L Vier Zeeuwse gemeenten willen niet wachten met sanering Een fiets voor arme tieners Hiep Nguyen wil hogerop r:gv Inzameling overbodige rijwielen om aan jeugd uit arme gezinnen te geven Talent van Goes ziet de derde divisie niet als zijn plafond - fe£.-\V Asbest werd vooral na 1950 massaal toegepast, onder meer in woningen en schuren. Later bleek dat de losse vezels levensgevaarlijk kunnen zijn als ze worden ingeademd. Daarom is het in Nederland al sinds 1993 niet meer toegestaan het materiaal te ge bruiken. Eind 2024 moeten alle asbestda ken definitief zijn verdwenen. De gemeenten dienen dan op te treden tegen eigenaren die de daken toch laten liggen. Indien nodig worden zij geacht dwangsommen op te leggen of politiedwang toe te passen. Hoge kosten De gemeentebesturen van Vlissin gen, Middelburg, Goes en Veere wil len daar niet op wachten. Zij vrezen dat de controle op de naleving van het verbod en het toepassen van dwangmaatregelen tot hoge kosten zullen leiden. Het is daarom zaak dat de sanering eerder op gang komt. ,,Het is belangrijk dat de eigenaren van asbestdaken in beweging ko men", schrijven zij aan de raden. De vier gemeenten hebben al een gezamenlijke inventarisatie uitge- voerd. Daaruit blijkt dat duizenden daken moeten worden aangepakt. Alleen al in Vlissingen gaat het om 2440 panden die als 'asbestverdacht' zijn aangemerkt. Daarvan is bijna de helft in handen van particulieren. In de gemeente Middelburg zijn 1180 verdachte panden. Om eigenaren op weg te helpen, gaan de vier gemeenten een samen werking aan met iChoosr, een plat form dat groepsaankopen organi seert. De gemeenten zullen particu liere eigenaren van verdachte pan den attenderen op de diensten van het bedrijf. De eigenaren moeten zich daar zelf melden. iChoosr biedt informa tie, zorgt ervoor dat het opruimen van daken collectief wordt aanbe steed en neemt de betrokkenen alle rompslomp uit handen. Op die ma nier verwachten de gemeenten dat de sanering sneller verloopt en dat de kosten voor de eigenaren lager uitpakken. Het is belangrijk dat de eigenaren van asbestdaken in beweging komen Vlissingen, Middelburg, Goes en Veere bundelen de krachten, omdat ze bij de aanpak van de asbestsane ring 'in min of meer hetzelfde sta dium van voorbereiding' verkeren, schrijven zij. Andere Zeeuwse ge meenten zijn volgens hen minder ver of kiezen een eigen strategie. Een aantal gemeenten heeft een subsi dieregeling in het leven geroepen. De SP-fractie in Provinciale Staten maakt zich zorgen over de voort gang van de asbestsanering en heeft daarover vragen gesteld. Zij vindt dat de provincie toezicht moeten hou den op de uitvoering. De SP wil we ten om hoeveel huizen en schuren het gaat in Zeeland. Ook vraagt de partij zich af wat er met het verwij derde asbest gebeurt. Verder vreest zij dat door het vele werk dat moet gebeuren de veiligheid van de werk nemers in het gedrang komt en ook dat de sanering wordt uitgevoerd door bedrijven die niet gecertifi ceerd zijn.ZEELAND 2 It zaterdag 11 mei 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 2 ZEELAND12 m* i -Jijlft." ""'V MIDDELBURG 'Heel veel suc ces! Liefs, Zeeland.' Exa menkandidaten van de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren in Mid delburg vonden gistermiddag een pen op hun tafel met die tekst. Ze waren uitgedeeld door gedepu teerde Jo-Annes de Bat (rechts op de foto) en voorzitter van de Economic Board Zeeland Eric de Ruijsscher. Met de actie willen de provincie Zeeland en het bedrijfsleven jon geren warm maken voor een toekomst in Zeeland. ,,We willen ze meegeven dat ze wel aan Zee land blijven denken, want juist ook hier zijn veel banen, en dat is lang niet altijd bekend", zei gedepu teerde De Bat. ,,Als ze dat wel weten, zijn ze misschien sneller geneigd terug te komen. En dat is belangrijk, want als we meer leer- lingen terugkrijgen, dan kunnen we ons werkgelegenheidspro bleem oplossen." „Ik vind het een leuk initiatief", zei Allysha Riemens uit havo 5. ,,De meeste leerlingen gaan toch naar Breda, Amsterdam of Rotterdam." Ze blijft zelf in Zeeland, om be drijfskunde te studeren aan de HZ in Vlissingen. Of ze haar toekomst in Zeeland ziet? ,,Dat weet ik nog niet." Joël Geelhoed (links op de foto) uit havo 5 gaat in Dronten stude ren, maar hij wil graag terugkomen naar zijn provincie. „Mijn familie woont hier en ik vind Zeeland ge woon mooi." De pennen worden ook op alle an dere middelbare scholen uitge deeld. Alle geslaagden ontvangen een brief bij hun diploma. Kijk op de site bij /video Cadeautje voor eindexamenkandidaten Snelle aanpak asbestdaken De gemeenten Vlissingen, Mid delburg, Goes en Veere slaan de handen ineen om vaart te zetten achter de sanering van daken waarin asbest is verwerkt. Zij willen niet wachten tot het defi nitieve verbod op asbestdaken. Dat gaat op 1 januari 2025 in. Rolf Bosboom Vlissingen - vier gemeentebesturen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29