kon het op zondagavond niet op met én Heel Hol land Bakt én Project Rembrandt én Bed Break fast én De Luizenmoeder én Makkelijk Scoren én wat ik in mijn agitatie nog vergeet. Maar nu staan er blijkbaar alleen nog een paar halfbak ken kliekjes in de koelkast. Zo jaag je als publieke zenders de kijkers wel heel hardhandig naar Netflix, waar onder meer de nieuwe Nederlandse serie Undercover lonkt. Ik weet in elk geval wel waar ik met mijn luie derrière voor ga zitten vrijdagavond. En een kleine realitycheck voor de ambtenaren bij de NPO: roodverbrand is hij nog allerminst. Maan in Superkids Dchar terug met JA 1. Cyprus Tamta - Replay Cyprus greep vorig jaar bijna de zege met het zomerse Fuego van Elini Foureira. Daarop volgde topberaad op het Euro visie-hoofdkwartier in Nicosia. Resultaat: nagenoeg hetzelfde liedje. Alleen zingt de heerlijke ordinaire Tamta - laarzen tot in het geboortekanaal, overige gar derobe uit een failliete bondage- bar - het net iets minder zwoel. 2. Montenegro D Mol - Heaven Vocalgroep met een vro lijk niemen dalletje over verliefdheid. Had best finalemateriaal kunnen zijn als de zes leden hun harmo nieën strak zouden krijgen. Niet alleen de kleurenblinde stylist werkt het zestal tegen, maar er lijkt ook steeds één groepslid uit de maat te zingen. Zodat er uit eindelijk één vraag over blijft: Wie is hier D Mol? 3. Finland Darude ft. Se bastian Rejman - Look Away De AvroTros poogde dit jaar op nieuw om dj Armin van Buuren te strikken voor het festival. In die queeste is het beter hem de bijdrage van zijn Finse collega Darude (in 2000 een wereldhit met Sandstorm) niet te laten zien. Darude oogt totaal verloren ach ter zijn mengpaneel en demon streert waarom een dj achter de Eurovisieschermen moet blijven. 4. Polen Tulia - Fire of Love (Pali Sie) Etno-alarm! De formatie Tulia heeft zich be kwaamd in een muzikale stijl die ze spie- wokrzyk noe men. Resultaat: een totaal onbe grijpelijk, maar intrigerend kle derdrachtspektakel met boven maatse kronen, sluiers en overda dige schmink. En ook leuk: Dun can Laurence is niet de enige die oude gordijnen tot een Eurovisie outfit heeft weten om te stikken. 5. Slovenië Zala Kralj Gas per Santi - Sebi Een zuchtduet op z'n Sloveens. De Jane Birkin en Serge Gains- bourg van Ljubljana staren el kaar broeierig in de ogen. De in gehouden tensie maakt dit kleine elektroliedje spannend. Zala en Gasper fluisteren, hun keren en smachten naar elkaar. De cli max bewaren de twee - in het echt ook een koppel - vermoedelijk tot de kleedka mer. «Sfc 6. Tsjechië Lake Malawi - Friend of a Friend De Oostblokversie van Shaggy's on trouwsprookje It Wasn't Me. Ze is alleen maar een vriendin van een vriendin! Ja ja..daar trappen we niet in. Synthesizer pop uit het allerlichtste segment, Niettemin na drie minuten las tig uit je hoofd te krijgen. Al is het maar vanwege de neonver- lichte boyband-act die Lake Ma lawi bijeen heeft geknutseld. 7. Hongarije Joci Papai - Az en Apam Afstrepen op de Eurovisiebingo kaart: blote voeten op het po dium! Joci Papai (foto) is een recidivist. Net als in Kiev twee jaar terug (knap achtste) kiest hij voor de eigen taal. Nog steeds onderhoudend, zijn ge pijnigde zigeunerfolk. Maar daarbuiten is deze inzending toch vooral heel erg onverstaan baar. Of zoals Treble het treffend zou formuleren: Amambandag- wenamambanda. 8. Wit-Rusland Zena - Like it Op zich helemaal geen kwaad nummer. Zena's semi-gerapte couplet is - in combinatie met haar uit een chic bordeel te Minsk geleende act - absoluut onderhoudend. Maar in deel twee verliest ze de focus. Alsmede alle tekstu ele inhoud. Na 33 keer het zinnetje 'Like it' hangt de luisteraar uitgeput in de touwen. 9. Servië Nena Bozovic Kruna Ze bedoelt het vast niet zo, maar van Servische Nena worden we een beetje bang. Met de geleende hair ex tensions van Celine Dion, haar woeste armgebaren en windma- chineverslaving zingt ze zo hard over de kroon voor haar geliefde, dat je stiekem wenst dat de stek ker niet alleen uit de instrumen ten, maar ook uit de microfoon wordt getrokken. 10. België Eliot -Wake Up Arme Eliot. Zijn hippe jasje werd in Tel Aviv al snel omge doopt tot reddings vest. Hij zal het nodig hebben, want de in zending is te flets om te blijven drijven op de woelige Eurovi- dinsdag 14 mei 2019 GO Kliek es JURY Zangeres Maan, pianovirtuoos Wibi Soerjadi, acteur Juvat Westendorp en Gordon vormen de jury van Superkids. De talentenjacht is vanaf het najaar te zien bij SBS 6. Presentato ren: Johnny de Mol en Wendy van Dijk. TONEEL Nasrdin Dchar zal komend sei zoen zijn suc cesvoorstelling JA in reprise nemen. De ac teur is in het na jaar van 2019 nog in veertig zalen te zien. In de solovoorstel ling reflecteert de acteur op zijn relatie met zijn vrouw. 3 "U 0) —Zanger Jan Rot in Nieuwe Revu. Zijn 33ste album O Ja! is net verschenen. kn> s k* dse Stefan Raatgever

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28