'Onze leus is: zelfs vegetariërs brengen we aan het twijfelen' o L 10 'its In een doodlopende weg staat op het blote oog een normale boerderij. In de varkensstal gebeurt echter iets unieks in Nederland. Er hangen drie webcams waarmee zeugen en biggetjes live bekeken kunnen worden. Broers Rien (48) en Willem (46) Stoutjesdijk varen een eigenzinnige en transparante koers. ,,Er gaat er wel eens één dood voor de webcam." 'Prachtige manier om ongestoord te kunnen kijken' 21—'" De webcams in de Nieuwerkerkse stal len hangen er al een tijdje. Bewust wilden de broers er bij de start geen ruchtbaarheid aan ge ven. Het gaat ze niet om henzelf, maar om het welzijn van hun beesten, 1500 scharrelvarkens. Het verwijt dat ze het voor de show doen en niet voor de varkens, kre gen de broers toen ze vorig jaar zo- Meekijken? hetzeeuwsescharrel varken.nl mer in de publiciteit kwamen met het zwemmen van hun varkens in de Oosterschelde. Dus zich direct op de borst klop pen voor hun project 'Pigbrother', nee dat deden de varkensboeren niet. Ze vinden het nu geen pro bleem om tekst en uitleg te geven. ,,Voor ons is het inmiddels nor maal dat mensen 24/7 mee kun nen kijken in onze varkensstal. We zijn hier als eerste mee begon nen in Nederland. Omdat wij onze varkens op een diervriendelijker manier huisvesten dan de gang bare varkenshouderij willen we dit ook laten zien aan de consu ment. Omdat we volledige open heid willen geven hebben we deze webcams. We zijn blij dat we ook in Zeeland nu mondjesmaat sla gers krijgen die vlees van onze varkens willen verkopen", aldus Willem Stoutjesdijk. Hij merkt dat het in Zeeland moeilijker is dan in andere provincies om consumen ten te verleiden meer uit te geven voor diervriendelijk vlees. Op de boerderij aan de Paarde- weg zijn vroeger soms bezichti gingen in de stal geweest. Dat mocht geen naam hebben. ,,Met de webcams willen we mensen zelf laten oordelen hoe het leven van onze varkens is. Bezichtigingen lo pen altijd via een slager. Dan we ten we dat er mensen in onze stal komen die vlees eten. Wij zijn van mening dat vleesetende mensen prima zelf in staat zijn om te be oordelen of de varkens goed ge houden worden of niet", verklaart Willem. Gekscherend: ,,Onze leus is: zelfs vegetariërs brengen wij aan het twijfelen." De broers krij gen van fanatiekelingen commen taar op hun bedrijf. „Iedereen krijgt altijd netjes antwoord. Wij beslissen zelf hoe we varkens hou den, anderen moeten dat niet voor ons willen bepalen. Een klein groepje fanatiekelingen, een sme rige angel, heeft soms te veel macht", vindt Willem. Een doorslaand succes is hun volledige transparantie nog niet. ,,Het kijken naar de webcam wordt nog niet goed opgepikt. Er gebeurt tussen varkens onderling ook niet zo veel. Varkens zijn, zoals het ZATERDAG 11 MEI 2019 PC W-.** Vierentwintig uur per dag vaerkes kieke GERRIT VAN LOON Eén van de drie webcams in de stal. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Linda Janssen, voorzitter van de Producenten Organisatie Varkenshouderij (POV) vindt het een goed initiatief om mensen met de camera 'mee te nemen' in de stal. ,,Een prachtige manier om onge stoord naar varkens te kun nen kijken en hun gedrag te bestuderen. Op de beelden is goed te zien wat de varkens doen als zij hun buik vol heb ben gegeten: met z'n allen slapen. Zo dicht mogelijk tegen elkaar aan." ,,Dit is rede lijk uniek in de varkenshouderij. Een aantal varkensboeren plaatst grote ramen in de stal met een fiets- of wandelpad ernaast, om voorbijgangers in de stal te laten kijken. Ook zijn er bedrijven met een bezoe kersruimte van waaruit de die ren bekeken kunnen worden. En overal in het land zijn er be drijven die af en toe de deuren openzetten voor het publiek. De POV ziet graag dat var kenshouders naar mogelijkhe den zoeken om mensen kennis te laten maken met de boerde rij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58