'De fiets kan je de illusie van onsterfelijkheid geven' RECENSIE De wolf is terug in Denemarken ,,Dat gaat over Wilminks kat die doodgaat. Maar natuurlijk over meer, hoe we moeten leven. Niet met de voortdurende angst voor de dood, die van jezelf of van anderen, maar ook met de vreugde om het leven. Je kunt, wanneer je de leeftijd van mijn mannen hebt bereikt, niet meer vluchten in ambitie, macht, geld, seks. Je moet leren accepteren dat de zin van het leven daar niet in zit en in het reine zien te komen met de diepere waarheden van leven en dood.'' ,,Ja, dat is nodig. Zo praten die jongens. Achter de rauwheid zit woede en achter de krachttermen onmacht. Als André een oude muur sloopt, staat hij eigenlijk zijn eigen verleden neer te beuken. Dat gaat gepaard met verbaal geweld, logisch.'' ,,Die werkt als journalist in het Midden Oosten en komt in de zomer naar Ferrara. Bart gaat bijna kapot van de zorgen om haar. Maar zij maakt hem op een gegeven moment onverbloemd duidelijk dat dat niet duidt op liefde, maar op egoïsme. Dat hij haar chanteert met schuldgevoel. Verder kan ze wel lachen om de jongensmanieren van de mannen. Ze heeft hen beter door dan zij zichzelf. Ze weet dat ze zich vast klampen aan illusies." ,,Mijn dochter Hannah heeft wel trekjes van Anna, maar is ook totaal anders. Anna is de verbindende factor tussen dit boek en het vorige, Masser Brock. Daarin zoekt een journalist naar de zin van zijn vak. Voor Anna is dat duidelijk: ooggetuige zijn, feiten zoeken en verslag doen. Dat is de taak van de journalist, vindt zij, en daar handelt ze naar. Anna doet haar uiterste best zo dicht mogelijk bij de waarheid te komen. Om zo begrip te kweken, de wereld een heel klein beetje beter te maken. Ze is idealistisch en moediger dan haar vader." ,,De Amerikaan David Halberstam. Hij schreef- hij is een paar jaar geleden overle den door een auto-ongeluk - over de grote thema's, begon ooit als oorlogsverslaggever in Vietnam en analyseerde de Amerikaanse politiek in zijn legendarische boek The Best and the Brightest. Maar hij schreef ook prachtig over de basketballer Michael Jor dan, Playing for Keeps. Dat vind ik geweldig. Zelf schrijf ik heel serieus over politiek en economie, maar ik wissel dat graag af met een stuk over wielrennen. Daar zit ook diepte in, als je maar goed kijkt.'' ,,Zeker! Ferrara is dé fietsstad van Italië. De fiets is magisch, jongen, het enige apparaat dat je de illusie van onsterfelijkheid kan geven. Op je zestigste kun je beter zijn dan op je vijftigste, als je maar flink traint. Dat kom je toch nergens anders tegen?'' Wolf is het vierde deel in de Oxen-reeks van de Deense mis daadauteur Jens Henrik Jensen (Bruna, €21). In het verhaal staat de gepensioneerde commando Niels Oxen centraal. Als het voormalig hoofd van de Deense inlichtingendienst Axel Moss man Oxen vraagt naar Jutland te reizen om een verdwenen boer te zoeken, neemt Oxen zijn zoon Magnus mee in de hoop de moeizame relatie met hem te verbeteren. Het is het begin van een spannend ver haal waarin Jensen je een ge heimzinnige wereld in trekt die je niet meer loslaat en waarin wolven en het mysterieuze en ongrijpbare Lupus een belang rijke rol spelen. Wolfis een intelligente thril ler met verschillende verhaal lijnen, die vol zit met verras sende plotwendingen en intriges. Het complexe verhaal begint traag, maar al snel komt er vaart in en nemen spanning en actie toe. Niels Oxen, zijn voormalige partner Margrethe Franck en Axel Mossman zijn levensechte personages die een bijzondere dynamiek met el kaar hebben. Jensen stipt regel matig de terugkeer van de wolf in Denemarken aan, maar veel belangrijker zijn de andere wol ven die het verhaal bevolken en die Margrethe Franck herinne ren aan gebeurtenissen uit het verleden die zij liever wil verge ten, maar ineens weer actueel worden. Maatschappijkritiek gaat Jen sen niet uit de weg. Het verhaal mondt uit in een verrassende en enerverende ontknoping. Een thriller van hoog niveau. 34 Lezen een oordeel allerminst bevreesd, slechts peinzend: het is drommels mooi geweest. De mannen gaan soms tamelijk grof tekeer. Is dat nodig? Barts dochter Anna speelt een belang rijke rol. Herkent u Anna's reactie als vader? Heeft u een journalistieke held? Wordt er eigenlijk nog een beetje gefietst in Ferrara? Ferrara is verschenen bij Pluim (€22,50) THRILLER Jens Henrik Jensen, Wolf —Joop Liefaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 122