OZCAN AKYOL Rutte: handenweigeraars onbeleefd 6 OPVOLGINGSSTRIJD KROONPRINSEN Timing kan Wopke Hoekstra niet worden ontzegd. Precies een week voordat duidelijk wordt of CDA-leider Sybrand Buma inderdaad vertrekt naar Leeuwarden, speelt de minister van Financiën zich met een opvallende speech in de kijker. »Het zwijgen van de partijtop tekent de bijna militaire operatie die daar gaande is Column Veel mensen wisten niet dat de actiebeweging van de Gele Hesjes in Neder land nog bestond, totdat vijf van die kermisklanten plotseling op doken in het Torentje. De gasten trokken daar de aan dacht, niet omdat ze de minister president klem hadden geluld met goede argumenten en een bevlogen pleidooi, maar vooral omdat ze zich buitengewoon proleterig gedroegen. Eén dame gaf Rutte ostentatief geen hand, omdat ze hem een nitwit vindt, en een ander kwam bellend binnengewandeld, zoals hysterische zakenmannen we- leens langs kassamedewerksters lopen - daar is zelfs een over heidscampagne op gebaseerd. waarom onze premier deze on gemanierde lieden überhaupt wilde ontvangen. Ze vertegenwoordigen zoge naamd de Gele Hesjes, maar wat die club met name heeft gepres teerd, is uitblinken in nietszeg gende lulligheid. Daarbij etaleer den ze het gebrek aan talent om een massale protestgroep op te richten. Namens wie zaten ze daar? Ik heb nergens gelezen dat iemand zich door hen gere presenteerd voelde, op dat mo ment in het To rentje - er was vooral veel plaats vervangende schaamte. Mark Rutte zei gisteren tijdens zijn persconferentie: 'Jongens. Laten we het nou over de inhoud hebben. En waar zij voor staan.' Het incident met de handjes die niet geschud werden, moest niet de hele zaak overschaduwen. Maar hij weet ook wel dat 'zij' in feite helemaal nergens voor staan. Ze zijn vooral tégen alles. Ze willen dat de NOS verdwijnt, pleiten voor een vertrek uit de Europese Unie, vinden dat we moeten stoppen met immigratie en als het even kan, mogen alle windmolens ook omgezaagd worden. in dit land, bijvoorbeeld in de zorg en op het gebied van de so ciale huurwoningen, maar wie een oplossing hiervoor zoekt, moet niet met broze zielen pra ten die zich Gele Hesjes noemen en vervolgens de premier uitma ken voor 'kankerlijer'. Vreemd genoeg vormde die laatste uitlating, tijdens een cam pagnebijeenkomst, reden om de groep uit te nodigen. Een cynicus zou kunnen zeggen: onze pre mier speelde een strategisch spel. Hij nodigde die mensen uit, zo dat het volk kon zien dat hij echt wel naar iedereen luistert. Het is wel te hopen dat dit geen precedent creëert. Straks mag ie dere scheldende dorpsgek nog op bezoek in het Torentje. Aan de andere kant: zo slecht was dit cir cus niet voor Rutte. Hij heeft één actiegroep vakkundig onschade lijk gemaakt. Of nee, dat deden zij vooral zelf. Vijf kermisklanten die plotseling opdoken in het Torentje Het besluit van de gemeenteraad in Leeuwarden moet voor Sybrand Buma als geroepen zijn gekomen: donderdag, en dus niet pas eind mei, wordt bekend wie de nieuwe burge meester van de Friese hoofdstad wordt. Waarom de vergadering is vervroegd, is onbekend. Voor de CDA-leider betekent dit echter dat zijn publicitaire lijdensweg aanmer kelijk wordt verkort. Nog maar een paar dagen hoeft hij weg te lopen van de vraag waarop ve len in politiek Den Haag het ant woord al denken te weten: is zijn ver trek uit de landelijke politiek aan staande? Vanuit Friesland klinken ge luiden dat Buma, geboren en getogen in Workum, een 'serieuze kans' maakt. Ddt hij heeft gesolliciteerd, wordt amper nog betwijfeld. Maar juist in het woord 'kans' schuilt de onzekere factor. Want al mag zowat het hele CDA het bur gemeesterszoon Buma gunnen in de voetsporen van zijn vader en grootvader te treden, uiteinde- lijk