EUWS 11 baas van Europa en hoe die moet worden gevonden Hij heeft vaak dingen in beweging gezet gebonden' voelt door het principe van de topkandidaten. Zijn bood schap: ik wil niet iemand opge drongen krijgen, ik wil gewoon de beste voor die functie. En daarmee speelt hij een ge vaarlijk spel, want uiteindelijk moet het parlement zijn goedkeu ring verlenen aan welke kandidaat dan ook. Als hij die van ons niet wil, dan willen wij misschien die van hem ook niet, klinkt het hier in de parlementaire wandelgan gen al een tijdje. Type-Juncker Maar misschien zou de vraag ei genlijk moeten zijn: wie zou de nieuwe baas van Europa moeten worden? Wat voor type heeft Eu ropa op dit moment nodig? De we reld ziet er tenslotte anders uit dan vijf jaar geleden. Moeten we weer gaan voor een 'type-Juncker', als dat al bestaat? Zit er tussen de spitskandidaten iemand die perfect past in de reali teit van nu? Of dringt zich iemand anders op? Iemand van buiten (Mark Rutte, Angela Merkel)? En nu we toch bezig zijn: wordt het niet eens tijd voor een vrouw? Alle twaalf eerdere voorzitters wa ren man, van Walter Hallstein en Jean Rey (wie kent ze nog?) via Jacques Santer en Jacques Delors tot José Manuel Barroso en Junc- ker. Of iemand uit Oost-Europa? Ook nog nooit vertoond. Een niet- witte politicus? Idem. Een rondgang door de politieke arena in Brussel leert dat de me ningen verdeeld zijn. 'Natuurlijk mag het een nieuwe Juncker zijn, die man heeft het prima gedaan.' Maar ook: 'We moeten ab-so-luut iemand anders krijgen.' ,,De mensen hebben heel erg hun mening klaar over Juncker", klinkt het in christendemocrati sche kring. Dat gaat dan met name over zijn veronderstelde bourgon dische levensstijl (Jeroen Dijssel- bloem noemde hem ooit een 'ver stokte roker en drinker'). ,,Maar wat hij voor elkaar heeft gekregen, dat hoor je dan weer veel minder." Mee eens, zegt een prominente sociaaldemocraat: ,,Er wordt vaak lacherig over hem gedaan, maar hij heeft wel vaak dingen in beweging gezet, met zijn uitspraken over het gebrek aan toezicht op arbeid bij voorbeeld. De kritiek doet hem geen recht." Maar dat gezegd hebbende, klinkt het van links tot rechts: er is wel dringend behoefte aan iets nieuws, aan een gezicht van een jongere generatie, een bruggen bouwer, aan iemand die meer toekomstgericht is, en daad krachtiger, iemand die een nieuw verhaal heeft voor Europa. „Dan gaat Europa ook veel meer leven", zegt een ervaren politicus van de Groenen. „Laat maar zien welke rich ting je kiest, zoek het politieke debat op. Juncker heeft die strijd niet laten zien." Een christendemo- crate zou graag een - prominente sociaal democraat over Juncker bruggenbouwer zien, een compro mismaker, en als het even kan ook een leider die voldoende oog heeft voor de kleine lidstaten. Een sociaaldemocraat zoekt een her dershond, iemand die de kudde bij elkaar houdt. ,,Want pas op hè, het kan ook stuk." Sneuvelen Dat is nogal wat. Kunnen we daar wat mee? Als we naar het lijstje spitskandidaten kijken, zien we een paar vertrouwde namen en een paar niet zo vertrouwde. De twee die er het meest toe doen zijn de Duitse Manfred Weber van de christendemocraten en de Neder landse Frans Timmermans van de sociaaldemocraten. De Europese Volkspartij van Weber wordt waarschijnlijk weer de grootste, dus als de wens van het parlement gevolgd wordt, wordt hij de nieuwe voorzitter van de Commissie. Maar de wens van het parlement is geen regel: het was in 2014 eigenlijk meer een experiment. Stel dat ie mand als de Franse presi dent Macron voet bij stuk houdt, dan zou Weber weieens kunnen sneuvelen. En dan komt Timmermans in beeld. Maar zijn zij dan die nieuwe generatie? Jazeker, klinkt het in hun eigen partij. Nou, misschien niet, zeggen anderen. We ber zit al vijftien jaar in Brussel. Timmermans pas sinds 2014, maar als commissaris en vicevoorzitter van de Commissie wel op een zware functie. ,,Dit soort Europese mastodon ten beweegt moeilijk in een veld waarin kritiek is op Europa", zegt de ervaren Groene politicus. ,,Als je kritiek hebt, ben je al bijna een fascist. Ze moeten echt een alter natief bieden. Dat zie ik niet." Er is echter één naam die almaar opduikt tijdens de rondgang. Ze staat niet op het lijstje spitskandi- daten, omdat haar fractie niet aan spitskandidaten doet. De liberale Margrethe Vestager (51) is nu com missaris voor Mededinging in Brussel en door de Alde-fractie sa men met onder anderen de Belgi sche Guy Verhofstadt naar voren geschoven als een soort lijsttrek ker. Helderste ster De Deense is 'daadkrachtig', 'durft buiten de lijntjes te kleuren', is 'energiek', 'fris', 'welbespraakt', heeft grote bedrijven als Amazon, Starbucks en McDonald's aange pakt, en geldt als de 'helderste ster' in Commissie-Juncker. En, erg be langrijk: doordat ze geen spitskan- didaat is, is ze wellicht ook accep tabel voor Macron. Laat die nou net zeer serieus bezig zijn om met de liberalen een nieuwe Europese fractie te vormen. Na de verkiezingen gaan de on derhandelingen over de opvolging van Juncker beginnen. Nog even geduld dus. dinsdag 14 mei 2019 PC Frans Timmermans Angela Merkel 140519 MARK REIJNTJENS Jean-Claude opstaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11