NIEUWS 13 van gerechtigheid I staanden van de ramp. Zijn zoon Ugur (26) is destijds in de mijn dus danig verbrand dat hij onherkenbaar was. De rechtbank gaf de baas van de mijn niet alleen zijn vrijheid terug, maar gaf hem 'nog een ander cadeau', zegt Colak. „Hij kreeg tevens zijn vergunning terug om een steenko lenmijn te exploiteren." Ahmet Iren, die zeven uur na het begin van de brand levend aan de ramp wist te ontsnappen, heeft nu geen nachtmerries meer. Het trauma is echter nog altijd aanwezig. ,,Elke keer als ik sirenes van een ambulance hoor, zie ik alle beelden van mijn omgekomen kameraden weer terug." Veel van de doden zijn volgens hem vergeten. Diepgelovige ouders en echtgenoten menen dat het de wil van Allah was. Dat is een van de rede nen dat er weinig steun is voor de ju ridische acties van nabestaanden. Een andere reden is volgens Iren dat velen zich geïntimideerd voelen. ,,De regering gaf weduwen en ouders geld, appartementen en werk. Ik denk om hun de mond te snoeren en aanklachten tegen de overheid te voorkomen." onze burgemeester heeft ons niet be zocht", zegt Gülsüm, die haar zoon Ugur (26) in de mijn verloor. ,,Ze be handelen ons als stiefkinderen." Verontwaardigd zijn ze ook over de niet nagekomen beloften. Faruk (Jelik, de toenmalige minister van Arbeid en Sociale Zaken, zei: „Wie verantwoordelijk en schuldig is, zelfs al is hij mijn zoon, zal terecht moeten staan." Oude wonden Omdat ambtenaren, bazen en managers van de Soma-mijn niet de nodige voorzorgsmaatregelen voor de gezondheid en veiligheid van de mijnwerkers namen, zijn 301 echtgenoten, vaders, zonen en broers uit het leven weggerukt. Wat de oude wonden weer openrijt, is dat de grote baas van de mijn, Can Gürkan, een paar weken geleden vervroegd werd vrijgelaten Hij had minder dan vijfjaar vastge zeten, terwijl de rechtbank hem vo rig jaar in de ogen van de familiele den 'een belachelijk lage' gevangen straf oplegde van vijftien jaar wegei 'doodslag door opzettelijke nalatig heid'. „Gürkan heeft maar zes dagen ach ter tralies gezeten voor elk leven dat we verloren", zegt Ismail Colak, die 25 jaar in de mijn werkte. Hij is voor zitter van de vereniging van nabe- dinsdag 14 mei 2019 GO M Suna Parqa (links) met man, dochters, schoon zoon en kleinkind. Oudste zoon Bay- ram kwam bij de mijn ramp om. M Op een speciale begraaf plaats binnen het kerk hof van Soma heeft elke kom pel een grafsteen met een mijnlamp. FOTO'S JORIS VAN GENNIP «Ankara lorna TURKIJE 14 mei 2014 Brand in een transformator. Door de brand werkt de lift niet meer. Zuurstof aangevoerd voor de mijnwerkers. Hierdoor neemt de brand toe. Giftige rook dringt gangen binnen. Er is geen vlucht- mogelijkheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13