Lekker kneden en vullen s©n# f Klusvrouw Hieke Grootendorst 11 Verwijderen Stopverf kun je goed gebruiken voor het aanstoppen van kleine ruiten in de glas sponning. Je kunt het ook als houtpla- muur gebruiken. Oude stopverf verwijder je met een schildersföhn. Als je de stop verf verwarmt, wordt deze zacht en kun je het er met een breekmesje voorzichtig uitsnijden. DE IDEALE PLEK VOOR VROUWEN DE IDEALE WERK-PRIVÉ BALANS Enkel glas Strijken Drogen Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: Stopverf Kit of glaslat GO ZATERDAG 11 MEI 2019 A Dieren moeten ook werk en privé combineren en leidinggeven, ziet Constanze Mager. FOTO KOEN VERHEIJDEN Stopverf... Klinkt als een diarree-remmer die bij de bouw markt verkrijgbaar is. De enige overeenkomst met verf is dat het allebei in een blik zit. Vooral jongere mensen weten niet meer wat het is en waar je het voor gebruikt. Stopverf is geen 'soort' verf in mijn ogen. Waar de term vandaan komt, weet zelfs Google niet. Het had misschien beter schildersklei genoemd kunnen worden omdat je er zo lekker mee kunt kneden. Maar ook klei dekt niet de lading. Kleien is meer iets waar kinde ren dol op zijn en het klinkt meer als een hobby dan als vakwerk. Laten we dan maar gewoon aan de slag gaan. Met onderstaande tips en het bekijken van wat video's op YouTube kun je het gaan proberen. Zie maar, het spul is zo gek nog niet. Stopverf werd vroeger vaak gebruikt bij enkel glas. Wil je het op zo'n plek verwij deren, kijk dan goed uit dat je de föhn niet op de hoogste stand zet, dan kan het glas breken. Begin laag en kijk hoe vlot het gaat. Het is een geduldig werkje, zeg ik er maar gelijk bij. STOP'AAF Reinig dan de ondergrond. Kaal hout moet je eerst gronden, anders dringt de stopverf in de ondergrond. Breng het aan met je handen. Met een speciaal stopverfmes werk je in een vloeiende beweging de stopverf strak af. Strijk er als laatst nog met de platte kant van je vinger langs en klaar! Het aantal vrou wen aan de top blijft in Nederland ver achter bij de doelen. Hoe anders is dat in een olifan tenmaatschappij, bij de doodshoofd aapjes of ringstaart- maki's: daar zijn de vrouwen de baas. Bij olifanten bestaat de groep alleen uit vrouw tjes en hun jongen, de man komt af en toe langswaaien als een olifant 'tochtig' is. De leidende olifantenkoe - vaak een pittig, eigenwijs exemplaar - bepaalt onder meer de looprichting van de kudde en heeft veel invloed op de activiteiten die de groep on derneemt. Maar wie denkt dat het een softe organisa tie is, die vrouwengroep, heeft het mis. Als een olifantenkoe na een draagtijd van maar liefst 22 maanden een jong ter wereld brengt, heeft zij geen zwangerschapsverlof. Het pasgeboren jong gaat vanaf dag één gewoon mee 'naar het werk', de vader is allang uit beeld. Zwangerschapsverlof zou funest zijn voor de status van een olifant in de sociale groep. Tijdens een verlofperiode zou haar plek in de hiërarchie al snel wor den opgevuld door nieuwe coalities. Bij dieren geldt 'opgestaan, plaats vergaan'. Bij sommige dieren maken de kinderen het hun moeders wel heel makkelijk om carrière en zorg te verenigen. Jonge konijnen, waterbokken en paardantilopen kunnen urenlang zonder voeding, aandacht en oppas. Ze blijven op een verborgen plekje achter en wachten geduldig tot hun moeder ze weer opzoekt. Bij konijnen komt de moeder slechts één keer per etmaal even langs. Het vrouwtje kan meer dan 23 uur per dag het leven leiden dat ze vóór de bevalling had. Of je hebt kinderen die zich zo snel ontwikkelen dat ze meteen mee kunnen naar het werk, zoals bij gnoes en zebra's. Gnoetjes zorgen al heel snel niet meer voor enig oponthoud voor hun moeder: al na drie a vier dagen rennen ze even hard als volwassenen. Nijlpaarden kennen een systeem dat op een crèche lijkt. De kleintjes verzamelen zich 'snachts bij elkaar in het water, terwijl de meeste moeders aan land gaan om te eten. Enkele vrouwtjes die achterblijven, houden toezicht. Hoewel bij alle zoogdieren vrouwtjes meer tijd in hun nakomelingen stoppen, proberen dieren wel de zorgtaak voor vrouwtjes te verlichten. Alles om hun sociaal- hiërarchische positie te waar- ..l|t borgen. Daar kun- wk jf nen wij nog wat van ValL,, jB W f leren, vindt Mager. „Carrièretechnisch worden vrouwen door opvoedings taken zodanig op achterstand gezet, dat ze maar al te vaak het glazen plafond tegenkomen." Houd de droogtijden op de verpakking goed aan, anders mislukt het. Stopverf droogt door opname van zuurstof; als je het te snel afwerkt kan er geen lucht meer bij en hardt het niet uit. Na het dro gen weer gronden en afwerken met twee laklagen, liefst op basis van terpen tine. Een alternatief voor stopverf is kit. Voor deel van kit is dat het sneller droogt. Stopverf heeft een droogtijd van zo'n zes dagen, kit is na 6 uur al uitgehard. Kit is goed overschilderbaar en verkrijgbaar in allerlei kleuren. Een ander alternatief is het aanbrengen van een glaslat. De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, BesteProduct.nl, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 83