Was vroeger inderdaad alles beter, zoals mijn moeder beweert? Wij maken ons zorgen over de (vele) relaties van onze zoon JOOST MAG 'T WETEN Natuurlijk maakt u zich zorgen. Om precies te zijn, u maakt zich over deze zoon al 44 jaar zorgen. Het helpt niet, u weet dat het niet helpt en toch maakt u zich zorgen. Het is niet mijn bedoeling u met uw zorgen belachelijk te maken. Verre van. Ik maak me ook zorgen. Ik heb twee dochters. Doen het goed, leuke baan, leuke partner, leuk huis. Toch denk ik: holt de een zichzelf niet voorbij en neemt de ander niet te veel hooi op haar vork? En dan die schatten van kleinkinderen! Heeft de oudste, brugpieper in den dop, wel de juiste middelbare school gekozen? Want al mijn zorgen over de kinderen gaan naadloos over in zorgen over de kleinkinderen. 'God zal ons vergeven, dat is zijn beroep', zei Heinrich Heine. Met een variant: 'Ouders maken zich zorgen, dat is hun beroep'. Het is onze treu rige plicht en ons treurig recht. Dus ik zeg u niet dat u op moet houden met die onzin, want dat lukt u toch niet. Eén troost: als u 's ochtends wakker wordt en u maakt zich geen zorgen, dan bent u dood. Ja, vroeger was alles beter. Ik kon vroeger voetballen (het Nederlands elftal was in mijn jonge ogen slechts een kwestie van tijd), ik kon meiden versieren, kamperen, van de wind leven, denken dat ik een hele Piet was, op de Anti Revolutionaire Partij stemmen, 's nachts doorhalen, dronken worden en de volgende dag geen last hebben van een kater, mensen van wie ik hield leefden nog, ik hoefde geen pillen te slikken, hoefde niet op vaste tij den naar de poli voor controle, belasting was een onbekend begrip voor me, ik fietste hele afstanden, ik dacht dat Hollywood op me zat te wachten en the sky was the limit. En geloof me: soortgelijke verhalen kan ook uw oma houden. Wij bejaarden zijn jaloers op ons jonge ik, die er ooit was, maar nooit meer terugkomt. Wij verkopen de tijd van onze jeugd als de tijd van ons leven. Dus als oma weer be gint over de keer dat ze als jong meisje die leuke jongen tegenkwam op de kermis, zegt u: 'Echt waar, oma? Hoe zat dat dan?' Tot zover het vergelijken van tijden vanuit een strikt subjectief standpunt. Was objectief gezien de tijd van vroeger ook beter? Ach, wat kan het je schelen? Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (76) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Mijn moeder, in de zeventig, vertelt bij bijna alles hoe het er vroeger aan toeging. Beter dan nu, vindt zij. 'Ja (o)ma, nu weten we het wel', helpt niet meer. Oost-Indisch doof zijn werkte voor ons maar even. Zeg Joost, was vroeger alles beter? Mijn zoon van 44 begint aan zijn vierde relatie, sinds zijn 17de. Als ik tegen hem zeg dat je een partner hebt in goede en minder goede tijden, haalt hij bij wijze van spreken zijn schouders op en vindt hij me ouderwets. Wij, zijn ouders, maken ons zorgen. Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@persgroep.nl ZATERDAG 11 MEI 2019 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 131