II Dumoulin als eerste van start 23 WIELRENNEN RONDE VAN ITALIË Na zijn winst in 2017 en een tweede plaats vorig jaar telt voor Tom Dumoulin eindzege in de Giro, die vandaag begint. Hij staat voor een loodzware klus op ee dat hem weliswaar ligt, maar met co in uitstekende vorm. Etappe 1 Vandaag Etappe 2 Morgen Etappe 2 Morgen Etappe 1 Vandaag Na een aantal foto's toch nog maar eens een vriendelijke pose met de duim omhoog. Een hand van Giro baas Mauro Vegni, die zijn kantoor speciaal voor hem even heeft ver laten. In de schijnwerpers tijdens de teampresentatie op het volle Pi azza Maggiore in het centrum van Bologna. Ja, zodra Tom Dumoulin zich in de Giro meldt, is hij een be zienswaardigheid, van wie ieder een hoge verwachtingen heeft. Het sowieso al krappe pers zaaltje wordt deze donderdag met de komst van de internationale wielerster nog benauwder. En als de 28-jarige kopman van Team Sunweb vervolgens vrij plichtma tig en gereserveerd zijn antwoor den geeft, blijft alle aandacht op hem gevestigd. Alles wat de Giro winnaar van 2017 en de nummer 2 van vorig jaar zegt, lijkt relevant. Voor het vierde jaar op rij staat hij hier aan de start, in alle drie de rondes hiervoor stal hij de harten van wielerfans tijdens zijn dagen in de roze trui. Om 16.45 uur vanmiddag schiet met hem de 102de editie van de Giro d'Italia in gang. Wanneer hij van het podium rolt voor een ruim 8 kilometer lange tijdrit begint zijn drie weken durende missie om voor de tweede keer in zijn le ven de Giro te winnen. Een onge looflijk moeilijke missie, want de druk op de schouders van de Lim burger was voorafgaand aan een Giro nog nooit zo hoog. Ook door hoe hij er zelf in staat. ,,Ik heb de Giro een keer gewonnen, ben een keer tweede geworden, het gaat voor mij niet zoveel meer toevoe gen aan mijn palmares als ik nu derde of tweede word", zei Du- moulin daar begin maart over. Vorig jaar werd hij tweede in de Giro achter Chris Froome. En in de Tour tweede achter Geraint Tho mas. Nu wil hj weer de beste zijn. Het is ook de reden dat hij afgelo pen winter op huwelijksreis in Nepal terugkwam op zijn keuze voor de Tour. Winstkansen In de Tour (vele klimkilometers op grote hoogte, weinig tijdritkilo meters) waren de winstkansen volgens hem en zijn ploeg kleiner dan in deze Giro (een lange aan loop tot de zware bergen, liefst drie tijdritten). Het Giro-parkoers met inderdaad de forse hoeveel heid van 58,5 tijdritkilometers is op zijn lijf geschreven. Al zet hij zijn voornaamste uitdagers, Primoz Roglic en de als tijdrijder verbeterde Simon Yates, in die tijdritten op dag 1, 9 en 21 niet zo maar op grote achterstand. ,,Die tijdritten zijn leuk, maar uiteinde lijk wordt deze Giro beslist in de bergen", zegt Dumoulin. ,,Dat die pas in de laatste week volgen, zal mentaal lastig zijn." Zijn concurrenten Roglic (29) en Yates (26) kijken net zo goed tevre den naar het rittenschema. En dan zijn er nog Vincenzo Nibali (34) en Miguel Angel López (25) en het Movistar-duo Mikel Landa (29) en Richard Carapaz (25). Een zesde plaats in de UAE Tour en een vierde plaats in Tirreno- Adriatico, daar moet Dumoulin het vooralsnog mee doen. ,,Ie- mand als Roglic vliegt en is nog onverslaanbaar. Ik zou willen dat ik van mezelf hetzelfde kon zeg- Dat alle zes de bergetappes pas in de laatste week volgen, zal mentaal lastig zijn gen." Met een grijns: ,,Andere ja ren won ik in het voorjaar ook niet en dan was mei wél mijn periode. Ik hoop dat dat nu weer zo is." Hij spreekt op de persconferen- tie over het wegvallen van luxe helper Wilco Kelderman (28) door een gebroken sleutelbeen en ne- kwervelbreuk, maar Sam Oomen (23) is een goede vervanger. Twij fels heeft hij altijd, zegt Dumoulin. In een drieweekse ronde schuilt het gevaar overal. Pas in de der tiende etappe ligt de finish voor het eerst bovenop een berg en vanaf dan wordt het zwaar, zwaar der, zwaarst. Via de Alpen naar de Dolomieten. Zo is rit 16 al door wielerfanaten inclusief Dumoulin omcirkeld. ,,Daar kijk ik naar uit", zegt hij over de ongelooflijke zware bergetappe over de Dolo mieten-reuzen Gavia en Morti- rolo. Met de spanning zal het daarna nog niet zijn gedaan met op de laatste vrijdag en zaterdag nog twee lastige bergetappes en op de slotdag een tijdrit over 15,6 kilo meter in Verona. Daar wil Du- moulin, net als twee jaar geleden op het Piazza del Duomo in Mi laan, geschiedenis schrijven. Want voor hem telt alleen de eindzege. OPENINGSTIJDRIT ,,Dat zou heel mooi zijn", zegt de kopman van Team Sunweb, die als eerste renner om 16.45 uur van start gaat in de ruim acht ki lometerslange tijdrit. Een be wuste keuze, want in de loop van de dag wordt regen voorspeld. Ook Primoz Roglic, Miguel Angel López en Vincenzo Nibali starten vroeg in het schema. Opvallend is Simon Yates die als een van de laatste renners start rond 19.45 uur. zaterdag 11 mei 2019 PC Bologna Bologna Lucca Florence Fucecchio O I Bologna 'Deze Giro wordt beslist Pim Bijl Bologna -Tom Dumoulin (28) Voor Tom Dumoulin telt alleen de eindzege in deze Giro. foto cor VOS BOLOGNA Na Apeldoorn, Jeru zalem, nu Bologna? In 2016 pakte hij op dag 1 van de Giro meteen het roze in Apeldoorn, vorig jaar deed hij dat in Jeruza lem en vandaag hoopt Tom Du moulin in Bologna op de roze trui en zijn eerste zege van het sei zoen. Verschillen tussen de favorieten worden meteen verwacht. Na 6 vlakke kilometers volgen nog 2 steile kilometers naar de basiliek van San Luca. Sommige renners denken erover van tijdritfiets naar normale fiets te wisselen voor de laatste klim met een ge middeld stijgingspercentage van bijna 10 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23