Saskia Noort Parel, verborgen voor de massa Zo doen zij dat Voor de Italiaanse man is het elke dag Moederdag VEEL GEDEELD 30 procent van de scheidingen door excessieve bemoeienis van de schoonmoeder 14 In tien jaar is slechts 25 procent van de grote literaire prijzen door een vrouw gewonnen Blij ei Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. \iet alle goede boeken stormen de top tien in, niet alle goede schrijvers worden overladen met prij zen en opdrachten om geschenken te schrijven. Veel parels blijven verborgen voor de massa, ge negeerd door de media, over het hoofd gezien door jury's, krijgen geen stickers met boek van de maand of van het jaar. Niet alle schrijvers roepen in kranten dat ze aan een epos werken, een kathedraal van boeken, getergd gefo tografeerd in hun heiligdom, de schrijfkamer. Kauwend op een moeilijk potlood dat ze dag en nacht bij zich dragen om de bloemrijke gedachten te kunnen noteren in handge- draaide schriften. Ik lees een boek, het beste dat ik in jaren, misschien wel ooit las, en tot mijn stomme verbazing is het, ondanks de vijfsterrenrecensies, niet terug te vinden in de bestsellerlijst. Vallen als Vliegen van Manon Uphoff houdt me nu al ruim een week uit mijn slaap. Niet eerder beschreef iemand zo mooi en zo rauw over de keten van misbruik binnen een ge zin. Het zwijgen, het willen ontsnappen eraan door ont kenning en de onmogelijk heid daarvan door totaal overgeleverd te zijn aan de dader, je vader. Haar zussen ToddieWoddie, Henne Vuur en Libby, haar moe der, zijzelf en wie weet hoe veel meisjes en vrouwen, bespeeld als instrumenten door de Minotaurus, zoals ze hem noemt in zijn ge daante als onuitputtelijk geil wezen, half mens, half beest. Maar ook de papa die hen introduceert in de we reld van kunst, literatuur en wetenschap. Manon geeft woorden aan wat we niet willen zien en weten, aan de verstikkende deken van een familiegeheim, aan de diepe verbinding en de evenzo diepe verwijdering om te kunnen overleven. Ik lag er wakker van, letter lijk misselijk van het weten. Dit gebeurde. Dit gebeurt. Uphoff bracht deze wereld naar mijn bubbel met dreu nen van zinnen, zonder in details te treden. De drei gende, onveilige wereld van een schrijfster die niets op heeft met slachtofferschap, maar er door de dood van haar zus toch niet langer omheen kan. Is het de loodzware thematiek waardoor men niet massaal naar de winkel rent om dit boek aan te schaffen, zoals we wel uitrukten voor Pfeijffer en Buwalda? Willen wij het ook allemaal niet we ten? Lezen we liever over zeven andere zussen? Ik weiger dit te geloven. Er wordt in kranten en op televisie veel minder aandacht geschonken aan vrouwelijke auteurs, in de afgelopen tien jaar is slechts 25 procent van de grote literaire prijzen door een vrouw gewonnen. Vrouwen schijnen niet benadeeld te worden omdat we vrouw zijn, maar omdat er bepaalde ideeën heersen over typisch mannelijke en typisch vrouwe lijke onderwerpen. Een mannelijke schrijver die zich be klaagt over zijn impotentie op latere leeftijd bijvoorbeeld, maakt meer kans op aandacht en prijzen, dan een vrouwe lijke auteur die schrijft over de menopauze. Ik mag hopen dat incest niet als typisch vrouwelijk on derwerp geldt. En dat Uphoff het Boekenweekgeschenk gaat schrijven nadat ze eerst alle literaire prijzen heeft bin nengehaald. Want die verdient ze, net als een nummer 1- notering. in Italië wordt de tweede zondag van mei Moederdag gevierd: la festa della Mamma. Het feest heeft Italiaanse wortels. Niet zo gek in een land waar jonge mensen (vooral mannen) zo aan hun moeder hangen dat de rechter er soms een stokje voor moet steken. EVELINE RETHMEIER ROME Moederdag stamt uit de Ro meinse tijd. Op deze dag werd de godin van de vruchtbaarheid vereerd. Ita lianen, en vooral de Itali aanse mannen, hebben een bijzonder hechte band met hun moeder. Het heeft hun de reputatie van moeders kindjes, mammoni, opgele verd. Moeders vinden het lastig om hun kinderen los te laten, en andersom laten Italiaanse jongvolwassenen zich graag vertroetelen door hun moeders. Twee op de drie jongvolwassenen (tus sen de 18 en 35) leven nog bij hun ouders: 20 procent boven het Europese gemid delde. De afgelopen jaren is dat percentage gestegen door de economische ma laise. Maar het wordt hier door wel nog lastiger om de al tamelijk bemoeizuchtige Italiaanse mamma's op ge- zonde afstand te houden. Ook Italiaanse mannen die op zichzelf wonen, onder houden vaak intensief con tact met hun moeder. Ie dere dag met hun moeder bellen is doodnormaal. La mamma wil graag een gede tailleerd verslag van wat er wordt gegeten. Het is vaak een doorn in het oog van hun partners, die liever zelf bepalen hoeveel basilicum ze door de tomatensaus roe- ren. In Italië komt 30 pro cent van de echtscheidin gen door excessieve be moeienis van de schoon moeder, volgens de voorzit ter van de Italiaanse vereni ging van echtscheidingsad vocaten. Zelfs de Italiaanse Hoge Raad heeft zich uitge laten over het 'mammismo' van Italiaanse mannen. Vol gens een arrest uit 2014 is een 'overdreven emotionele band' tussen de man en zijn moeder een gegronde reden om een huwelijk te ontbin den. De vrouw had ander halve maand na de bruiloft een echtscheiding aange vraagd, nadat haar kersverse echtgenoot erop stond dat zijn moeder ook mee op hu welijksreis zou gaan. Een waarschuwing voor Itali aanse mannen, om maar één dag per jaar als Moeder dag te beschouwen. Een jonge toeschouwer kijkt opgetogen naar een enorme zeepbel tijdens de Global Bubble Parade in de Roemeense hoofdstad Boekarest. De organisatie, de 100 happy days foundation, houdt deze vrolijke en kleurrijke parades inmiddels in zestig landen. Ze heeft daarmee maar een doel: mensen blij maken. Missie geslaagd dus. foto ap Uj' ZATERDAG 11 MEI 2019 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62