Anouk Happel Tugrul Ata Uitdelen, incasseren en respect, dat is het geheim 17 (28) uit Rotterdam, is pr/ communicatie-adviseur en bokst al vier jaar. (22) uit Rotterdam, is werk zoekend en bokst een jaar. uit de volksbuurt Crooswijk. Ze leren van elkaar en krijgen meer begrip voor elkaar.'' Volgens bondsdirecteur René Braad draagt boksen bij aan het welzijn van de kinderen. Zeker bij kinderen met een zware jeugd, zoals vluchtelingen. ,,Zij hebben veel meegemaakt, maar praten daar weinig over. Boksen is een manier om te verwerken en zich thuis te voelen.'' Kuip Van de warme zaal in Crooswijk naar het koude, lege stadion De Kuip. Tientallen scholieren van Rotterdams Vakcollege de Hef staan langs de lijn van de strakke grasmat met bokshandschoenen aan. Het zijn kinderen - vaak vluchtelingen met schrijnende verhalen - die sinds kort in Ne derland leven en de Nederlandse taal nog niet beheersen. Ze krijgen een boksclinic van S.V. GIO. Dit project van voetbal club Feyenoord en de Giovanni van Bronckhorst Foundation probeert kinderen uit achter standsgezinnen aan het sporten te krijgen en hen mentaal sterker te maken. ,,Boksen is in meerdere opzich ten een geschikte sport binnen onze projecten'', vertelt Ton Strooband, manager maatschap pelijke zaken bij Feyenoord. „Sporten is belangrijk voor lijf en leden, maar het is ook een ideaal instrument om kinderen zelfver trouwen te geven en weerbaarder te maken.'' Feyenoord ontwikkelt zich steeds meer tot een multisport- club, zegt Strooband. Een gelijk namige boksvereniging behoort tot de toekomstplannen. ,,We proberen veel verschillende spor ten onder onze vleugels te krij- gen, zodat we een grotere groep jongeren kunnen bereiken. We zijn nog gericht op balsporten, maar ook boksen zou in de toe komst binnen Feyenoord een plek kunnen krijgen.'' Wedstrijdbokser Stephen Da- nyo (29) geniet van de sparrende kinderen. De Europees kampioen bokst al zestien jaar, waarvan ze ven jaar als professional. Vijftien was hij, toen hij zijn eerste wed strijd bokste. ,,In een échte boks- zaal. Ik voelde me als een kind in een snoepwinkel. De eerste keren kreeg ik veel klappen. Boksen heeft me zelfbeheersing en disci pline gebracht. Het heeft van mij een man gemaakt.'' Danyo staat op 7 juni in Rotter dam in de ring tijdens Youfone Boxing, een groot boksgala in De Doelen. Oud-profbokser Rudi Lubbers trapt daar af met een le zing, amateurboksers uit Neder land en Ierland nemen het tegen elkaar op, de profpartij van Da- nyo is het slotstuk. ,,Het is mooi om in deze tijd de bokssport te vertegenwoordigen'', zegt Danyo. ,,Boksen is helemaal terug.'' Tussen de scholieren staat ook Lubbers. De man die na zijn car rière aan de grond raakte en een zwervend bestaan leidde, weet hoe het is om klappen te krijgen. Boksen heeft hem hard gemaakt en geleerd teleurstellingen te overwinnen. Dat brengt hij graag over op de kinderen. ,,Ze moeten leren verdedigen, niet aanvallen. Dat moeten ze ook in de samen leving. Niet vechten, maar pra ten, overleggen en elkaar koeste ren'', zegt hij met glinsterende ogen. Het geheim van boksen schuilt in de combinatie van uitdelen, incasseren en doorzetten. En, zegt Lubbers, in respect en zelf beheersing. ,,Als je met iemand gaat sparren die minder goed is, sla je die niet voor zijn kop. Je laat diegene in zijn waarde en pro beert hem wat bij te leren. Als je je