Weer even thuis Terug naar de plek van je jeugd 9 Annemiek Gotjé-van den Bout (46) groeide op in de Palingstraat in Vlissingen. Ze sluit nog regelmatig haar ogen en ziet dan de boulevard en het kabbelende water voor zich. „Vlissingen zit voor altijd in mijn hart." Er hingen meerdere naaktkunstwerken aan de muur en ik wilde niet dat iemand die zag Binnen gebeurde er verder niets, het was puur de spanning van stiekem ergens binnendringen HANS PUIK nnemiek woont al sinds haar 13e niet meer in Zeeland. Ze heeft een be wogen opvoeding ^»^^^^^achter de rug, on der meer door de scheiding van haar ouders. En toch zegt ze on middellijk en zonder twijfel 'ja' op de vraag 'Zou je nog willen te rugkeren naar Vlissingen?' Een verhaal van uitersten van een Zeeuwse, die tegenwoordig in Limburg woont. ,,Mijn moeder was in mijn jeugdjaren getrouwd met Herman Bisschop. Hij was een kunstenaar en bekend van een aantal beelden in Vlissingen. Zo maakte hij Man met sigaret op de boulevard, Sammy op het Bel- lamypark en het beeld van de vis sersvrouw, dat op de Groene Bou levard staat. Hij wordt nog altijd bewonderd om zijn kunstwerken, maar ik bewaar minder fijne her inneringen aan hem. Ik krijg vro lijkere gedachten als ik denk aan mijn vader, Cor van den Bout. Hij was een bekende saxofonist in Zeeland. In het weekeinde speelde hij vaak met de band En terprise op het schip de Olau Line en ik mocht regelmatig mee. Met mijn zus Vivian of met een vrien dinnetje vertoeven op een groot schip, het leek wel een droom." Samen met haar oudere zus en jongere broer groeide Annemiek op in een groot huis. ,,We hadden drie etages. De onderste etage was als atelier ingericht. Op de eerste etage vond je de woonkamer, keu ken en een slaapkamer en op zol der drie slaapkamers voor de kin deren en een badkamer. De wo ning, gebouwd begin twintigste eeuw, had ramen van enkel glas en geen centrale verwarming. In de winter zat ik regelmatig te ril len van de kou en zag ik de ijs bloemen op de ramen." Gezien het leeftijdsverschil met haar zus (3,5 jaar) en haar broertje (4,5 jaar) was Annemiek thuis veel op zichzelf aan gewezen. Ge zelligheid brengen in huis, dat was haar missie. ,,Op mijn kamer verfde ik regelmatig het bureau of de kozijnen in een andere kleur. Alles om het wat vrolijker te ma ken. Ook was ik gek van muziek. Ik had een oude pick-up, waar ik vaak platen op draaide." Vriendinnen mee naar huis ne men deed ze nooit. Ze schaamde zich voor haar thuissituatie. ,,Er hingen meerdere naaktkunstwer- ken aan de muur en ik wilde niet dat iemand die zag." Om te ont snappen aan thuis zocht Anne- miek vooral de gezelligheid van vrienden en vriendinnen op. ,,Ik zat veel bij mijn beste vriendin Naomi. Haar ouders hadden een pension en daar was het altijd ge- Annemiek Gotjé voor de ouder lijke woning aan de Palingstraat in Vlissingen. foto lex de meester zellig. Er werd veel muziek ge maakt en ik vond dat erg leuk. Zelf ben ik naar de muziekschool gegaan, heb drie pianodiploma's binnengehaald, maar spelen bleek niet echt aan mij besteed. Muziek luisteren vond ik veel leuker." Samen met haar vriendengroep beleefde ze in haar basisschooltijd spannende avonturen. ,,We speel den bij meerdere oude panden in de stad. Zoals in het oude post kantoor de Steenen Beer en het oude stadhuis bij de Schelde. Al waren die gebouwen helemaal dichtgetimmerd, wij vonden toch altijd een weg om binnen te ko men. Mario Alfons was één van de jongens in onze groep en hij wierp zich op als leider. Een stoere gast die als eerste naar bin nen ging en wij huppelden er met een man of acht achteraan. Bin nen gebeurde er verder niets, het was puur de spanning van stie kem ergens binnendringen." Als Annemiek terugdenkt aan haar jeugd komt als één van de eerste herinneringen het gewij zigde huisnummer naar boven. ,,We woonden eerst op Paling straat 38, maar later werd dat ineens nummer 68. Zelfde huis, ander nummer. Ik vermoed dat de wijziging iets te maken had met nieuwbouw in de buurt, maar als kind kan je niet begrijpen dat je plots op een ander huisnummer woont." Op 13-jarige leeftijd verhuisden Annemiek en de rest van het ge zin naar Valkenburg. ,,Op stel en sprong moesten we onze spullen pakken. Dat vond ik als kind moeilijk, maar ik had geen andere keuze." Ze verlangt nog vaak te rug naar Zeeland. ,,Ik woon mo menteel in Heerlen en heb een dochter van acht jaar. Haar wil ik het niet aandoen om weggerukt te worden uit haar vertrouwde omgeving om naar Zeeland te verhuizen. Anders had ik het ze ker overwogen. Misschien ideali seer ik het, maar Vlissingen heeft iets, iets dat ik niet kan benoe men. Het saamhorigheidsgevoel is in Zeeland groter dan waar ik ook geweest ben. En de zee doet iets met een mens. Hoe moeilijk de omstandigheden ook zijn, in Vlissingen vind je altijd een plek van rust en troost." Annemiek Gotjé in 1985 op haar kamer met het magazine van de Muziekparade. foto privécollecte GO ZATERDAG 11 MEI 2019 In Vlissingen vind je altijd een plek van rust en troost

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57