Verstandigste tiener aller ti den 'Europese week bewijst dat Vier dagen na het drama tegen Tottenham FC Utrecht mist veel spelers 18 De 'pijn van Tottenham' is nog vers. Maar Ajax moet morgen thuis tegen FC Utrecht (14.30 uur) een stap dichterbij het zo gewenste kampioenschap komen. De volgende psycholische test. „Het eerste halfuur is cruciaal." Column SJOERD MOSSOU verloren, op de meest dramatische manier die je verzinnen kunt, toen Matthijs de Ligt de catacomben in kwam lopen, nog in zijn wedstrijdtenue. Er zat gras op zijn knieën. In zijn ooghoek: een spatje modder. De Ligt sloeg zijn ar men over elkaar en begon toen allemaal ongeloof lijk verstandige dingen te zeggen, sprekend in grammaticaal perfecte zinnen. Verderop zat Dick Advocaat nog te snikken in een televisiestudio, buiten liepen tienduizenden volwassenen als een stel zombies naar huis, zelfs Peter R. de Vries kon even geen pap meer zeggen, maar Matthijs stond al doodkalm te analyseren wat er allemaal precies was gebeurd. Een buitenlandse journalist liep in de buurt en vroeg even later of het echt waar is wat ze zeggen: dat Matthijs de Ligt pas negentien jaar is. Gerouti neerd knikte ik van ja, want nou weten we het wel zo onderhand, dacht ik. Ja, De Ligt is pas negentien jaar (en de paus is katholiek). Een dag later probeerde ik toch even te beden ken wat ik zelf allemaal deed toen ik negentien jaar was. Meestal lag ik languit op de bank naar Tel Sell te kijken bij mijn ou ders thuis, en daarna naar De 5 Uur Show met Viola Holt, want andere programma's had je toen nog niet na schooltijd. Wanneer mijn moeder vroeg om het vuilnis buiten te zet ten, begon ik eerst te zuchten en te klagen, en daarna rolde ik van de bank, samen met een paar lege chipszakken, de kat en de afstandsbediening. Pas als het vrijdag was, kwamen wij, negentienjarigen, enigszins tot le ven. Dan fietsten we naar de stad en kwamen dronken weer thuis. Matthijs de Ligt doet dat anders. Die heeft op zijn negentiende al 820 interlands gespeeld en 3862 wedstrijden in de eredivisie. Hij is al zo lang aanvoerder van Ajax, dat ik me niet eens meer kan herinneren wie de vorige aanvoerder van Ajax was. De Ligt kan niet alleen goed voetballen, dat kun nen er wel meer, hij heeft het lijf en de leden van een compleet uitgebalanceerde 32-jarige, vermoe delijk is hij de verstandigste tiener aller tijden. Wat zo wonderlijk is: hij praat en denkt als een kruising tussen Barack Obama, Frenkie de Jong, een stu dent geneeskunde, Beau van Erven Dorens, Kofi Annan en uw vriendelijke, blonde buurjongen. die noemden ze bij Ajax al 'opa' toen hij net gebo ren was. Toch zijn er duidelijke verschillen. Seedorf had de onbedwingbare behoefte om zijn wijsheid voortdurend uit te dragen, als een goeroe van net achttien jaar. Matthijs de Ligt heeft meer weg van Vincent Kompany: we vinden het op de een of andere manier volkomen vanzelfsprekend wat hij alle maal zegt. Bijdehante tieners zijn over het alge meen erg irritant, maar De Ligt, vreemd genoeg, totaal niet. Later gaat hij een eigen talkshow presenteren, denk ik, en anders wordt Matthijs de Ligt secreta ris-generaal van de Verenigde Naties. Ik bedacht mij wat ik zelf allemaal deed toen ik negentien jaar was Tete terug in selectie Oranje Drie duels schorsing Neymar Louis van Gaal kijkt al de spelers van Oranje recht in de ogen aan. Ze zijn diep teleurgesteld na de verlo ren halve finale van Argentinië tij dens het WK 2014. Wat rest is de strijd om het brons tegen Brazilië. Bondscoach Van Gaal vraagt alle beoogde basisspelers op de man af: ben jij fysiek en mentaal nog in staat om deze wedstrijd te spelen? Zo niet stel ik liever iemand anders op. Oranje wordt vervolgens glans- HAK ZETTEN rijk derde op het WK door de Brazilianen af te drogen (0-3). Bij Ajax moet óók de knop om. Na de gigantische de ceptie van de gemiste Champions League-finale (2-3 nederlaag tegen Tottenham Hotspur) volgt direct de zinderende ontknoping van de ere divisie. Eerst morgen in de Johan CruijffArena tegen FC Utrecht, dan woensdag op bezoek bij