beschikt de gemeenteraad in dit nog altijd rode PvdA-bolwerk over diens lot. De tijd dat Den Haag lokale en regionale benoemingen kon door drukken, is allang voorbij. Buma's lijn is dat hij 'nooit re ageert' als hem wordt gevraagd naar specifieke vacatures. In dat opzicht heeft hij geleerd van oud-minister Piet Hein Donner. Die bleef tegen journalisten stug ontkennen dat hij vicevoorzitter van de Raad van State zou worden. Hij werd het toch. Kritiek Het totale zwijgen van de partijtop tekent de bijna militaire operatie die momenteel gaande is bij het CDA. Dat Buma voortijdig zou vertrekken, werd verwacht. Bijna niemand re kende erop dat Buma zich, na de twee slechtste uitslagen voor het CDA ooit, nóg een keer zou melden voor het lijsttrekkerschap. Maar, zo klonk het telkens in de marge van CDA-partijbijeenkom- sten, ze gunnen hem wel een mooi afscheid. Want ook al was er intern kritiek op de partijkoers onder Buma, de partij was altijd eensgezind in de lof voor de politiek leider, die het CDA na het desastreus verlopen ge- doogavontuur met de PVV terug in de regering bracht. De premier ging tijdens zijn weke lijkse persconferentie kort in op het incident met de handenweigeraars van afgelopen dinsdag. Twee van de vijf Gele Hesjes die bij hem op be zoek kwamen, wilden Rutte voor afgaand aan het gesprek geen hand geven. ,,Ik heb het gesprek niet om die reden gestopt'', zegt de premier. ,,Ik vond het belangrijk om toch dat gesprek te voeren. Maar de regel in Nederland is dat je elkaar een hand geeft. Verder is er al zo veel over ge zegd, de kranten staan er bol van. Ik ben er wel klaar mee.'' Rutte zei niet veel woorden vuil te willen maken aan het incident. Opvallend, omdat hij in eerdere ge vallen wel een moreel appel deed over handen schudden. Bijvoor beeld nadat het College voor de Rechten van de Mens in 2016 be sliste dat het COA een sollicitante niet mocht weigeren omdat die had aangegeven mannen geen hand te willen geven. De premier zegt te willen voorkomen dat de discussie over het handen schudden de pro- blemen van veel mensen uit de pro testbeweging overschaduwt. Het gesprek met de Gele Hesjes kwam tot stand toen Rutte begin dit jaar campagne voerde in Roer mond en een groep demonstranten hem allerlei verwensingen naar het hoofd wierp. Daarop ging de pre mier met een van de voorgangers in gesprek en nodigde haar uit eens langs te komen om over haar pro blemen te praten. Er komt na het incident van dinsdag ook nog ge woon een tweede gesprek, aldus Rutte. De handenweigeraars kregen veel kritiek. 'Aso-gedrag', was het veel gehoorde commentaar, ook uit de achterban van de Gele Hesjes zelf. Zo splitsten de Rotterdamse Gele Hesjes zich deze week af van de groep. Zij gingen verder als Oranje Hesjes. ,,De handweigeraars heb ben de beweging besmeurd'', zo zei een zegsman. Over het gesprek zelf zegt Rutte dat het 'stroef' liep. ,,Maar het was wel respectvol.'' De delegatie praatte met hem over problemen in de Nederlandse samenleving. Ook vroegen ze hem om op te stappen als premier. Volgens de Gele Hesjes is het kabinet onder zijn leiding de veroorzaker van veel problemen, zoals armoede, hoge belastingen en de vastgelopen woningmarkt. zaterdag 11 mei 2019 GO y @OzcanAkyol #Doeslief #doeslief. Wat ik me vooral afvroeg, was --- 4 Er zijn wel degelijk problemen CDA maakt zich op voor het tijdvak na Buma Laurens Kok Den Haag Premier Mark Rutte vindt het onbeleefd dat twee actievoer ders van de Gele Hesjes deze week weigerden hem in het Torentje een hand te geven. ,,In Nederland geven we elkaar handen. Dat is gewoon be leefdheid.'' Hans van Soest Den Haag Een van de Gele Hesjes kwam bellend het Torentje binnen. FOTO ROBIN VAN LONKHUIJSEN/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6