De waterval is 40 meter hoog Kunst aan de muur Spookluchthaven Stadspark Waterval Energieneutraal 7 Bijnaam: Ecological Gala pagos Airport. De lucht haven is energieneutraal, de gebouwen bestaan bijna geheel uit gerecycled en herbruikbaar materiaal en voor het water maakt Sey mour gebruik van een eigen ontziltingsinstallatie. Het groeiende toerisme op de Galapagoseilanden is dubbel. De inkomsten uit toerisme worden deels besteed aan een betere bescherming van de natuur. Tegelijk zorgen de meer dan 200.000 bezoekers per jaar voor nieuwe proble men, zoals de vraag naar meer energie, zoet water en afvalverwerking. Het succes van Seymour Airport inspi reert andere luchthavens, zoals Bohol-Panglao Interna tional Airport in de Filipijnen. Amsterdam Airport Schiphol, Nederland Ciudad Real Airport, Madrid 6 Om Hollandse meesters te zien hoef je niet naar musea in Amsterdam. Op Schiphol kun je gratis de dependance van het Rijksmuseum bezoeken. Rem brandt en Vermeer zul je er niet vinden, wel stukken van Jan van Goyen, Willem van de Velde II en Michiel van Mierevelt. Het Rijks museum was in 2002 het eerste grote museum met een perma nente vestiging op een internatio nale luchthaven. De expositie bevindt zich aan de Holland Boulevard, een passage tussen Lounge 2 en 3. Flughafen Tempelhof, Berlijn 8 Skaten en fietsen op de voor malige start- en landingsbaan, naar muziekoptredens luiste ren op de taxibaan, vliegeren of picknicken op de tussenliggende grasvelden: sinds de sluiting in 2009 is vliegveld Tempelhof een stadspark. Gebouwen bieden onderdak aan culturele evenemen ten, er zijn rondleidingen langs het voormalige restaurant, de hangars, de vertrekhal en een bunker van de Wehrmacht. Tempelhof is bekend van de luchtbrug die de Amerika nen instelden nadat de Russen in 1948 en 1949 de toegangswegen over land hadden afgesloten. Elke drie minuten landde er een vlieg tuig om Berlijn te bevoorraden. 9 Het had de motor van de regionale economie moeten worden, maar Ciudad Real Airport, ruim 180 kilometer zuidelijk van Madrid, ligt er verla ten bij. De luchthaven is na de opening in 2008 zo'n anderhalf jaar open geweest voor het failliet werd ver klaard en daarna gesloten. Sindsdien is het een spookluchthaven. De bouw van het vliegveld dat Madrid moest ontlasten, kostte meer dan een miljard euro. Maar passagiers en vliegmaatschappijen vonden de afstand tot de Spaanse hoofdstad te groot. De landingsbanen, terminal en verkeerstoren staan nu zielloos in een desolaat landschap. Na tal van mislukte overnames is het vliegveld recent ver kocht en hoort een herstart tot de mogelijkheden. ,a Jewel Changi Airport, Singapore W's Werelds groot ste indoor water val, waarbij het water 40 meter naar beneden valt, vind je op Jewel Changi Airport. Ook is er een tropisch bos met 2000 bomen en 100.000 planten. Er zijn wandelpaden, tuinen en een glazen brug op bijna 25 meter hoogte. De nieuwbouw telt ook 280 winkels, een bio scoopcomplex en kin derattracties. De koepel lijkt op een reusachtige plantenkas en op een futuristisch maanstation. In de avond licht de koe pel op en verandert de waterval in een water-, licht- en geluidshow. Seymour Airport, Galapagoseilanden ZATERDAG 11 MEI 2019 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 129