De Graaf schap. Als sluitstuk van een memo rabel seizoen dat afgesloten moét worden met de landstitel. Oud-Ajacied Ronald de Boer twitterde een dag na het drama te gen Spurs een beklijvend filmpje met hoogtepunten van Ajax' reis door de Champions League. ,,Ik kreeg er kippenvel van. Ik zou zo'n soort filmpje aan de spelers laten zien. Zo van: kijk hier naar, ondanks de enorme teleurstelling. Dan kun je het afsluiten in je hoofd en vol voor de titel gaan.'' De Boer denkt terug aan het WK van 1998. Oranje had de halve finale na strafschoppen verloren van Bra zilië en was een paar dagen later in de verloren troostfinale (1-2) tegen Kroatië geen schim van zichzelf. De Boer speelde de halve finale, maar miste door knieklachten de troost- Als er iemand weet hoe het is om in de slotseconden van een halve- finaleduel in de Champions League knock-out te gaan door één tegentreffer, is hij het wel. Mark van Bommel maakte die nachtmerrie in 2005 mee met PSV thuis tegen AC Milan. ,,Het is nog steeds één van de grootste teleur- stellingen uit mijn loopbaan", zegt hij. ,,Nu Ajax het meemaakt, kan ik uit ervaring zeggen dat het geen nederlaag is die je zomaar even aan de kant schuift. Ook omdat ie dereen er steeds over begint." Zo. De toon is gezet voor de her vatting van de titelstrijd in de ere divisie. Die was door de massieve aandacht voor de Europese cam pagne van Ajax even verstomd, maar kan nu weer in volle hevig heid losbarsten. Van Bommel ziet het benoemen van zijn eigen de monen niet als een makkelijk staaltje psychologische oorlogs voering op weg naar Ajax-FC Utrecht en AZ-PSV van dit week einde. Hij krijgt de vraag. ,,En dit is het logische antwoord. Wie dacht er woensdag in de rust dat Ajax met naar de finale zou gaan? Ik be doel maar..Nu moeten ze de klap verwerken. Het hoort erbij dat het zo werkt, maar je doet dat niet even een-twee-drie." Schaduw Zelf beleefde Van Bommel bij PSV zeventien dagen van bijna oorver dovende stilte. Met de spotlights vol op Ajax stonden hij en zijn spelers de afgelopen tweeënhalve week volledig in de schaduw. Op 25 april won PSV met 0-4 bij Wil lem II en daarna begon een lentes top, waarin alleen een oefenpotje achter gesloten deuren tegen Vi tesse (5-0 zege) nog enige nieuws waarde had. ,,We hebben getraind, zaterdag 11 mei 2019 WISSEL @sjoerdmossou Ajax had net van Tottenham Hotspur Clarence Seedorf was ook zo jongvolwassen, SELECTIE Kenny Tete (foto) is terug bij het Neder lands elftal. Bondscoach Ronald Koe man heeft de verdediger van Olympi- que Lyon op genomen in de voorselec tie van 28 spelers voor de Nations League begin juni in Portu gal. Koeman maakt 27 mei bekend welke 23 spelers meegaan naar Portugal. SLAAN De Brazili aanse ve dette (Ney- mar) mag drie wedstrijden niet meedoen met Paris Saint-Ger main wegens het slaan van een toe schouwer. Neymar liet zich gaan na de finale van de Franse beker, waarin zijn club na strafschop pen verloor van Stade Rennes. Ajax wacht weer mentale beproeving Daniël Dwarswaard Amsterdam Erik ten Hag. foto anp UTRECHT Vrijwel nergens wil len ze Ajax liever een hak zet ten in de race om de titel dan bij FC Utrecht. Morgen krijgt de ploeg van Dick Advocaat de kans, maar de trainer moet het met een stevig lijstje afwezigen doen: Joris van Overeem, Urby Emanuelson, Simon Makienok en Michiel Kramer wegens bles sures, Jean-Christophe Bahe- beck en Leon Guwara vanwege ziekte. En dan is Timo Letschert nog een twijfelgeval. Advocaat: ,,Ze zullen vanaf het begin druk zetten en daar moeten we mee omgaan. We moeten zorgen dat ze niet in hun spel komen maar oke, dat hebben Real Madrid en Juventus ook geprobeerd... Wij hebben wat snelheid voorin dus we kunnen het ze wel lastig maken. De druk ligt in elk geval bij Ajax.'' o o. 0) In de schaduw van de spotlights op Ajax, loert nog altijd PSV. Trainer Mark van Bommel en zijn spelers weten dat ze afhankelijk zijn in de titelstrijd. Maar PSV heeft al vaker ervaren dat voet balwonderen bestaan. Maarten Wijffels Eindhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18