12 NIEUWS Verkiezingen gaan over ideeën en plannen voor de samenleving. Drie lijsttrekkers vertellen wat zij belangrijk vinden voor Europa. En hoe ze dat willen bereiken. BELANGRIJKSTE THEMA'S Wie niet bereid is de buitengrens te bewaken, mag uit de Schengenzone Koppel afspraken over migratie aan ontwikkelingshulp Boeren die vergroenen, moeten worden beloond Mark van Assen Brussel De Europese leiders waren de afge lopen dagen in het Roemeense Si- biu om te praten over de 'strategi sche agenda' voor de komende ja ren. De afsluitende verklaring is ge vat in tien geloftes. De leiders wil len 'het verenigde Europa verdedi gen', bijvoorbeeld. En ze willen ver enigd blijven, 'door dik en dun'. Het waren woorden over de grote lij nen. De lijsttrekkers voor de verkie zingen van 23 mei moeten concre ter zijn. En ze moeten keuzes ma ken, prioriteiten stellen. En het moet uitvoerbaar zijn. Malik Azmani (43) schudt ze namens de VVD zo uit zijn mouw: veiligheid, vrijheid, migratie, klimaat en wel vaart. ,,Dit zijn de thema's van nu", zegt hij. ,,De wereld is veranderd ten opzichte van vijf jaar gelden. We voelen veel meer de druk van China, Rusland en Turkije. We moeten ons niet in een hoek laten dringen, we moeten voorop lopen, beschermen wat we hebben opge bouwd." Azmani (half Fries, half Marok kaans) zat de laatste jaren in de Tweede Kamer en merkte daar dat je als Nederland sommige dingen gewoon niet in je eentje kunt rege len. ,,Wij kunnen bijvoorbeeld besluiten om IS-terroristen niet te rug te nemen, maar als Duitsland dat wel doet, dan schiet dat niet erg op, dan wandelen ze alsnog onze grens over. Dit moeten we geza menlijk doen, we leven nu eenmaal in één EU." Ook Esther de Lange (44), de nummer 1 van het CDA, heeft vei ligheid hoog op haar lijst staan. Ze maakt met name een punt van het delen van informatie over terroris ten. Dat moet veel beter, vindt ze. ,,Ik noem steeds die bommenleg gers van Brussel. Iedereen had een beetje informatie, maar niemand had het hele plaatje. Allemaal van wege de privacy. Dat was destijds een bewuste keuze, maar de tijden zijn veranderd. De veiligheid moet voorop staan, met de juiste waar borgen voor de privacy." Schengenzone Ander belangrijk punt: migratie. Azmani wijst nadrukkelijk naar de landen aan de rand van de Schen- genzone (waarin vrij verkeer van personen geldt), zoals bijvoorbeeld die in het Middellandse Zeegebied. ,,Wie niet bereid is de buitengrens van Europa te bewaken, mag wat mij betreft uit de Schengenzone ge zet worden. Het mag best wat har der allemaal." De Lange is, als het hierom gaat, blij met de komst van Azmani. ,,Hij is tenminste iemand die duidelijke standpunten heeft. Ik vind dat we migratie heel vroeg moeten aan pakken, niet pas in de EU. Dat laat ste is wat links wil: laat die mensen eerst maar komen en dan gaan we weleens kijken. Nee, er zitten heel veel economische vluchtelingen tussen, daar ga je niet mee wachten tot aan het eind van de reis." Eigenlijk wil ze een soort 'Mars hallplan voor Afrika': als landen be reid zijn te helpen, dan krijgen ze hulp. Voor wat hoort wat. ,,Je kunt ze bijvoorbeeld belonen met visa- afspraken of ontwikkelingshulp. Dat gebeurt nu veel te weinig. Of eigenlijk niet. Koppel die zaken ge woon." Maar, geeft ze onmiddellijk toe, dit is een onderwerp dat de po litieke families in Europa flink ver deelt. Klimaat Als je het aan Bas Eickhout (42) lijstrekker van GroenLinks en Spit zenkandidaat van de Groenen- vraagt, is het allerbelangrijkste thema het klimaat. Het is bij uitstek iets waarin de EU sterk kan zijn, meent hij. ,,Het klimaatbeleid is een Europese competentie. Dus daarin zijn zeker stappen mogelijk. En dat moet ook, want volgens we tenschappers hebben we nog tien jaar om de boel recht te trekken. De komende vijf jaar worden dus cru ciaal.'' En natuurlijk heeft hij als groene politicus ideeën over wat er moet gaan veranderen. Geen geld meer naar fossiele brandstoffen, bijvoor beeld. En het landbouwbeleid moet op de schop. Hoe dan? ,,Nou ja, ge woon, de hele financiering moet anders. Nu gaat 80 procent van het geld naar de 20 procent grootste boeren. Dat kan niet meer. Ik vind ook dat we voortaan kwaliteit moe- Vanwege de privacy had niemand het hele plaatje over de bommenleggers ten ondersteunen, niet kwantiteit. En dat boeren die vergroenen, moe ten worden beloond.'' Andere steen des aanstoots is de luchtvaart, 'een groot probleem'. De Groenen willen een eerlijke (lees: hogere) prijs voor vliegtickets en meer investeringen in treinen. ,,Daar hebben we wel voorstellen voor ingediend, maar die kregen geen meerderheid. Maar dat zou weleens kunnen veranderen. Ik denk dat de christendemocraten en de sociaaldemocraten ons straks nodig gaan hebben voor een meer derheid. En als we mee gaan doen, dan doen we dat niet met een paar groene randjes.'' Esther de Lange van het CDA is ook erg van het klimaat. Er moet nog een tandje bij, zegt ze. ,,Maar dan wel eerlijk." Ze heeft alvast wat harde maatregelen in petto voor landen buiten Europa ('China, on der andere') die zelf niks doen om hun CO2 -uitstoot terug te dringen: ,,Dat moeten we aan de grens corri geren. Met heffingen, ja. Wij gaan het niet in ons eentje doen." De VVD zit op dezelfde lijn wat betreft dat gezamenlijke: ,,We zullen moe- ten samenwerken. Vuile lucht gaat gewoon de grens over." En dan tot slot de democratie. Het rommelt op dat front een beetje in Europa. ,,We moeten met elkaar in vrijheid kunnen leven", zegt Azmani. ,,Daar hoort een vrije pers bij, vrijheid van meningsuiting en ook het vertrouwen in de rechts staat. Dat is zo essentieel. Maar als andere EU-landen die waarden met voeten treden, zoals Hongarije, wat wordt daar dan aan gedaan? Vrijwel niks. Dat moet anders." Lopen Ook Eickhout noemt Hongarije als voorbeeld van hoe het niet moet. ,,Dat hebben we laten lopen en we weten allemaal waarom." Omdat de partij van premier Ortón in de Europese Volkspartij zit, bedoelt hij. En die is aan de macht, dus ge beurt er niks. ,,Hier moet de nieuwe Commissie veel harder in zijn. An der voorbeeld: Bulgarije is het meest corrupte land in de unie. En wat doet Jean-Claude Juncker? Die gaat kussen met premier Boyko Bo- risov. Als er iets ondermijnend is, dan is dat het wel." zaterdag 11 mei 2019 GO 'Migratie: het mag best wat harder allemaal' -Malik Azmani, VVD -Esther de Lange, CDA Bas Eickhout, GroenLinks Esther de Lange, CDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12