Minister: slik met examens niet snel kalmerende pillen balderman.nl Voor fantastische reizen! 4 THIJS H. PSYCHOSE Er moeten kalmeringsmiddelen aan te pas komen om Thijs H. als verdachte te kunnen horen. Het lijkt erop dat hij drie moorden pleegde in totale verwarring. Afgelopen jaar werd gedurende de examenmaand mei 2100 keer pro- panolol, veruit de belangrijkste stress verminderende bètablok ker, verstrekt aan jongeren van 16 tot en met 20 jaar. Dat was ruim anderhalf keer zo veel als gemid deld over geheel 2018 (1355 keer), blijkt uit cijfers die deze krant heeft opgevraagd bij de Stichting Farmaceutische Kengetallen (SFK). Vooral jonge vrouwen van rond de 18 jaar zouden het medicijn ge bruiken in de eindexamenmaand, constateerde FSK eerder al. Gezien het totale aantal examenkandida ten, ruim 217.000, kan het aantal propranolol-gebruikers als laag worden bestempeld. Het middel kan slaapstoornissen, vermoeid heid en kortademigheid als bij werkingen hebben. Zorgminister Bruins raadt leer lingen die eindexamen doen en daarbij middelen gebruiken om rustig te blijven, dus aan om op te letten. „Iedereen die nu eindexa men doet, wens ik daarbij heel veel succes. Maar wees toch voor zichtig met het gebruik van medi cijnen! Het aantal scholieren dat middelen inneemt, baart me zor gen. Ik begrijp goed dat het alle maal spannend is, maar kijk uit." Volgens Bruins is het niet alleen een taak van de overheid om te waarschuwen voor overmatig me dicijngebruik, maar moeten jonge mensen en hun ouders daar ook zelf op letten. ,,En ik vind het al helemaal geen goed idee om me dicijnen via internet aan te schaf fen. Niet aan beginnen!" Ontspan Zijn collega, minister Slob (Voort gezet onderwijs), steunt de 'ver standige' oproep van Bruins. Slob heeft nog wel een paar tips voor jonge mensen die examen moeten doen. „Probeer rustig te blijven en de rust op te zoeken. Ontspan re gelmatig tussen het leren door, laat je niet afleiden of onder druk zetten door de omgeving en ga lekker naar buiten of doe aan sport." Minister Bruins vindt trouwens niet dat de overheid moet ingrij pen in het gebruik en het kopen van kalmerende middelen door jongeren. Gedurende geheel 2018 werd, meestal op voorschrijven van de huisarts, zo'n 16.250 keer propanolol verstrekt aan j ongeren van 16 tot en met 20 jaar. Ze zijn er niet meer. Drie mensen die weggingen om hun hond uit te laten en nooit meer terugkwamen, die families achterlaten, vrienden ook. Maar de gedachten van Bert Stavenuiter gingen ook uit naar Thijs H. en zj familie, toen hij hoorde van de psychische proble men die zelfs leidden tot een zelf moordpoging. Als directeur van stichting Ypsilon verenigt hij zo'n vijfduizend familieleden van men sen met psychosegevoeligheid. Jaarlijks raken zo'n 30.000 mensen in een psychose. Vermoedelijk is H. één van hen. ,,Het is een gruwelijk drama, voor iedereen.'' Een drama in meerdere bedrijven ook, met een onwaarschijnlijk ver- loop. Op zaterdag 4 mei wordt de 56-jarige Japanse vrouw Etsuko ge dood in de Scheveningse bosjes in Den Haag, de stad waar H. recent op zichzelf is gaan wonen. Verdachte H. keert die dag terug naar zijn ka mer in het centrum. Boos. In zijn woede trapt hij de badkamerdeur kapot. Afgelopen dinsdag volgt er op een heel andere plek een steekpar tij: op de Brunssummerheide in 10 dagen Balatonmeer en Boedapest 10 dagen Bijzonder Moravië, Blansko 10 dagen Polen: Mazuren, Gdansk en Oerbos 10 dagen Barcelona, Van der Valk Costa Brava, Gaudf en Dalf 10 dagen Dolomieten en meren 10 dagen Westkust Ierland, Wild Atlantic Way Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! ks&t zaterdag 11 mei 2019 GO Minister Bruins van Medische zorg. foto anp Tijdens de examentijd verstrek ken apothekers 55 procent meer bètablokkers aan jonge ren tegen trillende handen, ge spannenheid en angstgevoe lens. Minister Bruno Bruins (Medische zorg) roept jonge mensen op gedurende deze periode terughoudend te zijn met het nemen van kalmerende middelen. Edwin van der Aa Den Haag Niels Klaassen Koen Voskuil Carla van der Wal Rotterdam |p§~ Vertrekdata: 27 mei 10,17,24 juni71,8, 15,22,29juli75 aug etc. Vertrekdata: 25 mei 71,8,22,29 1 juni76,20,27juli73,10,24 aug etc. 1 Vertrekdata: 3 juni 7 1,29 juli 726 aug 723 sept. Vertrekdata: 3 juni 7 26 aug 716,30 sept. Vertrekdata: 27 mei 73,17,24juni 7 1 juli719,26 aug72, 9, 16sept. Vertrekdata: 27 mei 724juni 7 22 juli 719 aug 716 sept 714 okt SGR Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. f -Ma n f Brochure en (0318) 58 09 58 ijOl OEê11 §3nrn nI boekingen: www.bolderman.nl Vöp"0 Prijs p.p. o.b. v. 2 pers. kamer exct. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4