Winnaar Viviani gedeklasseerd na hypernerveuze en chaotische finale 27 220 km in 5.23.19 In het wielerpeloton van vandaag de dag zijn de sprinters met velen en is de druk om te presteren hoog. En dan kiest de Giro-organisatie ook nog voor een onbegrijpelijk gevaarlijke finale. Chaos verzekerd. „Geen finale voor een grote ronde.'' 'Wind stond niet goed' PODIUM Algemeen klassement Vanachter het stuur van zijn cam per bekijkt Renato Viviani de laat ste kilometers van de derde Giro etappe naar Orbetello. Renato is de vader van Elia, een van de beste sprinters van het huidige wielerpe loton. Pa wendt zijn blik nauwelijks af, terwijl alle sprinters op volle snelheid risicovolle capriolen uit halen. In de laatste meters veert hij iets op, gevolgd door een gebalde vuist. „Grande, grande." Zijn zoon heeft gewonnen en verderop aan de finishboulevard Lungo Lago Bruno Buozzo barst het feest los bij de bus van Deceuninck- Quick-Step. Een etappe in de Giro d'Italia is veel waard en wordt groots gevierd. Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates), de nummer 2, neemt zijn verlies na een sprint op het scherpst van de snede. „Vol gende keer beter", zegt de 24-jarige Colombiaan. Maar dan blijkt dat de podium ceremonie wordt uitgesteld. Na bestudering van de beelden besluit de jury Viviani te diskwalificeren. De Italiaanse kampioen sprintte niet in een rechte lijn en hinderde bij zijn zwieper naar links landge noot Matteo Moschetti. Boos beent Viviani weg en even later wordt Gaviria alsnog gehuldigd, maar die roept prompt Viviani uit als recht matige winnaar van de dag. Hij stuurt hem zelfs een bemoedigend berichtje. ,,Met zo'n gevaarlijke finale, met zoveel bochten, is het onmogelijk om geen andere renners aan te raken. Voor mij wint vandaag de gene die op de weg heeft gewon nen'', legt Gaviria uit. Hoogspanning Kortom: de chaos is compleet. Niet vreemd gezien het onbegrijpelijke parkoers met op 450 meter van de streep nog een chicane. En ook niet gezien het hoge aantal sprinters dat hier aan de start staat. Allen staan ze onder hoogspanning. Met hun megasalaris worden zeges van hen verwacht. Het team is vaak om hen heen gebouwd. Het leidt tot een ongekende druk om te presteren. Fernando Gaviria en de Austra liër Caleb Ewan verruilden deze winter van ploeg en willen per se raak schieten in de Giro. De Frans man Arnaud Démare wacht zelfs nog op zijn eerste zege van het sei zoen. Viviani is net als vorig jaar een garantie voor overwinningen, maar voor eigen volk in de Giro be reikt de spanning een kookpunt. Het Italiaanse talent Moschetti is zich aan het bewijzen als het vol gende gezicht in het volle sprin- tersgilde. En bij de Duitser Pascal Ackermann leek zondag een loden last van zijn schouders te vallen na zijn eerste zege in een grote ronde. Vorige week bracht Marcel Kittel (31), zijn landgenoot en zeventien- voudige winnaar van sprints in de Tour, het nieuws naar buiten dat hij zijn contract bij Katoesja had inge leverd en voorlopig stopt met wiel rennen. Hij kampt met motivatie problemen. Zijn jarenlange concur renten Mark Cavendish (33) en An- dré Greipel (36) koersen nog, maar winnen lukt hen nauwelijks meer. Het is er niet eenvoudiger op ge worden voor sprinters. De sprint is altijd al een specialisme geweest voor renners met stalen zenuwen, die hun angst op volle snelheid uit- DUMOULIN: schakelen. Alleen was het voor heen wel een stuk overzichtelijker. In de tijd van bijvoorbeeld Mario Cipollini en Alessandro Petacchi werd de sprint vrijwel altijd inge leid door de 'trein' van hun ploeg. Nu kriskrassen de treintjes door el kaar heen en vechten pakweg twintig getresste sprinters, afkom stig uit heel de wereld, voor een plekje bij de eerste vijf. Gaviria behoort tot de absolute sprintelite, samen met Viviani en Dylan Groenewegen, die de Giro niet rijdt. Over de hoge druk zegt Gaviria: ,,Het is moeilijk om op te staan en te weten dat er zo onge looflijk veel sprinters willen win nen. Kijk wie hier allemaal zijn. Démare, Viviani, Ackermann, Ewan, iedereen in topvorm, ieder een wil winnen... Maar ik moet ook zeggen dat ik ervan geniet. Van het proberen te winnen nu het niveau heel hoog is. Ik hoop de komende dagen een échte zege te boeken.'' Alhoewel voor de diskwalificatie van Viviani alles te zeggen valt, blijft een parkoers zoals dat van gis teren vragen om een totale warboel en een hachelijke bedoening. Al doet zich deze keer geen massale valpartij voor. ,,Dit was geen finale voor een grote ronde'', zegt Rick van Slycke, ploegleider van de ge diskwalificeerde Viviani. ,,Als ze problemen zoeken, krijgen ze pro blemen.' dinsdag 14 mei 2019 GO RONDEVAN ITALIË Etappe 3: Vinci - Orbetello 1. Gaviria (Col/Emi) 2. Démare (Fra/Grp) 3. Ackermann (Dui/Bor) 4. Moschetti (Ita/Trk) 5. Nizzolo (Ita/Dim) 6. Mareczko (Ita/CCC) 7. Cimolai (Ita/ICA) 8. Belletti (Ita/AGi) 9. Knees (Dui/Ins) 10. Modolo (Ita/Edu) z.t. ^t. z.t. ^t. z.t. z.t. z.t. z.t. z.t. 17. Mollema (Ned/Trk) z.t., 34. Dumoulin (Ned/Sun) z.t., 42. Leezer (Ned/Jum) z.t., 48. Roglic (Slv/Jum) z.t., 60. Van Emden (Ned/Jum) z.t., 61. Oomen (Ned/Sun) z.t., 75. Sinkeldam (Ned/Grp) z.t.. 1. Roglic (Slv/Jum) 10.21.01 2. S. Yates (GBr/Mit) +0.19 3. Nibali (Ita/Bah) +0.23 4. López (Col/Ast) +0.28 5. Dumoulin (Ned/Sun) +0.28 6. Majka (Pol/Bor) +0.33 7. Mollema (Ned/Trk) +0.39 8. Caruso (Ita/Bah) +0.40 9. Bilbao (Spa/Ast) +0.42 10. De la Parte (Spa/CCC) +0.45 'Onmogelijk niemand te raken bij zo'n finish' Pim Bijl Orbetello Elia Viviani, met groen-wit-rode helm, snijdt Matteo Mosschetti en wordt later gediskwalificeerd. Links van hem, in het wit, komt Fernando Gaviria snel opzetten. foto cor vos ORBETELLO Dat het peloton in stukken zou scheuren was bij de start wel zeker. De vraag was alleen waar, wan neer, hoe en vooral met wel ke winnaars en verlie zers tot gevolg? Maar na afloop van de nerveuze rit was de con clusie van Tom Dumoulin giste ren: „Veel stress om niets. De wind stond niet goed genoeg. Zo'n kilometer voor de streep leek het even te ge beuren. Toen was het alle hens aan dek, maar het pelo ton brak niet.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27