NIEUWS 3 Vrijwilligers Hrieps aangeslagen Twaalf uur lang was het feest op het weiland bij Grijpskerke. Het 25-jarig jubileum van muziekfestival Hrieps werd zaterdag uitbundig gevierd. Maar gistermorgen was de kater groot, toen de medewerkers hoorden dat midden in de nacht een half miljoen euro van de opbrengst door overvallers was geroofd. ,,Dit moet georganiseerd zijn. Dat kan niet anders", zegt Mike Min- derhoud terwijl hij samen met an dere vrijwilligers op het terrein van Hrieps meehelpt bij het afbreken van de festivaltenten. Net als veel andere vrijwilligers is de inwoner van Meliskerke zwaar aangeslagen door het nieuws dat overvallers in de nacht van zaterdag op zondag de complete dagopbrengst van het festival hebben gestolen. Ze dron gen een woning aan de Keizerstraat in Grijpskerke binnen, troffen daar de bewoonster aan, eisten het geld en verdwenen vervolgens met de buit in een auto. ,,Dit is georgani seerd." Stilte Op het festivalterrein klinkt zon dagochtend geen muziek, geen grappen, niets. Mannen en vrou wen werken in stilte met strakke gezichten en breken alle tenten af. Praten over de gevolgen van de overval, dat willen er maar weinig. Mike even. Hij zit bij de 'vaste crew', de vrijwilligers die het hele jaar door meedenken en helpen met het organiseren van dit festival. ,,We moeten de moed erin houden", zegt hij meer richting de andere vrijwilligers dan de journalist. Zij knikken. ,,Maar het is wel zwaar klote", vervolgt Minderhoud. ,,Het was zo'n goed en leuk festival, en dan dit." Hij geeft aan dat hij vroeg in de ochtend werd gewekt en toen hoorde wat er enkele uren eerder in de Keizerstraat gebeurde. ,,Toen heb ik wel een uurtje zitten shaken." Johan Braspenning, een andere vrijwilliger, zegt dat het nieuws zo hard binnen kwam dat hij moest huilen. ,,Dat hebben er meer gedaan", weet Mike Minder- houd. Braspenning: ,,We hebben uren lol gehad, een mooi festival, en dan dit." Geen van de vrijwilligers kan een antwoord geven op de vraag of er nog een 26e editie komt. Ze hopen van wel en wijzen erop dat deze 25e editie in een mum was uitverkocht. Dus normaal gesproken zou er ze ker een 26e komen. Of dat nu nog kan? Niemand durft daar echt een antwoord op te geven Minderhoud geeft ook aan dat echt niemand verwacht had dat dit zou gebeuren. ,,Daar denk je toch niet aan." Volgens hem was er veel contant geld omdat de bezoekers Toen ik het hoorde, heb ik wel een uurtje zitten shaken van het festival graag cash betalen. ,,Er kon ook gepind worden", bena drukt hij. Maar omdat het telecom- bereik op het festival niet geweldig is, is nooit besloten om het pinnen massaal in te voeren. Burgemeester Burgemeester Rob van der Zwaag van de gemeente Veere vindt het ook vreselijk wat Hrieps is overko men. ,,Dit had ik nooit verwacht." Maar hij vindt het ook vreselijk voor het gezin dat werd overvallen. ,,Want er waren op dat moment meer mensen in die woning." Hij wijst erop dat een overval altijd een hele grote impact heeft op ge zinsleden. De burgemeester had zondagochtend al even contact met Hrieps-organisator Hugo Kra mer. ,,Hij is ook heel erg geschrok ken." Normaal bezoekt de burge meester altijd het festival. ,,Maar deze keer niet. Ik kom net terug van een congres in het buitenland en mijn vliegtuig had vertraging zodat ik te laat thuis was om nog een bezoek te brengen aan Hrieps." Ook hij hoopt dat het lukt het festival voort te zetten. ,,De or ganisatie moet daar nog een beslis sing over nemen." Goed voorbereid De burgemeester wijst er wel op dat de gemeente niet gaat over hoe een festival omgaat