Dit is een ongewoon verhaal over iets dat nooit werd. Een verhaal over een vergeten, nooit eerder gepubliceerde brief, die decennialang 'verborgen' lag in het archief van de Deventer bibliotheek. Over een bijzondere afwijzing van nummer 14, 'misschien wel de Johan Cruijff van de Nederlandse literatuur': Annie M.G. Schmidt. GO ZATERDAG 11 MEI 2019 JUDAH BOLING Het is een op het oog doodge wone sollicitatiebrief. Twee kantjes vol, keurig hand schrift. Ietwat saai opge schreven, misschien zelfs te saai. De onderbouwing om de brief te schrijven - de motivatie - ontbreekt. Wat rest is een zakelijke opsomming van werk ervaringen en opleidingen, zonder enige spat van taalvreugde. De brief hoort toe aan 'nummer 14' op de lijst van sollicitanten, een lijst die in 1941 wordt aangemaakt na dat de Deventer bibliotheek een zoektocht is begonnen naar een nieuwe directeur. In de linkerbovenhoek van de brief staat klein, nog net leesbaar, de naam van de schrijver, nog opgeschreven met drie voor letters: Annie was nog A. Pas later werd het Annie M.G. Schmidt. Handgeschreven Ja, het gaat hier over dé Annie M.G. Schmidt. Van Pluk, van Jip en Janneke. Van Dikkertje Dap, Abeltje, Minoes, Otje en vele anderen. Die Anna Maria Geertruida Schmidt (1911-1995), destijds woonachtig in Amsterdam, doet een poging om directeur van de bibliotheek in Deventer te worden. De handgeschreven brief is nog altijd in perfecte staat, ligt al bijna tachtig jaar kreukloos opgeborgen tussen allerlei ander oud materiaal in het archief van de Deven- ter bibliotheek. Van de aanwezigheid ervan weet eigenlijk alleen een handjevol intimi - mensen die bij de bibliotheek werkzaam zijn (geweest). Het was bij toeval dat De- ventenaar Mark Deckers er onlangs op stuitte. Deckers, zelf in het verleden gedu rende twee periodes in dienst bij de biblio theek in zijn woonplaats - eerst als biblio thecaris (1994-1998), later als interim-di recteur (2014) - was bezig met een onder zoek naar de openbare leeszaal tijdens oor logstijd, waarvoor hij een deel van het ar chief van de bibliotheek in bruikleen kreeg. Tussen dozen vol documenten kwam hij het schrijven van 'nummer 14' tegen. Hij heeft voorgesteld de brief over te dragen aan het Literatuurmuseum. Maar welk ver haal zit hierachter? Waarom hoopte me vrouw A. M. G. Schmidt, die in 1941 nog lang geen nationale bekendheid genoot en zich net had gevestigd in de hoofdstad, de bibliotheek in Deventer te kunnen leiden? Een zoektocht naar antwoorden, naar het verhaal achter de brief, die niet tot de ge wenste baan in Deventer leidde, maar An nie M.G. Schmidt uiteindelijk in Vlissingen deed belanden, waar ze met nagenoeg de zelfde brief wel werd aangenomen. Hoewel ook dat geen uitgemaakte zaak was, omdat twee belangrijke heren uit de bibliotheek wereld haar geen aanbeveling waard von den. LEES VERDER OP PAGINA 4 Sollicitant nummer 14: Hoe Deventer Annie niet bliefde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51