NAC krijgt rekening voor jaar wanbeleid PSV dondert in Alkmaar 2 EREDIVISIE AJAX - FC UTRECHT De titel kan Ajax niet meer ontgaan. Na de beker is ook de zo lang gekoesterde landstitel na de 4-1 zege op FC Utrecht binnen. Officieus, zoals dat zo mooi heet. Column HUGO BORST Ingehouden vreugde zo zon der schaal? Vergeet het maar. Dusan Tadic, fris gedoucht in zijn clubkostuum, besluit uit dolle vreugde zijn giletje in de hossende menigte bij de Jo- han Cruijff Arena te gooien. En hup, daar gaat ook zijn nette strop das. De ontlading is groot. De landstitel werd een obsessie. Maar na 2014 is Ajax weer de beste club van het land. Alleen in een theore tisch geval kan het nog mis nu Ajax voorafgaand aan de laatste speelronde drie punten meer heeft dan PSV en een véél beter doel saldo (+14). Dus zindert de Johan Cruijff Arena. Zeker als de tienduizenden mobiele telefoons in het stadion piepen zo vlak na rust. AZ scoort tegen PSV. De laatste twee minu ten van die wedstrijd zijn te vol gen op de grote schermen in het stadion. De spelers van Ajax kijken mee als hun eigen winst tegen FC Utrecht (4-1) binnen is. Een titel van de klasse én van het collectief. Met als rode draad dat Ajax zich steeds weer oprichtte na een deceptie. Na het verlies heel vroeg in het seizoen al bij PSV, maar ook de afgelopen dagen weer. De gemiste finale van de Champions League na die krank zinnige wedstrijd tegen Totten ham Hotspur dreunt nog na als Utrecht na 37 seconden op voor sprong komt. Maar dit Ajax was overtuigd: wij winnen de dubbel. Daley Blind heeft de afgelopen nachten niet fatsoenlijk geslapen. Steeds weer denkt hij aan die laat ste minuut tegen Spurs. ,,Maar ik voelde zaterdag al: wij gaan die ti tel niet meer weggeven. Alsof die nederlaag, hoe pijnlijk ook, als ÉAjax komende 25 jaar in slagschaduw seizoen 2018/2019 spelers die NAC vervolgens haalde: een combinatie van half bakken huurlingen en hele mis lukkingen. De gemene deler? Sim pelweg een gebrek aan kwaliteit - en dat tekende zich al in de voor bereiding af. Zo ontstond in Breda een keten van ellende. Met een spelersgroep vol individualisten waarin de hië rarchie onduidelijk was en waar de trainer, Mitchell van der Gaag, klemzat tussen zijn filosofie, ge stoeld op een goede organisatie, en wat het publiek in Breda graag wil zien: passie en strijd. ,,We hadden de trein in het begin nog een beetje aan het rijden", zei Ruud Brood, die eind maart werd aangesteld, nadat Van der Gaag was opgestapt. ,,Maar die missie is niet geslaagd. Dat is een harde constatering. Ik hoop dat NAC, met de twee nieuwe directeuren, een goed beleid neerzet.'' Heerenveen Eigenlijk werd de kiem van de problemen eind vorig seizoen al gelegd, toen bekend was dat een aantal succesvolle huurspelers van Manchester City zouden vertrek ken. Regelmatig dachten ze het af gelopen jaar in Breda met wee moed terug aan Pablo Man (de aanvoerder), Thierry Ambrose (de topscorer), Angelino (de revelatie) en Manu Garda (de beste speler). Groot was het contrast met de De ultieme droom van PSV voor de slotfase van dit seizoen ging giste ren op de grasmat in het AFAS Stadion in duigen als een vaas die op een betonvloer in duizend stuk ken valt. Dit jaar is er geen wonder baarlijke ontsnapping voor de slot dagexperts uit Eindhoven. PSV struikelde op het dunne en wiebelende koordje waarop het de afgelopen weken al balanceerde. Wat zich sinds de winterstop al veel waren ze duivels goed, vooral Ziyech (mijn onbetwiste num mer 1), De