met het kasgeld. ,,Dat is niet aan ons om daar iets van te vinden." Hij weet wel dat de po litie momenteel met man en macht onderzoek doet naar de overvallers. ,,En ik hoop natuurlijk dat die wor den gevonden. Dat is belangrijk" Ook Van der Zwaag gaat er vanuit dat de overvallers deze zaak goed hebben voorbereid. „Anders lukt dit toch niet." Het is nog vroeg in de avond als zanger Patrick Marcelissen van WC Experience het publiek vraagt om met hem mee te zingen. Elke editie van Hrieps is op zich een feest, maar zaterdag viert het mu ziekfestival bij Grijpskerke dat het - wezeluk waer - een kwart eeuw bestaat. ,,Daar moet op gedronken worden", zegt Marcelissen. Een volstrekt overbodige aansporing voor een publiek dat T-shirts draagt met teksten als 'Half bezo pen is een gebrek aan doorzet tingsvermogen' en 'Boer zkt Bier'. Hrieps, hrieps...hoera! ,,Er moet ook op gezongen wor- EXECUTIEVERKOOP den", vervolgt hij. Waarna de band een stevige versie van 'Lang zullen ze leven' inzet, waarbij 'hiep, hiep, hiephoera' is vervangen door 'Hrieps, hrieps, hrieps...hoera!' WC Experience is een rockband met een accordeonist en dat is ty perend voor de acts op Hrieps, die bijna allemaal harde rock combi neren met feestmuziek. 'Oerend hard' is nog niet afgelopen of 'Leef!' van Dré Hazes schalt over het terrein. Het publiek wil zingen en het publiek wil springen. Van daar dat er veel covers worden ge speeld, want niks is mooier dan de armen om elkaar slaan, een met een glas bier gevulde vuist in de lucht steken en meejoelen. Buiten zon, binnen regen Het veelal in zwart gehulde pu bliek van het boerenrockfestival mag soms vervaarlijk ogen, de sfeer op Hrieps is overal gemoede lijk. Heb je per ongeluk een biertje te veel gehaald, dan geef je die weg aan je buurman, ook als je die niet kent. Of je smijt hem door de tent. Hrieps is een festival waar buiten de zon schijnt, terwijl het binnen regent. Bier. Niet voor niets zijn de mengtafels op de geluidseilanden ingepakt in plastic en staan er honderden toiletten op de klei bij Grijpskerke. Hoogtepunten noemen is onbe gonnen werk. Bij elk concert is het feest. In de hardrocktent, in de dia- lectrocktent, in de afgeladen feest tent met vrolijke housemuziek en in de rockabillytent. Menig artiest eert de festivalorganisatie én de Zeeuwse band Surrender. H0ken met de Heinoos doet dat met een rockversie van 'De klok van Arne- muiden' en de klassiekers 'Me- riete' en 'Oans bin de Zeeuwen'. Maar niemand speelt die liedjes natuurlijk beter dan Surrender zelf. Met een superstrakke set slui ten ze in de grote tent het festival af, om de verjaardag van Meriete te vieren, zegt zanger Johan van de Swaluw. Want die lekkere boere- meid is ook 25 geworden. Hoerastemming weg Een paar uur na afloop is van de hoerastemming niks meer over. Drie gemaskerde personen stelen in Grijpskerke de complete dagop brengst van het festival. maandag 13 mei 2019 GO 'Die overval, het is zwaar klote' Emile Calon Grijpskerke -Mike Minderhoud, vrijwilliger Toen alles nog leuk was... Ernst Jan Rozendaal Grijpskerke De 25-ste verjaardag van het festival Hrieps is zaterdag uitbundig gevierd. Door ruim 7500 man werd erop gedronken en gezongen. Dit is een verslag van hoe ze het beleefden, vóór de onheilstijding kwam van de overval. veilingdcurwaardcr.nl Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst: kijk op www.veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst WC Experience met Zeeuwse vlag op Hrieps. fotos ruben oreel Het Hriepsfeest nog in volle gang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3