tegenstander respect geeft, krijg je dat ook terug van de an der. Dat is wat de bokssport me heeft geleerd.'' Lubbers geeft aanwijzingen en doet het stoten voor. Pang, pang, tsjung, tsjung. Links, rechts, links rechts. Mohammedsaïd (14) uit Syrië neemt trots een 'boks' van Lubbers in ontvangst. De jongen heeft in zijn thuisland wel eens met zijn vader gebokst. ,,Ik vind het supermooi. Lekker sporten en alle stress vergeten.'' Ook landgenote Rihanna (14) staat met de bokshandschoenen haar mannetje. ,,Ik heb in Egypte gewoond. Daar heb ik ook boks- les gekregen. Weinig meisjes boksen. Ik ben moslim, draag een hoofddoek, maar dat is geen pro bleem. Ik ben soms beter dan jongens.'' Artjom Kasparian (23), topbok- ser uit de stal van Van 't Hof, weet uit eigen ervaring hoe be langrijk boksen voor deze kinde ren kan zijn. De Armeniër vluchtte als 4-jarig jongetje met zijn familie vanuit Rusland naar Nederland. Acht jaar zat hij in een asielzoekerscentrum. Met een verblijfsvergunning streek hij neer in Nunspeet. Zijn ouders leefden van een uitkering, geld om te boksen was er niet. ,,Mijn vader en ooms waren boksers op hoog niveau. Als kind was ik verliefd op de sport. In Nunspeet waren geen boksclubs, dus ik deed het thuis. Ik kreeg voor mijn verjaardag een boks zak, keek filmpjes op YouTube en heb het mezelf aangeleerd.'' Discipline Inmiddels is hij Nederlands kam pioen en werkt hij hard om de Olympische Spelen in Tokio (2020) te halen. Boksen heeft hem discipline en doorzettings vermogen bijgebracht. ,,Boksen heeft me mentaal geholpen. In Nunspeet had ik weinig contact met anderen. Ik sprak slecht Ne derlands en had een sociale ach terstand. Ik voelde me alleen'', vertelt Kasparian. ,,Bij boksen leer je vechten voor wat je waard bent, en hard werken om iets te bereiken. Zo werkt het échte leven ook. Ik heb altijd moeten vechten om te overleven. Boksen heeft mij ge red. Het gaf me een doel en hield me op het rechte pad, weg van alle ellende en slechte dingen.'' GO ZATERDAG 11 MEI 2019 ,,Ik heb vroeger op volley bal gezeten en gefitnesst. Toen ik in Tilburg stu deerde, ben ik gaan bok sen. Na die eerste training was ik verslaafd. Ik train nu drie keer in de week. Na een training kom ik he lemaal kapot thuis. In het begin liep ik weleens een dikke lip, een blauw oog of een bloedneus op. ,,Ik kom hier leuke mensen tegen. De groep is heel di vers, maar hecht. Boksen maakt me fysiek en men taal sterker. Voor mij is het een uitlaatklep. Je pusht jezelf tot het uiterste. Ik kan mijn energie kwijt en ik vergeet alle stress van het werk.'' ,,Ik heb eerst op kickbok sen gezeten, maar ik kan niet goed trappen. Ik ben beter met mijn handen dan met mijn voeten. Boksen is niet alleen stoten, het draait ook om voetenwerk, techniek en bewegen. ,,Hier komen verschillende culturen en achtergronden. Mensen met succesvolle banen, studenten, steeds meer meiden, maar ook stelletjes. Boksen is veel socialer dan fitness. Ik doe het om fit te blijven. Ik ben al 10 kilo afgevallen, zon der dieet. Natuurlijk krijg je klappen, maar ik vind het veel te leuk. Boksen heeft me ook geleerd kalm te blijven, bijvoorbeeld ook als je wordt uitgescholden op straat.'' Links: Profbokser Stephen Danyo (l) en Rudi Lubbers in De Kuip. Rechts: Rihanna (met hoofddoek rechts): ,,Ik ben soms beter dan jongens.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 65