Kinderen tellen veel oepadoelekes IN DE REGIO 6 Kunstmestproducent Sluiskil MIJN DORP, MIJN STAD Yara staat voor grote 'uitdagingen'. Het bedrijf moet van het Gro ningse aardgas af en wacht de enorme opdracht de uitstoot van het broeikasgas CO2 verder terug te dringen. Het zijn geen kleinig heden. ,,Maar", verklaart Gijs- brecht Gunter, manager externe betrekkingen, ,,Yara bestaat al ne gentig jaar. We zijn er altijd in ge slaagd nieuwe wegen in te slaan." In 1929 begon het allemaal, met Compagnie Néerlandaise de l'Azote. Cokesovengas van de naastgelegen Cokesfabriek voedde het bedrijf. Gunter: ,,In de jaren zestig zijn we overgestapt op Gronings aardgas. Nu gebruiken we allerlei soorten gas, waaronder ook nog Gronings. We staan nu voor een nieuwe transformatie, de overgang naar groene waterstof, geproduceerd met duurzame elektriciteit." Feestweek Dat zal niet één, twee, drie gere geld zijn, maar in negentig jaar heeft Yara al zoveel veranderingen doorgemaakt. Neem alleen de laatste tien jaar, met de bouw en de ingebruikname van twee nieuwe fabrieken, Ureum 7 en Ureum 8. Oud-werknemers en hun partners die woensdag 22 mei tijdens de feestweek een diner krijgen aangeboden, zullen hun ogen uitkijken. Ruim vijfhonderd belangstellenden hebben zich aangemeld. De feestweek begint dinsdag 21 mei, met een party voor met name zakenrelaties onder de titel Yara Festuge. Contractors en toeleve ranciers van Yara zijn donderdag 23 mei welkom. Zes zijn er gese lecteerd om technologische inno vaties te presenteren. De beste - en dat wordt bepaald door de zaal - mag zijn project in 2020 uitvoe ren. Vrij dag 24 mei is het Yara Fest voor de ongeveer zeshonderd me dewerkers en partners. Yara bestaat al negentig jaar. We zijn er altijd in geslaagd nieuwe wegen in te slaan Yara stelt de poorten ook open voor het grote publiek, zaterdag 25 mei van 10.00 tot 18.00 uur. Aan melden kan tot maandag via www.yarafestuge.nl/opendag. ,,We hebben plek voor tweedui zend mensen", vertelt woord voerster Michèle Koch. Gelukkig wordt het snel daarna droog en kunnen de leerlingen van de Sint Bernardusschool in Clinge op zoek naar kikkers en andere am fibieën in de poel. De eerste laarzen lopen al gauw vol water. Om zijn schepnetje goed door het water te halen, moet Sebastiaan toch echt wat dieper het water in. De natte sokken deren hem niet. De Bernardusschool is een van de 32 groepen 5 en 6 in Zeeuws-Vlaan- deren die de komende weken bui ten les krijgt van een natuurgids van Natuur&Zo. Ze onderzoeken het waterleven in een drinkput in Jullie mogen alles vergeten wat ik zeg, maar dit niet: geen afval in de natuur de buurt van school en leren zo meer over de beestjes die er voorko men. Om de lessen ook een 'weten schappelijk' tintje te geven, tellen ze alle waterdiertjes voor de be heerder van het terrein, in dit geval Het Zeeuwse Landschap. Zo weten ze ook daar hoeveel kleine watersa- lamanders, jufferlarves, schrijver tjes en waterkevers er in de poel le ven. Hoeveel kikkervisjes, dikkop- jes of'oepadoelekes' - zoals ze in het Clings dialect heten - er in hun onderzoeksbak zwemmen? Bo, Siebe en Tycho zijn de tel kwijt. Duizend, schat Bo. Tweehonderd, denken zijn klasgenoten. Zwerfafval Gracie, Martinique en Rebecca tel len met een stokje hun vangsten, vooral de bijtgrage libellelarve maakt indruk. Maar de vangst van de dag zijn niet de salamanders met hun fraaie oranje buikjes of de geel- gerande watertor, maar een hoop zwerfafval dat Van Hilst eerder die ochtend in de sloot langs de weg vond. ,,Jullie