'Als voor jou een andere afstand geldt, zul je geen vijf euro-bril vinden' Dit tafelkleed blokkeert meldingen van je telefoon Pas op met zwemmen in recreatieplassen Ziggo verhoogt prijzen van tv, internet en bellen 3 Autoverzekering bij scheiden duurder een dat hij zich niet op 'simpele' lees brillen richt. Geregeld krijgt hij klan ten die na drie wegwerp-leesbrille- tjes hebben ontdekt dat dat niet werkt. ,,Ten eerste houden de goed kope leesbrillen geen rekening met de afstand tussen je pupillen. Die is bij iedereen verschillend, vooral als je gaat lezen. Gemiddeld wordt 62 mil- limeter aangehouden. Maar als voor jou een andere afstand geldt, zul je geen vijf-euro-bril vinden die bij jou past.'' En belangrijker: bij de meeste mensen verschillen het linker- en rechteroog in sterkte. Daarvoor bestaat geen Kruidvat-oplossing. Ik vertel hem over mijn gruwelijk luie oog (slechts een paar procent beeld, waar overigens prima mee te leven valt), en het goede linkeroog dat wat minder wordt - dat laatste baart me wel zorgen. Voor autorijden heb ik mij vijf jaar geleden een bril laten aanmeten, maar het lijkt of het ver weg kijken op mijn oude dag weer iets beter wordt. En mijn auto- bril is dus minder hard nodig. Van Woerden vertelt dat het niet vreemd is dat ver zien weer wat beter wordt. Je ogen veranderen naarmate de jaren verstrijken. „Daarom moet je om de twee, drie jaar een nieuwe ogentest laten doen.'' Hij doet een oogonderzoek en meet de oogdruk, terwijl hij uitlegt dat bijna iedereen van boven de 40 jaar aan de beurt komt. De elasticiteit van de weefsels van de lens vermin dert en de rek gaat eruit. ,,Dat houdt in dat de ogen niet meer zo goed schakelen van ver naar dichtbij.'' Trainen De suggestie dat je je ouder wor dende ogen kunt trainen, lacht hij vriendelijk weg. ,,Het klopt dat je je ogen kunt trainen, maar dat moet je dan doen als een boeddhistische monnik, de hele dag door dus. Dat is voor een gewone sterveling niet te doen. Bovendien: als je stopt met trainen, is het effect weg.'' Andersom werkt (helaas) wel: wie een bril met de benodigde correctie gaat dragen, laat z'n ogen en brein wennen aan comfort en kan op een gegeven mo ment niet meer zonder. De vraag om een bril die helpt bij autorijden (ver zien) en bij lezen (dichtbij zien) levert meerdere opties op. Twee aparte brillen kan, maar ik heb vooral interesse in multifocale glazen, waarmee je met een geleide lijk verloop ver, dichtbij en daartus senin kunt zien. Of bifocale glazen: glas voor ver weg, met onderin een omlijnd leesgedeelte. Een mini-test met multifocaal pakt in mijn geval bijna desastreus uit: als ik mijn hoofd draai en een stukje loop, lazer ik zowat van een traptree, het voelt als in een draaimolen. Een testje met bifocaal werkt veel beter. Leesrand Mijn glazen worden op maat gesle pen en geplaatst in een montuur dat ik nog had vanwege mijn eerste auto- bril. Kosten: 100 euro per glas. Met -0,5 (links) en -0,75 (rechts) in het ver-weggedeelte met een toeslag van +1,75 in het leesgedeelte zie ik met mijn goede oog straks 140 procent, zegt de opticien. Een week later haal ik de bril op. Ik moet weliswaar even wennen aan de 'leesrand', en met de bifocale glazen is het niet zo dat ik op de fiets opeens allerlei verloren gewaande vrienden ontmoet, maar het kijkt ontspannen en ik zie van ver details (vogels, oog opslagen, de kleur lipstick van die ene mevrouw) die ik lange tijd niet zag. Maar het gelukkigst word ik van het snelle schakelen naar het lees gedeelte van de bril: ik lees - ook bij slecht licht - weer moeiteloos boeken en kranten. Zelfs de sportuitslagen. En die Hema-leesbril? Die ligt in het kader van 'zo weinig mogelijk slepen met je bril' gewoon naast m'n bed. Werkt voor mij prima. Misschien wel tot de kerst. Leuk om te weten Handig om te weten Noodzakelijk om te weten Wil je niet weten GO ZATERDAG 11 MEI 2019 M Leo van Marrewijk heeft niet een-twee-drie de juiste leesbril gevonden. FOTO GUUS SCHOONEWILLE Kinderen en niet-geoefende zwemmers moe ten goed uitkijken als ze gaan zwemmen in recreatieplassen. Door de aanhoudende droogte kunnen zwemmers in die plassen on verwacht snel in diep water terechtkomen, waarschuwt de provincie Gelderland. Nu het water door gebrek aan grondwater zo laag staat, maakt de aflopende oever snel plaats voor de diepe ontzandingsgaten. De helft van de gescheiden men sen die tijdens hun relatie een auto deelden, kan voor een dure verras sing komen te staan als zijzelf een verzekering afsluiten. De premie kan met honderden euro's per jaar stijgen. De samen opgebouwde schadevrije jaren worden namelijk niet verdeeld, meldt Independer. Ziggo gaat de prijzen van de internetabonnementen en alles- in-één-pakketten verhogen. Per 1 juli gaan de prijzen met gemid deld 2,50 euro per maand omhoog. Volgens Ziggo groeit het datagebruik 'explosief'. Ook wordt er steeds intensiever van het netwerk gebruik gemaakt. SAMEN Telefoons aan tafel zijn een enorme stoor- factor, zo blijkt uit diverse onderzoe ken. Met het nieuwe tafelkleed van ontwerper Ralf Lambie ben je even compleet on bereikbaar. Het zakje aan de zij kant blokkeert sig nalen en zorgt er voor dat je aan tafel niet meer gestoord wordt. Voor Lambie was zijn persoonlijke frustratie de reden voor het sociale tafelkleedje, dat de naam 'Samen' kreeg. Het is nog niet te koop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 75