Toppatissier komt in Goes werken Goes trekt de knip voor het Vrouweputje 7 mSST OPHOGING STRANDJES WAAR BLIJFT HET ZAND VOOR HANSWEERT? De Bevelandse stranden worden dezer dagen klaargemaakt voor het zomerseizoen. Op veel plekken, zoals bij Yerseke en Wemeldinge, moest er zand bij, zodat bij hoog water iedereen droog kan zitten. In Hansweert moeten ze nog even geduld hebben. Terwijl vrachtwagens deze week af- en aanre den om het Damse strand in Yerseke te voorzien van een dikke laag nieuw zand, moet het vorig jaar aangelegde strandje aan de Werfdijk in Hansweert nog min stens een jaar wachten om opge hoogd te worden. Dat is wel nodig, want veel zand is alweer wegge spoeld. Daardoor blijft bij hoog water nauwelijks droog zand over. Toch wil de gemeente Reimers- waal nog een seizoen wachten met het ophogen van het strandje aan de Westerschelde. ,,Eerst willen we in beeld krijgen waar het zand dat vorig jaar is aangebracht pre cies is gebleven, en of er aanpas singen nodig zijn", zegt een woordvoerder van de gemeente. ,,Je kunt wel weer een hoop zand bijstorten, maar dan moet je we ten wat ermee gebeurt." Het op nieuw ophogen van het strand kost zo'n 30.000 euro. Opvallend Leonard Pekaar, directeur van aan nemingsbedrijfVan der Straaten, heeft vanuit zijn kantoor zicht op het strandje. Het ligt op grondge bied van zijn bedrijf, maar wordt beheerd door de gemeente. ,,Sa- men kijken we hoe het zich ont wikkelt en wat we kunnen doen." Hij vindt het opvallend dat het zand zich voortdurend lijkt te ver plaatsen. ,,De ene keer denk je, het zand is weg, terwijl er twee weken later weer een berg ligt. Je ziet het echt van links naar rechts en van voor naar achter gaan." Hij denkt dat de stroming, maar ook het bag geren van geulen en zand storten verderop in de Westerschelde, van invloed kunnen zijn. Raadslid Andries Jumelet (Christenunie) is niet verbaasd dat bij 'flink tij' nog maar een reepje strand overblijft in Hans- weert. ,,Dat had ik wel verwacht. Ik heb altijd gezegd dat je daar minstens 10.000 kuub zand moest aanbrengen, in plaats van 5000 kuub. Dat zand ligt er nog, maar is als een grote pannenkoek uitge vlakt. Als ze meteen meer zand hadden aangebracht, had je een buffer." Net als Pekaar vermoedt hij dat door het verlengen of ver hogen van de strekdam het zand beter kan worden vastgehouden. Jumelet werkte tot 2010 voor t@£3 WÈÊÊÊmi^Wztë^ Rijkswaterstaat. Hij schreef voor hoe aannemers de Noordzeestran den moesten ophogen. ,,Ik heb in de loop van de tijd veel uitgepro beerd, ben door schade en schande erachter gekomen hoe het moet. Te veel zand is ook niet goed. Als het dan een keer flink stormt, staat er een steile afslagrand van ander halve meter in het zand. Overigens blijven er plekken waar je zo veel zand kunt opspuiten als je wil, maar waar het binnen de kortste keren wegspoelt." Hij zegt dat hij heeft aangebo den zijn kennis en ervaring te de len met de gemeente, zoals eerder ook gebeurde bij aanpassingen aan het strandje in Yerseke. Op zijn ad vies is daar bijvoorbeeld een 'wal letje' aangelegd, dat het zand vast houdt. ,,Maar ze hadden mijn raad niet nodig." De patisserie komt in het pand op de hoek van de Grote Markt en de Sint-Adriaanstraat. De bakkerij aan de Wijngaardstraat (De Koe poort) blijft ook gewoon bestaan. In de patisserie werkt straks een Franse patissier die Looman heeft leren kennen toen ze zelf in Parijs haar opleiding volgde. Hij wil lie ver nog niet met zijn naam in de krant. Het klikte destijds tussen de twee. ,,Wij hebben bijvoorbeeld hetzelfde idee over hoe je brood bakt." De Fransman die straks in de pa tisserie zijn lekkernijen verkoopt, behoort volgens Looman tot de top van zijn land. ,,Hij wilde altijd al een eigen patisserie beginnen en woont sinds een tijdje in Goes." Hij maakt nu overigens ook al pro ducten voor In de Bakkerij, maar volgens Looman zijn de mogelijk heden nog enigszins beperkt. ,,Deze man maakt ware showstuk ken. Straks heeft hij alle ruimte om die te laten zien." De eigenaresse van de bakkerij benadrukt dat Goesenaren nog wel even geduld moeten hebben voor ze terecht kunnen in de nieuwe patisserie. Het pand wordt later dit jaar nog verbouwd. De opening zal zeker dit jaar niet meer plaatsvinden. In het pand komen ook twee logiesverblijven. Die worden uitgebaat door Slot Oostende. Looman opende haar bakkerij aan de Wijngaardstraat in 2014. Ze maakt alleen maar broden van ei gengemaakt zuurdesem. De bak kerij baarde kort na de opening op zien door open te gaan op zondag, terwijl dat niet mocht van de ge meente. Later kwam die toestem ming er wel. Als een nieuwe groep vrijwilligers doorgaat met het beheer van het Vrouweputje bij 's-Heer Arends- kerke, is de gemeente Goes bereid een financiële bijdrage te leveren. Dat antwoordt het college op vra gen van GroenLinks. Het Onze- Lieve-Vrouweputje (of Mariaputje) genoot tot in de jaren zeventig van de vorige eeuw faam als bescheiden bedevaartplaatsje. Aan het water in het poeltje werden genezende krachten toegeschreven. De maagd Maria zou er verschenen zijn. Het putje werd destijds dichtgereden, maar ruim twaalf jaar geleden werd aan de Oostweg een nieuw poeltje gegraven. Het bestuur van de beheersstich ting geeft nu de pijp aan Maarten. Het geld (destijds door de gemeente verstrekt) om het stukje grond mee te kunnen huren, is op. Bovendien leverden oproepen voor nieuwe be stuursleden in het verleden niets op. Toen dit nieuws bekend werd, stonden toch mensen op die een po ging willen doen het putj e te behou den. Mocht dat lukken, dan mogen ze dus aankloppen bij de gemeente voor een financieel duwtj e in de rug. B en W zien voor de gemeente ech ter geen coördinerende rol wegge legd bij de 'redding' van het Vrou weputje, zoals GroenLinks vroeg. Deze man maakt ware showstukken zaterdag 11 mei 2019 BE 'Zand is als pannenkoek uitgevlakt Joeri Wisse Yerseke/Hansweert Dion Nijssen van loonbedrijf Nijssen ver deelt het aan gevoerde zand over het Damse strand in Yerseke. foto MARCELLE DAVIDSE ^3* - fiav. - - - - jgfg5 3» "t"? 3 Het zand dat vorig jaar is aangebracht op het strandje aan de Werfdijk bij Hansweert is grotendeels weggespoeld. foto joeri wisse Bakkerij 'In de Bakkerij' in Goes wil aan de Grote Markt een pa tisserie openen. Daarin komt volgens eigenaresse Renee Looman een toppatissier uit Frankrijk te werken. Rob Paardekam Goes Rob Paardekam 's-Heer Arendskerke -Renee Looman, bakker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 141