Dit kunnen we in ons werk leren van dieren Iedere werkvloer is een dierentuin, elk bedrijf één grote apenrots. En dat is niet alleen geinige beeldspraak: bioloog Constanze Mager ziet verrassende overeenkomsten én oplossingen in het dierenrijk voor de werkende mens. 10 Constanze Mager (42) bere kende tijdens haar studie biologie met mede studenten hoeveel een eland op een dag zou moeten eten aan waterplanten en aan landplanten, gezien zijn ver bruik, maaginhoud en andere facto ren. Ze kwamen uit op een bepaalde optimale verdeling tussen de twee plantensoorten. Wat bleek? Precies dat neemt een eland in het echt tot zich op een dag. ,,Dat doet hij 'natuurlijk', zonder al die berekeningen.'' Wat ze ermee wil zeggen: wij men sen denken de allerslimste te zijn. We kunnen rationeel beslissingen maken en verbanden leggen. Maar zo'n eland komt zonder al die over wegingen tot dezelfde conclusie. ,,Weten we het echt altijd beter dan die miljoenen diersoorten op aarde?'' Als student biologie in Wenen raakte Constanze Mager geïntrigeerd DE IDEALE BAAS door dierlijk gedrag. Ze kon na haar opleiding met een tijdelijke aanstel ling aan de slag bij Apenheul, liet familie en vriendje achter en vertrok met een rugzak naar Nederland. Haar contract kreeg steeds vastere vormen, ze vond een Nederlandse liefde en na elf jaar verruilde ze Apenheul voor Koninklijke Burgers' Zoo in Arnhem om iets anders te bestuderen dan enkel apen. Ze is er inmiddels hoofd educatie en brengt volgende week haar boek Stoor nooit een vlooiende aap uit. Daarin schrijft ze zoals ze praat: enthousiast en met uitroeptekens. ,,Ik hoop dat ik mensen de ogen kan openen: onze oplossing is niet de enige. Voor hetzelfde probleem bestaan talloze invullingen in het dierenrijk.'' Frans de Waal Ze 'borduurt voort' op het beroemde werk van bioloog Frans de Waal: Chimpanseepolitiek. De Waal be schreef begin jaren 80 een langdurige machtsstrijd tussen drie chimpan seemannen in Burgers' Zoo: Luit, Yeroen en Nikki. Zijn vergelijkingen tussen het gedrag van apen en men sen hebben hem wereldberoemd ge maakt. ,,Hij heeft wetenschappelijke kennis zo vertaald dat iedereen ervan kan genieten, dat is prachtig.'' Uit talloze, nog niet erg bekende onderzoeken laat Mager in haar boek zien hoe dieren bepalen wie de baas is, of hoe je werk en privé combi neert. Zij en wij moeten elke dag weer handige keuzes maken om succes te hebben. Met als groot verschil dat bij dieren de afrekening op succes hard is: een slecht 'beoor delingsgesprek' leidt vaak tot versto ting of zelfs de dood. Dan valt een onvoldoende nog wel mee, wil ze maar zeggen. DE IDEALE GROEPSGROOTTE ZATERDAG 11 MEI 2019 GO Olifanten kennen geen glazen plafond MARLEEN LUIJT Vrijwel alle primatensoorten kennen rangordes in hun groepsleven. Ook werknemers krijgen te maken met collega's boven zich, of dat nu een afdelingshoofd is, de directeur, een bestuurder, of gewoon een collega op gelijk niveau die meer dan jij in de melk te brokkelen heeft. Mager beschrijft zeven types apenleiders, want: ,,Het is handig om je eigen stijl te kennen, én om te weten met wat voor baas je te maken hebt.'' Zelf is ze een gouden leeuwaapje, vertelt ze, de 'ik-doe-het- zelf-wel-effe'-baas. Loslaten is een dingetje. De berggorilla of 'zilverrug' lijkt van alle types de prettigste. Hij (of zij) heeft een sterk charisma, en is de wijze, sterke doch vriendelijke baas die de rust in de groep bewaart. Dit type is ook een conflictoplosser, die fungeert als sociale lijm binnen de groep. Binnen het bedrijf doet iedereen extra hard zijn best, gewoon voor een complimentje van de baas. Zijn (of haar) ideeën worden welwillend opgepakt. Wie een zilverrug ambieert te zijn, treedt in elk geval consequent op en voert rituelen in die het groepsgevoel versterken. Maar pas op: voor vernieuwingen wil deze leidinggevende zich weleens afsluiten. Stoor nooit een vlooiende aap ver schijnt 14 mei, prijs 21 euro. Bedrijven die reorganiseren, afdelin gen sluiten; je vraagt je af of ze niet al die tijd te veel mensen had den voor het werk. En wie zegt dat de afge slankte vorm niet té klein is? Is er eigenlijk een optimaal aantal medewerkers in een bedrijf? In de natuur in elk geval wel. Neem waadvogels zoals kluten en scholeksters, die vaak in grote groepen langs het strand of in weilanden te vinden zijn. Hoe kleiner de groepsgrootte, hoe moeilijker het voor ze is om tegelijkertijd voedsel te zoeken én uit te kijken voor vijanden. Meer ogen zien meer. De groep kan ook te groot worden, dan moet iedereen voor zijn plaats vechten en er wordt veel gekibbeld (lees: bureaucratie). Het mes van optimale groepsgrootte snijdt voor waadvogels dus aan twee kanten: zowel bij het eten zoeken, de 'inkomstenkant', als bij het afweren van externe bedreigingen. In het bedrijfsleven voelen niet alleen de medewerkers aan dat hun organisatie te klein of te groot is, maar ook concurrenten hebben dat vaak door. Net als in de dieren wereld zal juist op deze bedrijven vaker geaasd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 82