II Evenement Oostburg voor meer begrip psychiatrische patiënten 7 DE KAMELEON KLEURRIJKE SCHOOL Eén van de kleurrijkste scholen in Terneuzen, de Kameleon in de wijk Triniteit, krijgt nog meer kleur. Met dank aan vrijwilligers uit de buurt en leerlingen van groep acht. ROPARUN RENNEN IN DE REGEN In de hal van de Kameleon lig gen vijf levensgrote, uitge zaagde kameleons klaar. Eén van de initiatiefnemers van het project, beroepsfotograaf Mark Neelemans, neemt het woord. ,,Het is nu aan jullie", richt hij zich tot de scholieren van groep acht. ,,Wij zijn niet creatief, jullie wel!" Mark vraagt ook nog aan de leerlingen of ze er een beetje zin in hebben. Een onge makkelijke stilte volgt. Maar als de scholieren eenmaal een kwast te pakken hebben, gaan ze los. De vooraf door de buurt- vrijwilligers paars, rood, groen, blauw en geel geschilderde kame leons veranderen razendsnel in echte kunstwerken. ,,Zoals kinde ren dit kunnen, zo spontaan aller lei vormen verzinnen, dat kunnen wij niet als volwassenen", kijkt mede-vrijwilliger Toon Bevers te vreden toe. Hij kan het weten. Van professie is Toon veiligheidskun dige, maar hij volgde ook een te kenopleiding in Eeklo. Noodgebouw Ruben Karel, directeur van wo ningcorporatie Clavis, wethouder Paula Stoker en interim-schooldi recteur Arco Grisnigt werkten gis- terochtend volop mee. De kame leons komen op noodlokalen die vijfjaar geleden voor de Kameleon zijn gezet. De nog nieuwe school was te klein geworden, onder meer door de komst van kinderen uit de Terneuzense binnenstad na sluiting van de basisschool daar. Het noodgebouw zou tijdelijk zijn, maar vorig jaar werd bekend dat het nog vijf jaar moet blijven. ,,De buurt vond de gevel direct lelijk", verklaart gemeentelijk wijkcoördinator Samantha Stroo- band de oorsprong van het schil derproject. ,,Toen bekend werd dat het gebouwtje langer zou blijven, hebben we mensen op een bewo- Je bent in een wijk als deze van meer betekenis als school. Mensen komen hier samen nersavond gevraagd met ideeën te komen om de voorkant te versie ren. Zo is het balletje gaan rol len, met dit als resultaat." Naast Mark Neelemans en Toon Bevers hebben ook buurtbewo- ners Henk Meertens, Ingeborg Henderikse en Frans Sponselee hun schouders eronder gezet. De school, de gemeente Terneuzen en Clavis dat veel huurhuizen heeft in de wijk, delen de kosten. ,,En we hebben veel gesponsord gekre gen", vertelt Mark. Saamhorigheid Interim-directeur Grisnigt vindt het schilderproject een mooi voor beeld van hoe de Kameleon en de wijk samen optrekken. Hij heeft eerder gewerkt op scholen met kinderen uit veel verschillende culturen in steden als Dordrecht en Rotterdam. Nog maar sinds half maart is hij aan de Kameleon ver bonden. De saamhorigheid is hem opgevallen. ,,Je bent in een wijk als deze ook van meer betekenis als school. Mensen komen hier sa men. Ze lopen gemakkelijk bin nen. En het voordeel van de Kame leon is dat het geen al te grote school is, met zo'n tweehonderd leerlingen." Binnen een half uur zit het schilderwerk erop. Koffiekoeken gaan rond. De verf moet dit week end drogen. Maandag worden de kameleons opgehangen aan de ge vel van het noodgebouw, dat dan opeens wel bij de wijk zal blijken te passen. Met workshops, lezingen en een informatiemarkt worden psychia trische patiënten en hun omge ving op zaterdag 18 mei geïnfor meerd, legt Magda de Feijter uit. Zij maakt deel uit van de denktank die het burgerinitiatiefvan Anniek de Bruijckere omarmt. PlusMinus, Jota, MIND Ypsilon en de gemeen te Sluis dachten mee over de opzet. ,,Die is bewust laagdrempelig en bedoeld voor iedereen." Dus niet alleen mensen met een psychische aandoening en hun familie. Ieder een komt in aanraking met men sen die 'een rugzakje' hebben, is de achterliggende gedachte. ,,Het gaat bijvoorbeeld ook over hoe je als buren met elkaar om gaat." De Feijter verwijst daarbij naar de appartementen die Zeeuwse Gronden in Breskens en Oostburg wil bouwen en waar vragen over zijn uit de omgeving. Zeeuwse Gronden is aanwezig, evenals Emergis en tal van andere organisaties die een link hebben met geestelijke gezondheidszorg. De initiatiefnemers hebben ook een bijzondere gast: cabaretier en tekstschrijver Hans Dorrestijn treedt op na de officiële opening. Aanzet naar meer Er is daarnaast behoefte aan meer activiteiten voor mensen met een psychische aandoening in West- Zeeuws-Vlaanderen. Er komt daarom een vervolg, het evene ment is een eerste aanzet naar meer. ,,Zo denken we aan een ont moetingsruimte." 'Iedereen is van de wereld en de wereld is van iedereen' vindt plaats op 18 mei van 13.00 tot 17.00 uur. Locatie is het Zwin College in Oostburg. zaterdag 11 mei 2019 Harmen van der Werf Terneuzen Clavis-directeur Ruben Karel, Jurrently (13), interim-schooldirecteur Arco Grisnigt, wethouder Paula Stoker en Sunejja (12) (vlnr) versie ren één van de voorgezaagde kameleons. foto peter nicolai -Arco Gristnigt, interim-directeur Wederzijds begrip voor psychi atrische patiënten in de ge meente Sluis en hun omgeving. Dat is de insteek van het evene ment 'Iedereen is van de wereld en de wereld is van iedereen.' Sophie Stockman Oostburg AXEL Het was afzien, hardlopen in de stromende regen. Maar deelnemers aan de Mini-Roparun in de gemeente Terneuzen volhardden gisteren. Met goede reden: geld inzamelen voor stichting Palazolli en de afdeling oncologische fysiotherapie van ziekenhuis ZorgSaam. Maaike Korstanje (12) van de Iris- school in Terneuzen roept dat 'het lekker gaat' op de Axelse Oudeweg. Moeder Jeanette staat haar bij op de fiets. Negen scholen uit de gemeente Terneuzen deden mee. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 143