Deel enkelbanddragers mag niet op weekendverlof 7 Hoekstra favoriet bij CDA- kiezers democratie het podium mocht delen met oud-premier Jan Peter Balke nende. En na de aankoop in het diep ste geheim van aandelen Air France- KLM werd Hoekstra via CDA-kana- len op sociale media op het schild ge hesen. In dat opzicht blijft De Jonge vooralsnog meer onder de radar, al wordt de domineeszoon in de partij, meer dan Hoekstra, als een echte christendemocraat gezien. Schrikbeeld En het zijn uiteindelijk de CDA-le- den die bepalen wie Buma opvolgt als lijsttrekker. Mocht hij komende week al zijn vertrek aankondigen, dan zal eerst een nieuwe fractieleider gekozen worden. Hoekstra en De Jonge dingen niet mee, zij stonden namelijk niet op de lijst en kunnen dus geen Kamerlid worden. Staatsse cretarissen Raymond Knops en Mona Keijzer hebben die mogelijkheid wel. Vooral voor Keijzer, die zich er meermaals hardop over beklaagde dat bij het CDA 'behalve kroonprin sen ook kroonprinsessen' klaarstaan, zou zo'n overstap de mogelijkheid geven zich positie te verschaffen om in de toekomst ook partijleider te worden. Tegelijkertijd zitten in de huidige fractie ook oudgedienden als Pieter Omtzigt en Madeleine van Toorenburg, die beiden geen kabi- netspost kregen. Een voor de hand liggende keus zou ook Kamerlid Pie ter Heerma zijn, die samen met Buma de kabinetsformatie deed. Maar wie de nieuwe partijleider wordt, zal pas gaan spelen als deze re- geertermijn voorbij is of het kabinet voortijdig valt, voorspellen ingewij den. Zij stellen dat Hoekstra en De Jonge wel gek zouden zijn elkaar nu al te beijveren. Schrikbeeld is boven dien de manier waarop PvdA'ers Lo- dewijk Asscher en Diederik Samsom met elkaar de strijd aanbonden. El kaar heel houden, daar gaat het om. Daar komt bij dat Buma bij een ver trek de partij niet in een vacuüm ach terlaat. Misschien wel zijn grootste verdienste, zeggen CDA'ers, is dat Buma zijn potentieel grootste con currenten om het leiderschap zelf in het kabinet zette, op cruciale posten bovendien. Hugo de Jonge werd mi nister van Volksgezondheid en is als vicepremier gastheer bij het weke lijkse coalitieoverleg, Wopke Hoek stra zwaait de scepter op het mach tige ministerie van Financiën. De laatste maanden reageerde Buma steeds ontspannender op de kroonprinsendiscussie in zijn partij. ,,Ik zie met grote tevredenheid dat het CDA meer mensen heeft van wie niet alleen ik maar ook anderen zeg gen: hé, die zijn best in staat om pre mier te worden", zei hij op 9 maart in deze krant. Dat was precies twee da gen voordat de sollicitatiebrieven in Leeuwarden binnen moesten zijn. Als Buma de nieuwe burgemeester wordt, zal de discussie over zijn op volging in volle hevigheid losbarsten. Van het duo De Jonge en Hoekstra heeft de laatste vooralsnog de koppo sitie genomen. Vorige week nog stak hij zijn nek uit met een Europage- zinde speech in Berlijn die zeker ook bij Buma-critici in het CDA goed is gevallen. Hoekstra omarmde met een even alarmerend als optimistisch verhaal een Europees klimaat- en de fensiebeleid. Dat sluit precies aan bij de middenkoers die een aantal pro minenten onlangs in een manifest opschreef, en die ook past bij het 'vernieuwde' CDA dat de nieuwe partijvoorzitter Rutger Ploum voor staat. En passant durfde Hoekstra daarbij te pleiten voor minder Euro pese landbouwsubsidies, toch een gevoelig CDA-punt. Het tekent zijn zelfvertrouwen. Zijn eigen partij draagt aan die brille bij. Het was Hoekstra die in no- van de Christen- Een software-update van de enkel banden zorgde er donderdagavond voor dat justitie niet meer kon zien waar gedetineerden met een enkel banddrager zich bevonden. In som mige gevallen zat er daarom niets anders op dan de veroordeelden preventief op te sluiten. De storing was snel verholpen en gisteren in de loop van dag moch ten veel enkelbanddragers weer naar huis. Maar omdat het systeem nog niet 100 procent stabiel was, kozen sommige gevangenisdirec teuren er toch voor de enkelband dragers binnen te houden. Die situatie deed zich onder meer voor bij de open inrichting in het Limburgse Ter Peel, laat een veroor deelde weten die daar vast zit. Nor maal gesproken mag hij met onge veer twintig tot dertig andere en kelbanddragers op vrijdagmiddag met weekendverlof. Volgens deze gedetineerde, die niet met zijn naam in de krant wil, leidde dat tot allerlei praktische problemen. In deze open inrichting werken de mannen aan hun terug keer in de maatschappij. Dat bete kent dat ze ook zelf moeten koken. ,,Maar omdat iedereen ervan uit gaat dat ze vrijdags naar huis kun nen, had niemand hier te eten. Van de directie hoorden we niets en dus heb ik gevraagd of mijn vriendin la- sagna wilde halen en aan de poort wilde afgeven.'' Vervelend De frustratie bij deze gedetineer den in Limburg was groot omdat hij vanuit andere gevangenissen wel signalen kreeg dat de gewoon naar huis mochten. ,,Als iedereen binnen moet blijven vanwege de storing kan ik dat nog begrijpen. Maar dit slaat nergens op.'' Woordvoerster Miral Scheffer van het ministerie van Justitie en Veiligheid laat in een reactie weten dat sommige enkelbanddragers in derdaad niet de inrichting niet mo gen verlaten zolang het systeem niet 100 procent stabiel is. Volgens Scheffer wordt per gede tineerde bepaald of het verant woord is om iemand naar buiten te laten gaan. De directeur van elke in stelling heeft daar ook een stem in. ,,We vinden de situatie uiteraard heel vervelend en hopen dat het snel is opgelost. Zodra alles naar be horen werkt, mogen mensen weer gaan.'' zaterdag 11 mei 2019 DEN HAAG Vier op de tien CDA-kiezers vinden Wopke Hoekstra, nu mi nister van Financiën, de meest geschikte opvol ger van CDA-leider Sy- brand Buma. Hugo de Jonge, vicepremier en minister van Volksge zondheid, kan rekenen op steun van drie op de tien CDA-kiezers. Als het aan de CDA- stemmers ligt, wordt Buma géén lijsttrekker bij de komende Tweede Ka merverkiezingen. Dat blijkt uit onderzoek van EenVandaag onder ruim duizend mensen die op het CDA zouden stem men als er nu verkiezin gen zouden zijn. Slechts een op de vijf van hen vindt dat Buma ook bij de volgende Ka merverkiezingen kan aanblijven als partijleider. Een kwart vindt dat Buma het beste meteen kan stoppen als gezicht van de partij. Enkele tientallen enkelband dragers mogen sinds een storing donderdagavond de gevangenis niet uit. Sommige gedetineerden in open inrich tingen lieten familieleden eten brengen omdat ze geen idee hadden of dat voor hen werd geregeld. Raymond Boere Rotterdam M Enkelband. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7