mogen alles wat ik vertel vergeten, maar dit niet: geen afval in de natuur achterlaten!" Zondag Smelly Kitchen Van Daledictee Wandelen Rit door de nacht Zaterdag AARDENBURG zaterdag 11 mei 2019 Yara viert dertien jubileums VL Niet minder dan dertien jubilea heeft Yara Sluiskil te vieren. De kunstmestproducent, één van de oudste bedrijven in de Ka naalzone, pakt groots uit. Harmen van der Werf Sluiskil - Gijsbrecht Gunter, Yara Doorweekt arriveren de kinde ren bij de kikkerput aan de Ros- kamstraat in Kapellebrug. Ach, nuanceert natuurgids Aad van Hilst. ,,Er valt altijd wel iemand in het water, dus nat word je toch!" Pascalle Cappetti Clinge -Aad van Hilst, natuurgids Otheense Kreek, 13.00 uur: Foodtruck festival; Ter Schorre, 13.00 uur: Lente markt; ZAAMSLAG Het Po dium, 20.00 uur: Ka mermuziekfestival; BIERVLIET Braak manboerderij, 13.00 - 14.00 en 15.00 uur: Hindernisbaan; HULST De Serre, 14.00 uur: Koffie; Molen aan Dubbele Poort, 11.00 uur: Mo lendag; Museum Hulst, 14.00 uur: Ge opend; TERNEUZEN Roos- eveltlaan terrein Otheense Kreek, 13.00 uur: Foodtruck festival. TERNEUZEN Soul, funk en hiphop band Smelly Kitchen staat vandaag op het podium in Porgy en Bess in Terneuzen. De avond begint om 20.30 uur met DJ Funky Boaz. Kaarten zijn alleen ver krijgbaar aan de zaal. Zie ook porgyenbess.nl. SLUIS In Sluis wordt vandaag het Johan Hendrik van Daledictee gehouden, geschreven door Rein Leentfaar. Het staat in het teken van vrijheid. Het dictee wordt voor gelezen door wethouder Jack Werkman. Aanvang 14.00 uur, Belfort in Sluis. Deelname is gratis en aanmelden kan via awilleboordse@ gemeentesluis.nl. HULST Wandelsportvereniging Zelden Rust houdt van daag de Omloop van de vestingstad Hulst. De startlocatie is het Rey- naertcollege. Er kan ge kozen worden voor 7, 14, 21 en 28 kilometer. Af hankelijk van de afstand kan er gestart worden tussen 07.30 uur en 15.00 uur. Leden van de wandelvereniging beta len 1,30 euro, niet-leden betalen twee euro. ZAAMSLAG In Zaamslag wordt in de nacht van zaterdag op Smelly Kitchen treedt vandaag op in Porgy en Bess in Terneuzen. foto ben willemsen zondag de autorit de Nacht van Zaamslag verreden. Deelnemers kunnen zich inschrijven voor de instapklasse, tourklasse, sportklasse of de oldtimer tour klasse. De eerste deel- nemers vertrekken op 11 mei om 19.01 uur vanaf het Plein in Zaamslag. Deelname kost vijftig euro en aanmelden kan via zevac.nl of op de dag zelf van 17.00 tot 18.30 uur in café Plein 23. Coensdike, 14.00 uur: 't Praet - üüs; De Kaai en omgeving, 07.00 uur: Rommel markt en braderie; BRESKENS Haven, 10.00 uur: Open dag reddingsstation; Han delshaven, 10.00 uur: Rondvaart naar de zeehondjes; CADZAND BAD Red dingsstation, 10.00 uur: Open dag; HEIKANT Café Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HENGSTDIJK Dorps centrum De Schuur, 14.00 uur: Kaarten; HULST Reynaertland, 11.30- 12.30 uur: Rode Kruis be- schermd zwemmen; Grote Markt, 09.00 uur: Dijken -en kre kenrally; Museum Hulst, 14.00 uur: Ge opend; De Lieve, 14.00 uur: Oudheid kundige Kring De Vier Ambachten; Blaauwe Hoeve, 09.00 uur: Lente markt; Reynaertland, 09.00 uur: Zwem- loop; NIEUW NAMEN Be zoekerscentrum Saeftinghe, 13.00 uur: Excursie; SAS VAN GENT Indu strieel Museum, 12.30 uur: Geopend; SCHOONDIJKE Ko renmolen, 11.00 uur: Rondleiding; TERNEUZEN Roos- eveltlaan terrein Natuurgids Aad van Hilst (rechts) laat Lucas een miniaquarium met amfibieën uit de drinkput in Ka- pellebrug zien. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 142