Dekseltje EGBERT JAN Als Egbert Jan nog snel een kop koffie wil halen voor hij in de trein stapt, moet hij even geduld hebben. Anneke: ,,We hebben ook zes zakken aarde gekocht, 4,39 per zak. En vergeet de twee bakken niet, die waren elk 25 euro." Wietske: ,,Alles bij elkaar waren we zeker 100 euro kwijt." Anneke: ,,Het is voor de leuk, niet om geld uit te sparen. We werken hard, dus willen we ook genieten. We gaan regel matig buiten het hoogseizoen naar een Landal-vakantiepark, een midweek voor zo'n 500 euro. Wietske wil dan graag een vrijstaand huisje met sauna, en liefst achtpersoons, want alle bees ten gaan mee, behalve de goudvissen." Wietske: ,,Ik betaal alles voor de hon den, aan hun voeding ben ik ongeveer 100 euro per maand kwijt. De papegaai is van Anneke, ze verwent hem." Anneke: ,,Ik koop zeker voor 25 euro per maand aan speeltjes voor hem. Zijn voer kost zo'n 7,50 euro per kilo, daar doet hij drie maanden mee." Wietske: ,,Jij neemt altijd eten mee naar je werk." Anneke: ,,Als jij avonddienst hebt, geef ik je ook eten mee." Wietske: ,,Ik kan ook in het ziekenhuis voor 3,50 euro de daghap eten, of iets anders voor 6,50 euro." Anneke: ,,Daar kan ik niet tegenop koken." Wietske: ,,Jij kookt lekkerder. Trou wens, met tien stempels heb ik in het ziekenhuis een gratis maaltijd." Anneke: ,,Wietske vindt voordeeltjes krijgen een sport." Wietske: ,,Toen we een nieuwe keuken kochten, heb ik goed onderhandeld." Anneke: ,,We kregen pannen bij de inductieplaat. Bij de kast heb je ook afgedongen." Wietske: ,,Die is van Rivièra Maison. Hij kostte 1000 euro en we hebben 'm geloof ik voor 800 euro gekocht." Anneke: ,,Stuur mij met 10 euro naar Zeeman en ik kom er met een broek en een trui uit. Wietske wil merkkleding." Wietske: ,,Ik hou van classy, ik koop bij de Bijenkorf en Hudson's Bay. Toen we elkaar net kenden, zei ik: 'We gaan eerst kleding voor je kopen'. Weet je nog?" Anneke: ,,Jazeker." Het grijze echtpaar staat voor me in de kiosk op perron 20. Het is 7.26 uur in de ochtend. Spitsuur. ,,Twee cappuccino's alstublieft, mevrouw'', zegt de man opge wekt. ,,Gewone of extra sterke?'' ,,Wat zegt u?'' ,,De koffie. Gewoon, of wat sterker?'' Hij wendt zich tot haar. ,,Wil je gewoon of wat sterker?'' Ze zwijgt even. ,,Is dat heel sterk?'' D e vrouw achter de balie zucht. ,,Niet heel sterk. Wat pittiger.'' ,,O. Wat doe jij?'' Ze heeft het tegen haar man. ,,Ik neem wat pittiger.'' ,,Geef mij dat ook maar.'' Achter mij staan nu zeven of acht jonge mannen en vrouwen met rugzakken en laptoptassen. D e balievrouw maakt de twee extra sterke cappuccino's klaar. Het apparaat raast. Intussen kijkt ze mij vragend aan. ,,Een extra sterke graag.'' Het echtpaar, beiden in een soort zeiljack, kijkt verward in mijn richting. ,,Uw bestelling komt zo'', licht de balievrouw toe. Ah. Ze knikken. ,,Dat is 5,40 euro, meneer'', zegt de balievrouw. Hij pakt zijn portemonnee. ,,Is dat voor twee cappuccino's?'' Ze knikt. ,,Wat een geld.'' Hij telt de munten uit. ,,Is dit 10 cent? Nee 20.'' Hij lacht verontschuldigend. ,,Wilt u een dekseltje?'' ,,Wat zegt u?'' ,,Een dekseltje op de cappuc cino?'' ,,Wil jij een dekseltje?'' Ze denkt na. ,,Wat doe jij?'' Op het perron rolt de trein binnen die de jonge mannen en vrouwen met rugzakken en lap- toptassen - en ik - moeten heb ben. Soms zie je ze, verdwaald in het spitsuur: iets ouderen die het contact met het hectische leven van 2019 zijn kwijtgeraakt. Ze zien er licht verdwaasd uit, la chen verontschuldigend, zoeken een bord met vertrektijden. Die borden zijn tegenwoordig niet meer zo prominent aanwezig in de grote stations, omdat iedereen de app gebruikt. De man in het zeiljack voelt nu aan dat er druk op hem staat. De balievrouw overhandigt hem een zegelkaart. ,,Bij zes zegel tjes krijgt u een cappuc- jUti cino gratis!'' Hij drukt in de haast een pas uit zijn portemonnee, die op de grond valt. Hij merkt het niet. Ik raap hem op, het is een ID. In een flits regis treer ik zijn geboorte datum. Hij is twee jaar jonger dan ik. de aanbieding voor 1,50 euro." Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@persgroep.nl Egbert Jan Riethof (65) is journalist. Hij heeft een dochter (26) en een zoon (24). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 11 MEI 2019 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 95