Ligt, Frenkie de Jong, Tadic, Van de Beek, Blind, Onana, Neres en Tagliafico. Wat een individuen, wat een team. Ze speelden altijd om te winnen, ze joegen altijd op de bal, ze schop ten geen opponent lek. Dit Ajax is een van de mooiste elftallen die ik heb zien spelen. Vergelijk baar met Ajax 1972, het Neder lands elftal 1974, AZ '67 1981, Bra zilië 1982, AC Milan 1989, Barce lona 1992, Barcelona 2015 en na tuurlijk het zaalvoetbalteam van WIA 4 in 2004. Ajacieden die een seizoenkaart hadden, doen er verstandig aan die niet verlengen. De komende 25 jaar speelt Ajax in de slagscha duw van het seizoen 2018/2019. Tot het jaar 2043 zal het om te huilen zo slecht zijn. Ajax wordt de komende twee maanden leeg geroofd. Zelfs Tadic en Tagliafico gaan weg. Als de ramp zich heeft vertrok ken blijken de overgebleven Onana, Blind en Huntelaar zout pilaren. Niet dat Overmars na het tellen van die 480 miljoen extra inkomsten een buikschuiver maakt, want niemand wil naar Ajax komen. Dus moeten ze het in de Johan Cruijff Arena doen met MagallSn en Kristensen. Overmars komt onder vuur te liggen. Hij zal verzuchten dat de jongens die Europa vorig jaar be toverden niet te houden waren, net als de trainer. Die, Erik ten Hag, gun ik van harte een transfer. Hij moet op elke rijdende trein, desnoods eentje naar Lille of Bologna, springen. Beter dan dit jaar wordt het in Amsterdam nooit meer. Desondanks werd Ten Hag be spot en verguisd. Degenen die dat deden, zullen dat weer doen als Ten Hag vergeefs aan de slag gaat met een nieuw Ajax. Rond Kerstmis, met 14 punten achter stand op PSV en 7 op Feyenoord, zal Erik ten Hag worden ontsla gen. Wegwezen dus, Erik. Nu! En tegen alle uitblinkers zou ik het zelfde zeggen: verzilver je markt waarde snel. Tegen de tijd dat de Champions Leaguefinale Spurs- Liverpool wordt gespeeld, zeg gen ze over het zinderende elftal van Erik ten Hag vertederend: 'Ajax, das war einmal.' motivatie werkte. Het is prachtig dat de titel nu bijna binnen is." Uitblinkers Dit is natuurlijk ook de titel van de individuele klasse. Ajax heeft de beste spelers, het meeste geld ook. Maar bijna elk individu kon uit blinken. Tadic natuurlijk, met zijn ongekende rendement. Frenkie de Jong, waar de spelvreugde en klasse vanaf spat. Die granieten maandag 13 mei 2019 GO Titel van klasse I AJAX - FC UTRECHT 1 0-1 1Boussaid 15. Huntelaar 1-1 45+1. Van de Beek 2-1 75. Tadic 3-1 Opstellingen Onana Jensen Veltman Klaiber De Ligt Letschert Blind 58. Bergström Tagliafico Janssen Mazraoui Gavory 72. Schöne Bazoer Van de Beek 66. Görtler De Jong Strieder Ziyech Boussaid 85. Sinkgraven 46. Venema Huntelaar Gustafson 90. Traore Kerk Tadic Van de Streek Scheidsrechter: Van Boekel Toeschouwers: 53.520 Daniël Dwarswaard Amsterdam Einmal Onvermijdelijk was de val van NAC naar de eerste divisie, een competitie waar het gezien de statuur van de club natuurlijk niet thuishoort. Maar tegelij kertijd weet iedereen: de de gradatie na de 2-1-nederlaag bij Heerenveen is de prijs die NAC betaalt voor wanbeleid. Sander de Vries Voor PSV is het seizoen na een 1-0 nederlaag bij AZ voorbij en volgt een turbulente zomer, waarin Mark van Bommel de zaak weer op de rit moet zien te krijgen. Rik Elfrink Eindhoven M De spelers van PSV druipen af na de nederlaag bij AZ, wetende dat de titelstrijd voorbij is. FOTO ANP Van Willem (van Hane- gem) mag het niet, maar ik deed het toch: kwijlen, kwijlen van Ajax. Wat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30