wordt wereldspeler Dit zegt de wetenschap Leven op Mars kan, maar eerst de reis overleven Eureka! Seks gaat over grenzen De eerste horde is de lange reisdie duurt zes tot negen maanden 23 ken in de textielindustrie die China daarheen heeft verplaatst." Volgens Dietz zijn er drie gevaren voor alle positieve ontwikkelingen: besmettelijke ziektes voor mens of dier, in het bijzonder ebola, natuur rampen in de dichtbevolkte kustge bieden en oprukkend fundamenta lisme. „Afrika zit op een berg kleine wapens. Als die massaal gebruikt worden, door bijvoorbeeld de hon derdduizenden die berooid door West- Afrika zwerven om dat zij niet via Libië naar Europa konden, dan is het goed mis. Ik roep westerse politici op deze 'faalmigran- ten' te helpen met op vang, onderwijs en werkgelegenheids projecten om erger te voorkomen'', aldus Dietz. Hij noemt het een illusie dat Europa met extra geld de mi gratiestromen naar Europa nu kan stop pen. ,,Dat is een leu gen. Alles draait om inkomen. Als dat te laag is, blijven men sen vertrekken. Afri kanen moeten zo snel mogelijk een gemid deld inkomen van 5000 tot 7000 dol lar hebben. Dan trekt een land meer mensen aan dan er vertrekken. Een landje als Gabon, olierijk, heeft dat omslagpunt al bereikt. Heel Afrika is daar in 2050 aan toe'', aldus Dietz. Te gen die tijd is de slapende reus al lang wakker. Europa misschien ook. Vruchtbaarheid In de niet zo verre toekomst wo nen we op Mars. Tenminste, als het aan de excentrieke zakenman Elon Musk ligt. De veelbesproken baas van Tesla en SpaceX wil over tien jaar aardse kolonisten op de rode planeet zetten. „Theoretisch is het mogelijk, maar er zijn nog heel wat hordes te nemen'', zegt Angelo Vermeulen, bioloog en ruimtevaartonderzoe ker aan de TU Delft. Vermeulen nam in 2013 deel aan een Marssi mulatie van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA op Hawaii. Hij verbleef met vijf an dere 'astronauten' vier maanden in een onderzoeksstation in de Mauna Loa-vulkaan, een terrein dat veel overeenkomsten vertoont met Mars. De eerste horde is de ellenlange reis naar de rode planeet. Die duurt namelijk zes tot negen maanden. „Astronauten zijn nog nooit zo lang en intens blootge steld aan ruimtestraling. Daarte gen kunnen we ze ook maar be perkt beschermen, want radiatie- schilden maken met hun gewicht het ruimteschip een stuk zwaar der." Daarnaast heerst in de ruimte gewichtloosheid. Door het ontbre ken van zwaartekracht hoeft het lichaam minder hard te werken, waardoor verlies van bot- en spier massa plaatsvindt. „Sommige van die medische problemen kun je compenseren met sportoefenin- gen, maar er zijn meer oplossingen nodig. Anders loop je het risico om met een stel doodzieke astro- ..Jtr s*. i nfcn-r ifcijïüar. 1 -■ - V .',©^1^ nauten op Mars te arriveren.'' Eenmaal op de rode planeet is de vraag hoe daar te overleven. Vermeulen verwacht dat de eerste marsmannen en vrouwen zullen overnachten in hun ruimteschip. Permanente behuizing komt waarschijnlijk onder het opper vlak van Mars te liggen om de be woners te beschermen tegen do delijke zonne- en ruimtestraling. De planeet heeft in tegenstelling tot aarde een dunne atmosfeer en zwak magnetisch veld, waardoor er weinig kosmische straling wordt tegengehouden. Ook belangrijk is zuurstof. Op Mars is geen lucht om in te ade men. Maar de planeet heeft wel grote ondergrondse watervoorra den. Handig om de dorst te lessen en om verstikking te voorkomen. „Water kun je namelijk splitsen en omvormen tot zuurstof en wa terstofzegt Vermeulen. Waterstof komt van pas als brandstof. Bijvoorbeeld voor ruimtewagentjes waarmee de om geving verkend kan worden of voor ruimteschepen die verder het heelal intrekken. „Mars heeft be hoorlijk wat zwaartekracht, waar door er relatief veel brandstof no dig is om de planeet te verlaten.'' Wanneer zien we de eerste mens op Mars? Volgens Vermeu len gaat dat nog wel even duren. „Er zijn plannen genoeg, maar het budget ontbreekt. Er is veel geld nodig om bestaande problemen uit de weg te ruimen. De meeste ruimtevaartorganisaties richten zich nu op de maan.'' ,,Ik heb altijd enorme in teresse in seksualiteit ge had. Het is menselijk, bio logisch, dierlijk, maar ook sociaal en cultureel. Onze cultuur bepaalt wat geac cepteerd is. De focus van mijn onderzoek ligt op jongeren. De eerste bouw stenen van seksuele ont wikkeling worden al in de kinderjaren gelegd. Daarna is de puberteit de periode van het kennis maken en experimente ren met intimiteit. En nee, jongeren hebben niet steeds eerder seks. Uit een recente monitor blijkt dat ze op hun achttiende voor het eerst geslachtsge meenschap hebben. Mijn eurekamoment be- leefde ik niet op een spe cifiek tijdstip, maar was meer een opeenstapeling van ervaringen. Na jaren van artikelen doorspitten, congresbezoek en praten met jongeren, ouders en docenten viel het kwartje. De afgelopen dertig jaar zijn er twee totaal ver schillende onderzoeksvel den ontwikkeld: één naar romantische relaties van jongeren en één naar sek sualiteit van jongeren. Er is nagenoeg geen kruisbe stuiving tussen de twee. Wat totaal ontbreekt is aandacht voor seksueel gedrag binnen de context van romantische relaties. Terwijl we weten dat de meeste jongeren seks heb- ben met een romantische relatiepartner. Hier beste den we ook te weinig aan dacht aan binnen seksuele opvoeding en voorlich ting. Ik wist dat we hier meer mee moesten doen. In mijn Veni-onderzoek (Lieve seks of sexy liefde?) wil ik beter begrijpen wat jongeren nodig hebben om leuk en veilig te vrijen. Daarbij gaat het ook over grenzen en wen sen. Jongeren moeten die leren kennen. Iedereen heeft eigen ideeën over seks, die moet je afstem men met je vrijpartner. Ik wil graag weten hoe jon geren dat doen.'' -Jim Jansen GO ZATERDAG 11 MEI 2019 K3I Een skateboarder showt zijn kun sten in Addis Abeba, hoofdstad van Ethiopië. ,,In dit land is al een jaar vrede en vooruitgang.'' Aantal kinderen per vrouw 7 prognose Afrika Midden- en Zuid- Amerika Noord- Amerika Europa 0 1950 1955 2000 2005 2050 2055 2095 2100 110519 BRON: VN WERELDBEV PROGNOSE 2017 w N Kijk op de site J bij /wetenschap Het klinkt als sciencefiction, leven op Mars, maar toch geloven steeds meer deskundigen erin. Hoe realistisch is het eigenlijk? FOTO REUTERS KAJ VAN ARKEL 'j&ËÊitxÊÊKti. - Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Daphne van de Bongardt (34), socioloog en pedagoog aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewStientiSt en met vanvnederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71